Rubriky: Thunderbird

Co nového bude v Thunderbirdu 3.3

V poslední době tu hodně hovoříme o připravovaném Firefoxu 4. Řadu z vás by ale jistě zajímalo, jak to vypadá s další verzí Thunderbirdu. Aktuální vývojová verze nese označení Thunderbird 3.3, což je dáno tím, že se uvažovalo o vydání Thunderbirdu 3.2 na stejném základě jako Thunderbird 3.1. Jak se však zdá, nakonec k tomu nedojde, a příští verze bude rovnou založena na stejném základu jako připravovaný Firefox 4 (tj. Gecku 2.0).

V e-mailové konferenci vývojářů před nedávnem proběhly dva zajímavé příspěvky ohledně toho, co by se mohlo v příští verzi objevit. V tom prvním naleznete například zmínku o možnosti založení poštovní schránky přímo z Thunderbirdu. Tento nápad je již nějaký čas k dispozici ve formě experimentálního rozšíření. Zahrnutí této funkce do Thunderbirdu 3.3 však není jisté, protože se musí dořešit některé právní a technické otázky.

Zajímavá zmínka je o integraci webových vyhledávačů. Patrně se bude jednat o možnost vyhledávat např. na Google přímo z Thunderbirdu. Funkce by měla být brzy k dispozici v rámci experimentálního doplňku. Bližší informace o formě integrace a její výsledné podobě nebyly zmíněny. Nezbývá než počkat na zmíněné rozšíření. Z dalších bodů je například zmíněn nový Správce doplňků (ten již ve vývojové verzi naleznete), odesílání zpráv na pozadí, možnost přeskupovat panely či některé úpravy v průvodci založení nového účtu a vzhledu hlavní stránky poštovního účtu. Jeho vývojovou verzi si můžete prohlédnout na následujícím obrázku.

Okno účtu Thunderbirdu 3.3

Samostatný příspěvek je pak věnován Adresáři. Ten by měl být do budoucna nahrazen zcela novou správou kontaktů. O její podobě se v současné době diskutuje a nejedná se o nic, co by bylo aktuální pro Thunderbirdu 3.3. V něm by se však mohly objevit některé úpravy. V této souvislosti je zmiňována například možnost přidat více e-mailových adres ke kontaktu či funkce na jejich slučování.

K Thunderbirdu 3.3 ještě jedna důležitá informace. Aktuálně se předpokládá jeho vydání v druhém čtvrtletí letošního roku. Po jeho vydání bude do vývojové verze zahrnuto nové úložiště pro poštu, které vedle existujícího formátu MBOX umožní poštu ukládat do MailDiru. Zmiňována je též podpora synchronizace, o které jsme se tu již několikrát zmiňovali.

2 komentářů k článku “Co nového bude v Thunderbirdu 3.3”

  1. marecekk86 napsal(a)

    Pekne to znie, ale opäť téma kalendára nikde … Myslím si, že už to nebude až také zaujímavé ako povedzme prechod z TB2 na TB3 …

  2. Dramon napsal(a)

    Je nějaká šance, že by nové kontakty přišli i s editací kontaktů v LDAP úložišti??