Doplněk Tree Style Tab vydán jako WebExtension, bude fungovat i ve Firefoxu 57


Jedním z nejčastěji zmiňovaných doplňků v souvislosti s přechodem na Firefox 57 a ukončením podpory doplňků na bázi XULu je Tree Style Tab, rozšiřující možnosti práce s otevřenými panely. Jeho autor před dvěma dny na serveru s doplňky zveřejnil novou verzi s označením 2.0, která je napsána pomocí API WebExtension a je tak plně kompatibilní s novým Firefoxem 57 a jeho nadcházejícími verzemi.

Tree Style Tab v aktuálním Nightly


Doplněk umožňuje, jak už jeho název napovídá, organizovat otevřené panely do stromové struktury. Podle serveru AMO jej denně používá bezmála 90 000 uživatelů a zaznamenal již přes 3 miliony stažení.

Nová verze zatím nedokáže skrývat výchozí ouška panelů nad adresním řádkem, toho však lze docílit přidáním řádku #tabbrowser-tabs { visibility: collapse !important; } do souboru userChrome.css umístěného ve složce chrome v kořenové složce profilu (kde je umístěn váš kořenový adresář profilu zjistíte na about:profiles) a následným restartem Firefoxu.

Tree Style Tab po přidání uživatelského stylu do userStyles.css

Na přidání API pro skrytí panelů prohlížeče, které by celý proces popsaný v předchozím odstavci zautomatizovalo, se již pracuje, dostupné by mělo být v některé z příštích verzí.

(zdroj: gHacks)

Přečtěte si také

21 odpovědí

 1. Loogr napsal(a) :

  když jsem ho zkoušel naposled, měl velké problémy s umístěním na pravé straně monitoru.
  To byl důvod proč jsem ho nemohl dál používat, bohužel zvyk je železná košile a nalevo mi nevyhovuje.
  Ví někdo, jestli už na tom zapracovali a funguje korektně i na druhé straně plochy?

  1. Michal Stanke napsal(a) :

   Loogr: Postranní lištu si můžete přesunout na kterou chcete stranu. Stačí kliknout na její „záhlaví“, je tam i taková šipka, a tam můžete jednak měnit obsah postranního panelu, tak na které bude straně.

 2. Loogr napsal(a) :

  Díky Michale,
  sice šel umístit, ale špatně (náhodně) řadil posloupnost panelů a někdy mi nešly ručně řadit.
  Zkusím tedy znovu, na pravé straně fungoval dobře a byl pomocníkem.

 3. Lukáš Kutner napsal(a) :

  tabbrowser-tabs { visibility: collapse !important; } se má dát do userChrome.css, v článku je špatný název souboru

  1. Tomáš Zelina napsal(a) :

   Opraveno, děkujeme.

 4. SpookY napsal(a) :

  Mnohem více uživatelů používá Tab Mix Plus a Classic Theme Restorer… ty nebudou portovány? Možná by tvůrci FF ve své nekonečné moudrosti měli přestat vymýšlet krávoviny, přestat házet uživatelům klacky pod nohy a naslouchat tomu, co uživatelé opravdu chtějí.

  Jsem uživatelem FF od verze 1.0 a je mi z chování Mozilly blivno. U mě FF52 ESR zůstane tak dlouho jak to jen půjde (léto 2018) a pak… fakt nevím 🙁 možná Vivaldi, možná Palemoon, možná bude nějaký fork FF52-ky…

  Až bude zase nový úryvek do Knihy Mozilly, tak to bude ve znění: „Apoštolové Zvířete se stali povýšenými, zradili hlásané přikázání a stali se hluchými k zástupům. A zástupy, vidíce toto, se vydaly za jinými, ponechajíce Zvíře zhynout v opuštění.“

  1. Michal Stanke napsal(a) :

   SpookY: Jaké konkrétní úpravy přes TMP a CTR v rozhraní Firefoxu děláte?

