Rubriky: Firefox

Doplňky pro Firefox 4 budou kompatibilní s Firefoxem 5

V souvislosti s kratšími vývojovými cykly Firefoxu jistě řadu z vás napadla otázka, jak to bude s kompatibilitou doplňků. Na tuto otázku odpovídá Justin Scott, který má v Mozille otázku doplňků na starosti. V dokumentu, který je prozatím návrhem, zmiňuje, že doplňky, které jsou kompatibilní s Firefoxem 4 a jsou hostovány v rámci serveru Doplňky Mozilly, budou automaticky kompatibilní i s Firefoxem 5.

Jak se dále rozepisuje, vývojáři Firefoxu budou muset brát u realizovaných změn v potaz to, že jejich změna může řadu doplňků znefunkčnit. Pokud bude potřeba realizovat změnu, která může potenciálně rozbít funkčnost některých doplňků, bude realizována pokud možno na začátku vývojového cyklu a o změně se objeví informace v dokumentaci (to je již nyní). Pokud změněné API bude některý doplněk na serveru Doplňky Mozilly využívat, bude na to autor upozorněn a ten bude realizovat úpravu. U takového doplňku nebude automaticky nastavena kompatibilita s novou verzí, ale učiní tak až autor doplňku poté, co nahraje opravenou verzi.

Samotnou kategorií jsou pak doplňky, které obsahují binární komponenty (např. dll knihovny). U těch nebude povyšování kompatibility probíhat automaticky, ale jakmile proběhne dokončení vývoje funkčnosti nové verze Firefoxu, budou autoři těchto doplňků upozornění e-mailem, aby své doplňky upravili. Doplňků s binárními komponentami je silná minorita.

Kontrola kompatibility doplňků s novou verzí bude v rámci možností hlídána pomocí validátoru, který je dostupný v rámci serveru Doplňky Mozilly, a který již dnes například kontroluje, zda kód doplňku neobsahuje některou potenciální bezpečnostní chybu. Druhým zdrojem dat pro posuzování toho, zda je doplněk s novou verzí Firefoxu kompatibilní, budou data, která jsou zasílána pomocí doplňku Add-on Compatibility Reporter.

Pro uživatele vývojových verzí je tu ještě jedna novinka. Nově bude ve výchozím nastavení potlačena kontrola kompatibility doplňků. V návrhu se hovoří o vývojových kanálech mozilla-aurora a mozilla-beta (viz popis jednotlivých kanálů), u mozilla-central (alias nightly) se předpokládá, že si vývojáři kontrolu kompatibility potlačí sami.

Do budoucna pak začnou převažovat doplňky postavené na Add-on SDK (jak je vytvářet), které poskytuje tvůrcům doplňků stabilní API, které eliminuje nekompatibilitu doplňků s novými verzemi Firefoxu.

2 komentářů k článku “Doplňky pro Firefox 4 budou kompatibilní s Firefoxem 5”

  1. Terepin napsal(a)

    Ehm, v mozilla-central sa nachádza Nightly. 😉

  2. v6ak napsal(a)

    Potlačena kompatibilita, nebo potlačena kontrola kompatibility?