Dnes vyjde Firefox 27. Co nového přinese?

Dnes odpoledne či k večeru vyjde Firefox 27 pro desktop a Android. Pojďme si tedy ve stručnosti představit novinky. V desktopové verzi přichází podpora pro více poskytovatelů SocialAPI. Již dříve se objevila možnost integrace s Facebookem, nově je možné mít integraci s více sociálními sítěmi naráz. Přibude podpora TLS 1.2 a síťového protokolu SPDY 3.1.

Z pohledu webového vývojáře je určitě zajímavá podpora all:unset v CSS, která umožňuje reset nastavení vlastností. Jeden řádek, který šikovně vyřeší to, co dnes vývojáři často řeší větším množstvím kódu. Firefox bude bohužel zatím jediný s podporou této vlastnosti. Vývojářské nástroje pak přichází se zajímavou funkcí pro naformátované zobrazení obfuscate JavaScriptu.

Ve Firefoxu pro Android došlo k přepsání práce s ikonami webů, což by se mělo projevit na výkonu. Nově je pro weby použit jako výchozí font Clear Sans. Přibyla též podpora pro některé další jazyky.

Přečtěte si také

7 odpovědí

 1. Lukáš napsal(a) :

  Font Clear Sans nikde nevidím, není to jen pro Linux?

 2. Pavel Cvrček napsal(a) :

  Je to ve Firefoxu pro Android, viz příspěvek.

 3. Pipik napsal(a) :

  Při více jak 10 panelech se mi seká video v youtube. Přehrávání je trhané. A to nemám počítač ořezávátko, jede to na SSD a i5tce.

 4. Pavel Cvrček napsal(a) :

  Navštiv fórum podpory uživatelů, které je na adrese http://forum.mozilla.cz/, a které je na podobné dotazy vhodné. Určitě se najde řešení 🙂

 5. xsan napsal(a) :

  Až na SPDY pro mě nic zajímavého nová verze nepřináší. Asi tentokrát aktualizaci vynechám. Nevyváží to možnost nějaké nečekané komplikace. Nejde o číslo verze FF. Jde o poměr přínos/komplikace. Snad to alespoň pomůže vývojářům FF, když už to otravuje uživatele a autory rozšíření. S několika autory rozšíření jsem si psal. Prý Mozilla moc často mění API a teď budou dělat rozšíření pro jiný prohlížeč. Paradoxně pro ten, co s tímhle vydáváním nových verzí začal. Oni ale tvrdí, že u něj jim to nepřináší tolik komplikací. Nemusí po každé nové verzi něco opravovat. Já to nedovedu posoudit. Žádné rozšíření jsem nikdy neprogramoval a upřímně ani to neumím. Jen je mi líto, že přicházím o oblíbená rozšíření.

 6. Charla napsal(a) :

  „S více sociálními sítěmi naráz.“ Ještě by bylo dobré uvést jakými. Pokud jsem správně pochopil integraci sociálních služeb, tak pro google+ ani Twitter to evidentně není, pokud to není pro tyto dvě po facebooku asi nejpoužívanější sítě, pak je to novinka nenovinka.

 7. Pavel Cvrček napsal(a) :

  V souvislosti s vydáním jsou nově k dispozici ještě Delicious a Saavn. Viz https://blog.mozilla.org/blog/2014/02/04/firefox-adds-new-social-partners/. Google+ a Twitter by určitě uvítalo více lidí, IMHO se minimálně Twitter objeví. Toť můj tip.