  2. Charla napsal(a) :

   Chápu, že technologie se musí vyvíjet. Takže asi bylo jen otázka času odstranění XUL. Nicméně se divím, že Mozilla více nezkoumala nejpoužívanější doplňky. Osobně jsem již většinu nahradil, ale TabMix+ zatím není. A používat FireFox bez TabMix+ je jako používat máslo bez chleba. Ano jde to, ale tak nějak to není ono.
   Spoustu věcí, co dělá TMP se asi dá nastavit přes about:config, nebo prostě „přeučit“, protože mé chování je v podstatě o zvycích. Na druhou stranu proč bych se měl přeučovat?
   Toto není jediný kontroverzí krok Mozilly. Vzpomenu například integraci Pocketu. Proč neintegrují tedy třeba široce používaný TMP? Proč Firefox nemá sám o sobě nějaká nastavení chování panelů?

   V práci jsem bohužel, ač je mi to proti šupinám, začal Firefox nahrazovat Chromem, protože mi chodily stížnosti z různých oddělení, že Firefox se zasekává, občas přestane reagovat úplně a při velkém počtu záložek, např. mnoho otevřených tabulek Google, je nutné jej během dne i několikrát restartovat. Pokusně jsem tedy nasadil Chrome a ač nerad, tak musím uznat, že potíže a stížnosti lidí ustaly. Však on ten tržní podíl taky vypadá tak, jak vypadá 🙁
   Když budu muset hledat nové doplňky, tak čím měl vlastně FX chce udržet, abych nepřešel k Chrome, IE, apod., kde také budu muset hledat nové doplňky a zvykat si na spoustu nových věcí. Jaké benefity ještě máme?

  3. Michal Stanke napsal(a) :

   Charla: Začal jsem používat Firefox v době, kdy byl lepší než IE, a Opera se nedala bez dlouhého nastavení používat. Dneska ho používám kvůli soukromí, protože si ho můžu docela dobře upravit (i takový základ jako přemístit tlačítka na lištách). Neříkám, že Chrom(ium) vypadá špatně, ale prostě něco mi tam chybí. Mám ho nainstalované jako záložní prohlížeč a třeba v posledních verzích jsem nenašel už ani možnost mazání cookies při zavření prohlížeče nebo vypnout zabudovaný překladač. To mazání cookies a historie shodou okolností neumí ani Vivaldi (proč?). Všude vykukující ekosystém Googlu už bych i nějak přežil, ale nechci mu podávat další prst, nebo s Chromem možná i celou ruku.

   Taky do Firefoxu můžu jednoduše přispívat a sledovat ho. Snažil jsem se o to samé u Chromia, a prostě není jak, ani pasivně. Nechci si vyloženě honit triko, ale u Firefoxu je nepřeberně možností, od diskuzí tady pod články ;), přes Test Pilot po aktivní zapojení v komunitě.

   Ad rychlost, ano, tam Firefox pořád ztrácí. Ale právě všechny ty úpravy pro verzi 57 to mají pomoci dohnat. Jak píšete, XUL je taky jedna z věcí, která dělá problémy.

 5. šnek napsal(a) :

  To skrytí bohužel nefunguje. Zkoušek jsem to dát i do userChrome.css. Zkoušel jsem i jiné tipy ze stránek FF. Nic.

  1. šnek napsal(a) :

   Musím se opravit. Funguje to. Jde o soubor userChrome (ne userStyles, ja se píše v článku) a musí být v adresáři chrome.

  2. Tomáš Zelina napsal(a) :

   Opraveno, děkujeme

 6. Calvin napsal(a) :

  Proč vlastně Firefox má složku Chrome? I s těmi jinými kroky chromizace to vypadá dost úsměvně.

  1. joelp napsal(a) :

   Ta tam byla ještě před existencí prohlížeče Chrome 😉

 7. Michal Stanke napsal(a) :

  Na stránku o userChrome.css jsem doplnil příklad, jak skrýt lištu s panely svépomocí.