Rubriky: Firefox

Firefox 4.0 Beta 8, novinky v Sync a WebGL

Jako takový malý předvánoční dáreček Mozilla uvolnila Firefox 4.0 Beta 8. Pozadu nezůstali ani vývojáři mobilní verze Firefoxu, která je nově dostupná ve verzi 4.0 Beta 3. Pojďme si tedy udělat krátké shrnutí těch hlavních novinek, které poslední betaverze přináší.

Jedna z novinek, s kterou se setkáte u obou betaverzí, je usnadnění konfigurace synchronizace dat mezi jednotlivými instalacemi Firefoxu (včetně mobilní verze). Nově postačí přidat nové zařízení a opsat vygenerovaný kód z druhého Firefoxu, s kterým se chcete synchronizovat. Pěkně je to vysvětleno v následujícím videu.

Druhou výraznější novinkou je vylepšená podpora WebGL. Jedná se o specifikaci, která vám umožňuje vytvářet v rámci webové stránky 3D grafiku bez nutnosti instalace externích zásuvných modulů. Podpora WebGL je ve Firefoxu 4.0 již nějaký ten měsíc. Pro příklad, co lze díky této specifikaci v prohlížeči dělat, můžete shlédnout následující video. Případně si můžete některé ukázky vyzkoušet na vlastní kůži.

Pokud nahlédnete v desktopové verzi Firefoxu do Správce doplňků, pravděpodobně zaregistrujete pár novinek, které se více méně týkají jeho vzhledu. Přehled dalších novinek Firefoxu 4.0 Beta 8 naleznete v poznámkách k vydání, odkud je též možné si poslední betaverzi stáhnout.

Jak jsem již zmínil, nezaháleli ani vývojáři mobilní verze Firefoxu. Novinky třetí betaverze Firefoxu 4.0 pro mobily se točí zejména okolo integrace s Androidem. Jednotlivé z nich jako vždy hezky sepsal Madhava Enros. Novinky jako notifikace v systémové liště, možnost uložit stránku jako PDF či podpora pro video přes celou obrazovku potěší nejednoho uživatele. Detailní přehled novinek je jako vždy k dispozici v poznámkách k vydání.

Jeden komentář k článku “Firefox 4.0 Beta 8, novinky v Sync a WebGL”

  1. bug napsal(a)

    Nejako mi prestalo fungovat CTRL+C CTRL+V. Neviem cez schranku vlozit adresu.