Rubriky: Firefox

Dnes vyjde Firefox 27. Co nového přinese?

Dnes odpoledne či k večeru vyjde Firefox 27 pro desktop a Android. Pojďme si tedy ve stručnosti představit novinky. V desktopové verzi přichází podpora pro více poskytovatelů SocialAPI. Již dříve se objevila možnost integrace s Facebookem, nově je možné mít integraci s více sociálními sítěmi naráz. Přibude podpora TLS 1.2 a síťového protokolu SPDY 3.1.

Z pohledu webového vývojáře je určitě zajímavá podpora all:unset v CSS, která umožňuje reset nastavení vlastností. Jeden řádek, který šikovně vyřeší to, co dnes vývojáři často řeší větším množstvím kódu. Firefox bude bohužel zatím jediný s podporou této vlastnosti. Vývojářské nástroje pak přichází se zajímavou funkcí pro naformátované zobrazení obfuscate JavaScriptu.

Ve Firefoxu pro Android došlo k přepsání práce s ikonami webů, což by se mělo projevit na výkonu. Nově je pro weby použit jako výchozí font Clear Sans. Přibyla též podpora pro některé další jazyky.

7 komentářů k článku “Dnes vyjde Firefox 27. Co nového přinese?”

 1. Lukáš napsal(a)

  Font Clear Sans nikde nevidím, není to jen pro Linux?

 2. Pavel Cvrček napsal(a)

  Je to ve Firefoxu pro Android, viz příspěvek.

 3. Pipik napsal(a)

  Při více jak 10 panelech se mi seká video v youtube. Přehrávání je trhané. A to nemám počítač ořezávátko, jede to na SSD a i5tce.

 4. Pavel Cvrček napsal(a)

  Navštiv fórum podpory uživatelů, které je na adrese http://forum.mozilla.cz/, a které je na podobné dotazy vhodné. Určitě se najde řešení 🙂

 5. xsan napsal(a)

  Až na SPDY pro mě nic zajímavého nová verze nepřináší. Asi tentokrát aktualizaci vynechám. Nevyváží to možnost nějaké nečekané komplikace. Nejde o číslo verze FF. Jde o poměr přínos/komplikace. Snad to alespoň pomůže vývojářům FF, když už to otravuje uživatele a autory rozšíření. S několika autory rozšíření jsem si psal. Prý Mozilla moc často mění API a teď budou dělat rozšíření pro jiný prohlížeč. Paradoxně pro ten, co s tímhle vydáváním nových verzí začal. Oni ale tvrdí, že u něj jim to nepřináší tolik komplikací. Nemusí po každé nové verzi něco opravovat. Já to nedovedu posoudit. Žádné rozšíření jsem nikdy neprogramoval a upřímně ani to neumím. Jen je mi líto, že přicházím o oblíbená rozšíření.

 6. Charla napsal(a)

  „S více sociálními sítěmi naráz.“ Ještě by bylo dobré uvést jakými. Pokud jsem správně pochopil integraci sociálních služeb, tak pro google+ ani Twitter to evidentně není, pokud to není pro tyto dvě po facebooku asi nejpoužívanější sítě, pak je to novinka nenovinka.

 7. Pavel Cvrček napsal(a)

  V souvislosti s vydáním jsou nově k dispozici ještě Delicious a Saavn. Viz https://blog.mozilla.org/blog/2014/02/04/firefox-adds-new-social-partners/. Google+ a Twitter by určitě uvítalo více lidí, IMHO se minimálně Twitter objeví. Toť můj tip.