Rubriky: Firefox

Aktualizován plán vývoje Firefoxu na rok 2010

Na posledním setkání vývojářů Firefoxu padla zajímavá zmínka o změnách v plánu vývoje pro příští rok. Z nich je patrné, že plánovaný Firefox 3.7 doznal změn a vyjde jako minoritní aktualizace koncem března. V praxi to znamená, že bude nabídnut jako automatická aktualizace pro uživatele Firefoxu 3.6. Není přitom zatím rozhodnuto, zda bude označen jako verze 3.7 či jako aktualizace Firefoxu 3.6 (aktuálně se hovoří o verzi 3.6.2).

Hlavní novinkou Firefoxu 3.7 má být oddělení běhu zásuvných modulů od Firefoxu, takže by chyby v nich obsažené neměly ovlivňovat samotný Firefox. Mimo to by měla být zahrnuta nová podoba automatických aktualizací, která bude méně obtěžovat uživatele. Co konkrétně se pod tím skrývá se nám bohužel nepodařilo zjistit. Mezi dalšími novinkami je zmiňováno zrychlení startu prohlížeče a jeho GUI. Kromě nočních vývojových verzí by měly být od poloviny ledna k dispozici pravidelné betaverze a to přibližně jednou týdně. Za zmínku ještě stojí, že Firefox 3.7 ponese kódové označení Lorentz podle národního parku v Indonésii.

Co se týče plánovaného Firefoxu 4.0, nedošlo prakticky k žádným významným změnám. Jako hlavní novinky by měl přinést změny v uživatelském rozhraní, možnost synchronizace dat uživatele pomocí Mozilla Weave Sync, nový způsob tvorby rozšíření Jetpack a za zmínku stojí i integrace nástrojů pro vývojáře. Kterých nástrojů by se to mělo týkat, nebylo uvedeno. Dá se předpokládat, že by se mohlo jednat o integraci Firebugu. Co se týče data vydání, platí stále, že Firefox 4.0 by měl být dostupný koncem příštího roku. Mimo to by měla v červnu či červenci vyjít „preview verze“.

Jeden komentář k článku “Aktualizován plán vývoje Firefoxu na rok 2010”

  1. Shar napsal(a)

    No, budem rádi, když se Firefoxu 4 dočkáme na začátku přespříštího roku… Mozilla je ohledně termínů vydávání jednotlivých verzí nenapravitelně optimistická :-).