Rubriky: Firefox

Mobilní Firefox dostane nativní GUI

Na dnešním setkání vývojářů padla zmínka o připravovaném nativním GUI pro mobilní verzi Firefoxu. To je aktuálně postaveno na XULu, podobně, jako u desktopové verze. Nově by mělo být napsané v Javě a XML stejně, jako jiné nativní aplikace pro Android. Důvody tohoto přechodu jsou výkonnostní a vývojáři si od něj slibují rychlejší odezvu prohlížeče a hlavně jeho rychlejší start.

Prozatím není k dispozici příliš detailů, padla jen zmínka, že poslední verzí postavenou na XULu by měl být Firefox 9 pro mobily. Bližší informace by měly být dostupné příští týden na „mobile summit“ (netušíme přesně, která akce je tím myšlena). Dále se uvádí, že vývojáři hledají další způsoby, jak Firefox na mobilních zařízeních zrychlit. Uvádí se možné přepracování práce se záložkami a historií, doplňky či zrušení multiprocesové podpory.

U té je zajímavé, že se u mobilní verze Firefoxu objevila před několika měsíci a bylo si od ní slibováno zlepšení výkonu. Vývojáři však před pár týdny zmínili, že přínos na nynějších mobilních zařízení je spíše diskutabilní a že by prohlížeč se zakázanou multiprocesovou podporou patrně fungoval lépe. Rozhodnutí v této oblasti ještě nepadlo.

Ze světa mobilní verze Firefoxu ještě jedna informace. Je jí ukončení podpory platformy Maemo. Ta se později sloučila do MeeGo, které bylo ukončeno ve prospěch připravovaného projektu Tizen. Informace prozatím nebyla nikde veřejně zmiňována, ale poslední verzí pro Maemo by měl být již vydaný Firefox 7 pro mobily.

5 komentářů k článku “Mobilní Firefox dostane nativní GUI”

 1. v6ak napsal(a)

  A jak to dopadne s rozšířeními? Budou překládat XUL do Androidího GUI stromu?

 2. Pavel Cvrček napsal(a)

  Podpora rozšiřování GUI by měla být. V jaké podobě a rozsahu, to nebylo prozatím uvedeno.

 3. Alpin napsal(a)

  Cimz pro me FF pro mobil definitivne skoncil… 🙂

 4. ArMinO napsal(a)

  Konečne sa rozhoduje o zlepšení rýchlosti na mobilných zariadeniach. V poslednej dobe sa veru s novou verziou ten Firefox iba spomaľuje. Dúfam, že tie zmeny budú viesť k citeľnému zlepšeniu…

 5. Marek Turnovec napsal(a)

  Větší rychlost bych určitě uvítal, ale té podpory pro víceprocesorové systémy by asi byla škoda. Mám tablet Asus Transformer, kde je dvoujádrová nVidia Tegra 2. A docela si brousím zuby na Asus Transformer 2, kde bude čipset nVidia Tegra 3, který je dokonce čtyřjádrový…