Rubriky: Firefox

Firefox 5 Beta vyšel dle plánu

Mozilla včera večer uvolnila Firefox 5 Beta. Jedná se o první betaverzi, která vychází v rámci zkrácených vývojových cyklů, kdy nová verze Firefoxu bude vycházet každých 6 – 12 týdnů. Z důvodu „najíždění“ na nový vývojový cyklus probíhal vývoj Firefoxu 5 pouze 3 týdny. Naleznete v něm tak převážně věci, které se nestihlo zahrnout do Firefoxu 4 a zejména řadu oprav.

Firefox 5 Beta přináší podporu CSS animations, snadné přepínání mezi verzemi či vylepšení integrace Firefoxu v Linuxu. Bližší informace jsou jako vždy dostupné v poznámkách k vydání, kde je též odkazován kompletní přehled změn. Firefox 5 Beta si můžete volně stáhnout a to včetně české verze.

Firefox 5 Beta je dostupný v rámci vývojové větve beta, v které se vždy objeví nová verze Firefoxu několik týdnů před vydáním. Standardně si zde pobude 6 týdnů (v případě Firefoxu 5 pouze 5 týdnů), a poté se vydá jako finální verze. V rámci této doby může vyjít několik aktualizací. Firefox 5 by měl být ve finální verzi dostupný 21. června.

Jak jsme kdysi zmiňovali v článku o zkrácení vývojových cyklů, vývoj Firefoxu probíhá v několika větvích. Jejich přehled s popisem naleznete na samostatné stránce webu Mozilla.com, kde jsou jednotlivé větve vysvětleny a jsou zde dostupné i odkazy ke stažení. Pro pořádek uvádíme, že na stránce není zmínka o nočních vývojových verzích, které vychází každý den, ale bývají také nejméně stabilní.

V souvislosti s betaverzí Firefoxu 5 stojí za zmínku kompatibilita doplňků. Jak zmiňuje Mozilla Add-ons Blog, doplňky, které jsou kompatibilní s Firefoxem 4 a jsou hostovány v rámci serveru Doplňky Mozilly, budou automaticky kompatibilní i s Firefoxem 5. Jedinou výjimkou budou ty doplňky, u kterých bude nadetekováno využití API, které se v dané verzi Firefoxu změnilo.

Vývojáři jednotlivých doplňků již obdrželi e-mail o tom, zda jsou jejich doplňky s novou verzí Firefoxu kompatibilní či nikoliv. Celkem byla kompatibilita s Firefoxem 5 nastavena u 3 890 doplňků, nekompatibilní kód byl nalezen u 256 doplňků. Tyto doplňky tak budou muset autoři pro novou verzi upravit. Uvedené automatické nastavení kompatibility doplňků se týká pouze doplňků hostovaných v rámci serveru Doplňky Mozilly.

Spolu s desktopovou verzí vyšel i Firefox 5 Beta pro Android. Ten vylepšuje rychlost načítání stránek (zejména v rámci 3G sítí), přidává podporu technologie Do Not Track a opravuje řadu chyb. Firefox 5 Beta pro Android je volně k dispozici ke stažení. O verzi pro platformu Maemo se sice poznámky k vydání explicitně nezmiňují, ale na ftp.mozilla.org je tato verze standardně dostupná.

6 komentářů k článku “Firefox 5 Beta vyšel dle plánu”

 1. Ludek napsal(a)

  Co to je „snadné přepínání mezi verzemi“, které se zmiňuje ve druhém odstavci? V odkazovaném článku jsem o tom nic nenašel.

  A když už je řeč o přepínání, neuvažuje se o snadném přepínání profilů, jako má SeaMonkey?

 2. Pavel Cvrček napsal(a)

  Jedná se o to přepínání kanálů (jednotlivých verzí), které je v odkazovaném článku zmiňováno hned na začátku. Přemýšlel jsem, jak to nejlépe popsat a pojem „kanál“ mi nepřišel úplně samovysvětlující. Asi si mi to přesto úplně nepovedlo vysvětlit. Jde jednoduše o způsob, jak uživatel může snadno přepínat mezi jednotlivými vývojovými verzemi a stabilní verzí Firefoxu.

  Přepínání profilů je ve Firefoxu stejné jako u SeaMonkey. Jediný rozdíl je v tom, že v SeaMonkey je volba v nabídce, ve Firefoxu je potřeba jej spustit s parametrem (firefox.exe -P).

 3. Alpin napsal(a)

  Těším se na FF7 Nightly 😛

 4. Ludek napsal(a)

  Šlo mi právě o ten jediný rozdíl, tedy aby i Firefox měl to přepínání profilů jako položku v nabídce.

 5. Lukáš napsal(a)

  Zdravíčko, nikde jsem se nedočetl, jestli FF5 počítá s podporou OS Mac OS X 10.5, na který „čtverka“ zapomněla. Byla by určitě škoda přijít o velké množství uživatelů tohoto systému, zvláště existuje-li stále plná podpora Win XP, které jsou o 7 let starší… Díky za odpověď, s pozdravem Lukáš, Mikulov

 6. Pavel Cvrček napsal(a)

  Firefox 4 a 5 Mac OS X 10.5 podporuje. Bavíme se ovšem o Intel procesorech.