Rubriky: Doplňky Firefox

Experiment Page Shot se stane součástí Firefoxu


Minulý týden Mozilla uzavřela dva experimenty programu Firefox Test Pilot. Experiment Tracking Protection pokračovat dále zatím nebude, kdežto No More 404s bude brzy dostupný jako doplněk na oficiálním serveru. Další dva doplňky jsou pak tak úspěšné, že se dostanou přímo do Firefoxu.

O prvním, který už Mozilla ohlásila, Activity Streamu, jsme už psali na začátku února. Do Firefoxu se dostane ve verzi 56 nebo 57. Druhým úspěšným experimentem je Page Shot. Page Shot je jednoduchý a přitom velmi efektivní nástroj pro vytváření snímků z webových stránek. Umí velmi snadný výběr oblasti, prvku stránky (např. odstavce), nebo uložení snímku celé stránky. Snímky můžete ukládat na disk nebo nahrávat na server Mozilly. Od běžných úložišť se ale liší v několika směrech. Ve výchozím nastavení se totiž obrázky automaticky mažou po 14 dnech. Interval samozřejmě můžete prodloužit i zkrátit a nebo obrázky nechat na serveru navždy. Velmi zajímavou funkcí je vyhledávání, které umí rozpoznávat text na uložených snímcích. Nechybí sdílení na sociální sítě nebo před odkaz.

Protože se experiment osvědčil, osobně jsem s ním také velmi spokojený, přepisuje jej nyní Mozilla pro WebExtensions API a plánuje jeho začlenění do Firefoxu 54 formou systémového doplňku. Jak práce postupuje a jestli se vše stihne můžete sledovat na GitHubu.

2 komentářů k článku “Experiment Page Shot se stane součástí Firefoxu”

 1. Další zbytečnost napsal(a)

  Screenshoty umí/umělo dělat několik doplňků, další zbytečná věc, kterou cpou do core, kde nemá co dělat…

  1. Michal Stanke napsal(a)

   …začlenění do Firefoxu 54 formou systémového doplňku.

   V jádře nic nebude. Systémový doplněk je jenom přibalený do instalace. Stejně jako je Pocket nebo bývalo Hello.