Rubriky: Firefox

Vývojová verze Firefoxu pro Android s nativním GUI příští týden

O tom, že Mozilla pracuje na novém nativním GUI pro mobilní verzi Firefoxu, jsme se již zmiňovali. Až doposud se jednalo o speciální vývojovou verzi, která nebyla vhodná pro běžné testování. Mark Finkle se však zmiňuje, že příští týden se tato verze dostane do standardní vývojové verze, které se časem stane verze stabilní. Mělo by se tak stát v prvním čtvrtletí příštího roku.

Firefox pro Android s nativním rozhraní s sebou ponese tři výhody: rychlý start, menší spotřeba paměti a rychlejší odezva. Minimálně první bod si lze v aktuální vývojové verzi ověřit. Například na HTC Desire s Android 2.2 se Firefox spustí přibližně za sekundu.

Ukázka nativního rozhraní mobilního Firefoxu

Jak je z obrázku výše patrné, drobných úprav se dočká i grafická podoba prohlížeče. Prozatím je předběžné hovořit, jak bude ve výsledku vypadat, protože vývojové verze se aktuálně hodně mění.

Ještě jedna důležitá informace. Ve vývojové verzi (nightly) se nativní rozhraní objeví patrně v úterý.

5 komentářů k článku “Vývojová verze Firefoxu pro Android s nativním GUI příští týden”

 1. Marek Turnovec napsal(a)

  Mně se na současném Firefoxu pro Android docela líbí, jak je řešeno více otevřených tabů – nebere to místo, ale stačí posunout prstem do strany a otevřené taby se mi objeví. Nejdřív se mi to také nezdálo, ale rychle jsem si na to zvykl. Cpát za každou cenu do mobilní verze taby podobné jako na Desktopu mi přijde zbytečné.

  V poslední době ale používám Operu. Je rychlejší a rychleji startuje. Tak uvidíme, jaký bude nový Firefox…

 2. ArMinO napsal(a)

  hmm… Teraz používam Dolphin Browser HD. Ten je rýchly, rýchlo štartuje a má veľkú výhodu oproti iným prehliadačom. A to takú, že nakreslením napr. písmena G na obrazovku sa vám v momente otvorí google.com. Dá sa to samozrejme prispôsobiť a nahádzať si tam vlastné písmená alebo znaky. A tento prehliadač podporuje aj Flash player v Androide. V tom považujem ten prehliadač oveľa lepší. Uvidíme ako na tom bude firefox. No keby prišli s tým písaním znakov na obrazovku, tak si ho jednoznačne nahodím ako defaultný. 🙂

 3. Terepin napsal(a)

  Je streda a v Nightly po natívnom kóde niet ani stopy.

 4. Pavel Cvrček napsal(a)

  Viz http://starkravingfinkle.org/blog/2011/11/firefox-for-android-nightly-channel-switches-to-native-ui-builds/

 5. Marek Turnovec napsal(a)

  To „psaní písmen na obrazovku“ se obvykle označuje jako „gestures“, nebo česky „ovládání gesty“. No, je to sice pěkná funkce (na desktopech s tím myslím kdysi docela koketovala právě Opera – ale na desktopech mě to až tak neuchvítilo – na dotykových displejích, kde není místo na nějaké toolbary a klávesové zkratky je to asi praktičtější), ale já v Dolphin HD v podstatě využíval jen jednu zkratku – na zavření aktuálního tabu – abych nemusel pokaždé rolovat až úplně nahoru – a právě proto se mi líbí rozhraní tak, jak ho má teď mobilní Firefox. A zrovna flash mi nijak zvlášť nechybí. I Adobe už ho do mobilních prohlížečů odepsalo…