Zjednodušte si psaní textu v různých jazycích

Znalost více přirozených jazyků je dnes běžná a kontrolu pravopisu ve Firefoxu a Thunderbirdu již asi znáte. Co takhle ji lépe přizpůsobit vašim potřebám? Jakmile začnete psát v jiném jazyce, musíte tuto změnu uvést i v nastavení, pokud chcete i nadále využívat výhod kontroly pravopisu. Ale co to takhle automatizovat?

Přesně k tomu je určeno rozšíření Dictionary Switcher (pro Firefox), případně Dictionary Switcher for Thunderbird. Má k tomu hned několik prostředků:

  • Umí automaticky rozpoznat jazyk prohlížené stránky.
  • Pokud píšete v jiném jazyku, umí na něj automaticky přepnout.
  • Pokud stále nejste spokojeni se zvoleným jazykem, můžete si na něj přepnout ručně a tím dát najevo svoje preference v rámci jednoho webu pro příští použití.

Dictionaty Switcher vám přidá jednu položku do stavového řádku, kde vás informuje o aktuálním jazyku a o způsobu zvolení (ručně/automaticky). Navíc můžete toto rozšíření kompletně přes tuto položku ovládat. Levé klepnutí přepne jazyk, pravé klepnutí vyvolá nabídku:

Nabídka Dictionary Switcheru

Tučné písmo znamená ruční nastavení, normální písmo spolu s textem „auto:“ pak znamená autodetekci. Ovládání je celkem intuitivní. Sice se nejspíš musíte spokojit s angličtinou, ale pro většinu lidí používajících více jazyků to zřejmě nebude problém.

Pokud máte někdo jednoduchý tip na zakázání jazyku „Cestina“ (čeština bez diaktiriky), který je občas zbytečně vnucován místo češtiny, můžete se s ním pochlubit v komentářích.

Jeden komentář k článku “Zjednodušte si psaní textu v různých jazycích”

  1. Michal Kec (MiK) napsal(a)

    Uživatele SeaMonkey by mohlo zajímat, že pro ně existuje upravená verze Dictionary Switcher, která slučuje obě výše uvedená rozšíření. Funguje tedy jak v prohlížeči, tak v mailnews – a to pro SeaMonkey řady 1.x, i pro 2.0. http://xsidebar.mozdev.org/modifiedmailnews.html#dictionaryswitcher

    Potlačit nabízení „Cestiny“ je možné ručním „odinstalováním“ tohoto slovníku. V profilu v adresáři extensions/cs@dictionaries.addons.mozilla.org/dictionaries by mělo stačit smazat soubory Cestina.*