Mozilla.cz - Mozilla v češtině

Přeskočit na obsah

Co nového přinese Firefox 14

Příští týden v úterý vyjde aktualizace na Firefox 14. Je proto dobré ve stručnosti zmínit, jaké novinky vás budou moci zaujmout. Asi jako první si všimnete vylepšeného našeptávání v adresním řádku. O této novince, která ve Firefoxu oproti jiným webovým prohlížečům chyběla, se debatovalo delší dobu.

Nejprve se ve vývojové verzi Firefoxu objevila, poté zase zmizela. Nyní by měla být vyladěna a uživatelům dle mého názoru zrychlí prohlížení. V čem spočívá? Na základě vámi psaného textu vám nabízí nejpravděpodobnější adresu přímo do adresního řádku prohlížeče. Tato funkce byla ve Firefoxu v zásadě odjakživa, nicméně byla skryta za předvolbu a v řadě případů nefungovala nejlépe.

Našeptávání v adresním řádku Firefoxu 6

Druhou zajímavou novinkou je možnost povolit zásuvné moduly pouze na klepnutí. Funkce, kterou můžete znát například z mobilního Firefoxu, je nyní i na desktopu. Můžete pomocí ní automaticky povolit zásuvné moduly jen na konkrétních stránkách a u ostatních jen na základě klepnutí na prvek na stránce. Šikovné, pokud nechcete, aby vás neobtěžoval Flash a zároveň chcete přehrávat videa na YouTube. Dá se říci, že se funkce chová podobně jako například Flashblock.

Spuštění zásuvného modulu klepnutím

Zásuvné moduly můžete pro konkrétní stránku kdykoliv povolit klepnutím na zobrazenou modrou ikonu stavebnice v levém rohu adresního řádku. Zásuvné moduly pak můžete povolit pouze pro aktuální návštěvu stránky či pro každou příští návštěvu webu. Svůj souhlas pak můžete kdykoliv odvolat v sekci Povolení okna Informace o stránce.

Povolení zásuvného modulu

Určitě je dobré zmínit, že tato funkce není ve výchozím nastavení aktivní. Pro její aktivování musíte na konfigurační stránce about:config přepnout předvolbu plugins.click_to_play.

Z dalších novinek si patrně povšimnete vizuální úpravy informací o stránce, které jsou v levé části adresního řádku. Ukázky naleznete v blogu Mozilla UX, kde je též popsáno, co k úpravám vedlo.

Neviditelná a přesto užitečná novinka je zabezpečené vyhledávání pomocí Google. Jinak řečeno, nově je vyhledávání realizováno pomocí https na místo http. Uživatelé Mac OS X 10.7 se pak mohou například těšit na podporu pro fullscreen.

Přehled dalších novinek naleznete jako vždy v poznámkách k vydání. Novinky pro vývojáře jsou jako vždy popsány na MDN.

Přečtěte si také


Zobrazit komentáře