Rubriky: Firefox

Vývoj Firefoxu 6 startuje

V souvislosti s kratšími vývojovými cykly Firefoxu byl v úterý ukončen vývoj novinek pro Firefox 5 a další novinky se objeví ve Firefoxu 6, jehož vývoj nyní v hlavní vývojové větvi (nightly) probíhá. Ve Firefoxu 5 se tak objeví více než 1000 úprav, které se nestihly realizovat do Firefoxu 4 či byly realizovány až po jeho vydání. Hlavní vývojová větev Firefoxu tak nově nese označení 6.0a1.

Vývojová verze Firefoxu 5 se dle plánu přesunula do nově zřízeného kanálu mozilla-aurora, kde si pár týdnů pobude, a poté se přesune směrem k uživatelům betaverzí.

V rámci tohoto kanálu prozatím nejsou dostupné lokalizované verze, ale i ty by měly být brzy dostupné. V dialogu O aplikaci je nyní nově dostupná možnost změnit kanál, takže můžete snadno přepínat mezi jednotlivými vývojovými verzemi a do budoucna pravděpodobně budete moci snadno přejít i třeba na stabilní a naopak.

Datum vydání finální verze Firefoxu 5 bylo stanoveno na konec června. Pokud chcete pomoci s jeho odladěním, nainstalujte si vývojovou verzi a pomozte s jejím otestováním. Mozilla vytvořila stránku s popisem jednotlivých kanálů vývoje, kde si můžete jednotlivé vývojové verze i stáhnout. Odkazovány jsou však pouze anglické verze. Pokud chcete českou, musíte si ji stáhnout přímo z ftp.mozilla.org (nightly), v případě mozilla-aurora prozatím není dostupná.

5 komentářů k článku “Vývoj Firefoxu 6 startuje”

 1. Jiří Macich ml. napsal(a)

  To je sice hezké, ale nějak se zapomnělo na novinky pro uživatele. Myslím tím hmatatelné úpravy, nové funkce.

 2. Terepin napsal(a)

  [1] Čo, azda už nebudú pridávať nové funkcie alebo čo?

 3. Honza napsal(a)

  JJ, take by me zajimalo, co nova verze prinese z uzivatelskeho pohledu.

 4. Pavel Franc napsal(a)

  Z uživatelského pohledu přinese nová verze Firefox 5 větší rychlost, stabilitu, menší paměťové nároky, atd … což je to, co většinu uživatelů zajímá. Chápu, že byste rádi měli v každé nové verzi nové změny v UI, či nějaké uber-cool featury, ale to si holt budete muset počkat na další verze, kdy přijdou vylepšení ve správci stahování, přihlašování a doplňků, či sdílení.

  Z pohledu vývojáře přinese Firefox 5 další implementaci některých věcí z rodiny HTML5.

 5. David Hrdlička napsal(a)

  V případě mozilla-aurora už je lokalizovaná verze k dispozici. Samozřejmě větev mozilla-aurora-l10n