Rubriky: Doplňky

Vyzkoušejte si synchronizaci dat z Firefoxu 3.7

Mozilla Labs uvolnila první betaverzi Mozilla Weave Sync. Tento doplněk, který bezpečně synchronizuje uživatelská data jednotlivých instalací Firefoxu, se tak přiblížil k finální verzi, která by měla být dostupná příští měsíc. Weave Sync bude též volitelnou součástí mobilní verze Firefoxu, která je vyvíjena pod kódovým označením Fennec. Možnosti Weave Sync se totiž neomezují pouze na desktopovou verzi Firefoxu, ale podporována je i mobilní verze Firefoxu. Lze tak snadno synchronizovat desktopovou verzi Firefoxu s mobilní variantou.

Hlavní novinkou betaverze je podpora pro inkrementální synchronizaci. To v praxi znamená, že budou v rámci synchronizace přenášeny pouze reálně provedené změny v záložkách, historii apod. Navíc budou prioritně přenášeny ty data, která nejvíce používáte. Bude tak nejprve přenesena historie, kterou nejvíce používáte, záložky, které nejvíce navštěvujete apod. Uživatelé navíc nebudou blokováni a budou moci začít používat Firefox dříve, než dojde k dokončení synchronizace. Ta je navíc prováděna na pozadí a pouze tehdy, když uživatel s Firefoxem nepracuje.

Mozilla Weave Sync 1.0 Beta je možné volně stáhnout a začít používat. Připomínáme, že se funkcionalita zahrnutá v Mozilla Weave Sync stane součástí Firefoxu 3.7.

8 komentářů k článku “Vyzkoušejte si synchronizaci dat z Firefoxu 3.7”

 1. lzap napsal(a)

  A už to synchronizuje konečně i hesla?

 2. Pavel Cvrček napsal(a)

  [1] Ano. Viz https://wiki.mozilla.org/Labs/Weave/FAQ

 3. GeBu napsal(a)

  Tady v této zprávičce: http://www.abclinuxu.cz/zpravicky/mozilla-weave-v-betaverzi se píše „Data můžete ukládat na veřejný nebo na vlastní server.“ Jak se to dá udělat, aby data byla na vlastním serveru?

 4. Pavel Cvrček napsal(a)

  [3] V Mozilla Wiki je na to návod: https://wiki.mozilla.org/Labs/Weave/0.3/Setup/Server

 5. GeBu napsal(a)

  [4] Díky.

 6. lzap napsal(a)

  Tohle je fakt super funkce – hledám ji už od roku 1998, dodneška je nejdál Opera, ale ani ta neukládá hesla. Člověk jich za těch pár let už několik má, že ano…

 7. GeBu napsal(a)

  Máte vyzkoušené, jak na začátku sladit záložky, když jsou na počítačích podobné, ale ne úplně stejné?
  1) Pomocí prvního PC jsem vytvořil profil Weave a do něho záložky nahrál.
  2) Na druhém jsem zvolil merge (spojit), ale vzhledem k tomu, že záložek je hodně a nevím přesně jaké se liší, tak to nejsem schopen posoudit, protože předpokládám, že aplikace je natolik chytrá, že stejné záložky nebudou 2x.
  Snad jsem postupoval dobře.

 8. GeBu napsal(a)

  Při prvním spuštění Weave po zadání přihlašovacích údajů a šifrovací fráze vyskočí okno, které umožňuje definovat způsobt synchronizace. Jsou v něm tři možnosti (od konce):
  * Nahraď vše na účtu Weave tím co je v PC – to je jasné.
  * Nahraď vše v PC tím, co je na účtu Weave – to je jasné.
  * Spoj data z účtu s daty na účtu Weave. Tady mi není jasné kam se uloží výsledek. Do PC? Do účtu Weave? Do obou?
  Jak to pak pracuje dále? Pořád se to drží toho jaká byla na začátku zvolena možnost? Nebo dále už běží „klasická“ synchronizace (vysvětluji dále)?
  Doma jsem nahrál data na prázdný účet Weave a v práci zvolil spojit. Co musím dál udělat, aby fungovala „klasická“ synchronizace? Tedy:
  1) Na libovolném PC (třeba v práci) něco přidám a nahraje se to na účet a pak se mi to projeví na dalších PC (třeba doma)?
  2) Na libovolném PC něco smažu a smaže se to i v účtu a pak se mi to projeví na dalších PC (třeba doma)?
  To musím pořád ten zůsob předefinovávat?

  PS: Jak jsem psal výše tak jsem v práci udělal spojení s profilem z Weave, který jsem nahrál doma a které byly podobné. Chtěl jsem udělat kontrolu a tak jsem smazal dvě záložky (které určitě byly i v profilu doma), vyresetoval nastavení a znovu udělal spojení. Ale záložky se neobjevily?? Že by to fungovalo tak, že by se hned stihlo zasynchronizovat na účet Weave, že záložky jsem umazal?