Rubriky: Firefox

Firefox 5: Nejčastější mýty novinářů

Řada z vás patrně v posledních dnech zaregistrovala „zasvěcené“ články a zprávičky o tom, co se objeví ve Firefoxu 5 a kdy bude dostupný. Jak už to u podobných zpráviček bývá, jsou často založeny na nepravdivých informacích, které se na internetu objeví. Je bohužel smutnou pravdou, že řada novinářů si informace nijak neověřuje a prostě je převezme. Informační blud je rázem na světě.

Asi nejčastěji se zmiňuje, co vše ve Firefoxu 5 „bude.“. Zde je dobré zmínit, že žádný plán toho, co se ve Firefoxu 5 objeví a co ne, neexistuje. Je to dáno přechodem na kratší vývojové cykly, jejichž délka je dána časově a co se v daném čase realizuje, to se v příští verzi objeví. Pokud se nějaká funkčnost nestihne doladit, je přesunuta o verzi dále.

Funkčnost pro Firefox 5 musí být navíc hotova během několika týdnů, protože poté se pro Firefox 5 budou již „jen“ opravovat chyby a dolaďovat. Vývoj na úrovni nočních verzí se poté nezastaví, ale bude pokračovat jako Firefox 6. Bližší informace naleznete v popisu nového vývojového cyklu Firefoxu.

Pokud se v různých článcích objevují informace o tom, co se ve Firefoxu 5 „zaručeně objeví“, je to patrně založeno na stránce v Mozilla Wiki, kde je seznam různých nápadů, co by se mohlo v budoucích verzích Firefoxu objevit či co by se mohlo zlepšit. Jedná se o seznam nápadů, nikoliv o plán toho, na čem se pracuje a co se objeví ve Firefoxu 5. Drtivá většina věcí z tohoto seznamu se ve Firefoxu 5 neobjeví.

A aby toho nebylo málo, objevují se informace o tom, kdy má být Firefox 5 vydán. Asi nejodvážnější teorie hovoří o datu vydání okolo 29. června. Odkud dotyčný novinář tuto informaci sehnal, nám není jasné. Patrně si doma vyložil balíček karet. Podstatnou informací zde je, že datum vydání Firefoxu 5 nebylo dosud stanoveno (a to ani přibližně). Z tohoto důvodu jsou jakékoliv podobné předpovědi zcestné. Jakmile se informace o přibližném datu vydání Firefoxu 5 objeví, určitě vás o ni neochudíme.

6 komentářů k článku “Firefox 5: Nejčastější mýty novinářů”

 1. Zvídal napsal(a)

  Jak dlouhé mají být vývojové cykly? Podle to by se dal release Firefoxu 5 odhadnout (pokud se neobjeví nepředvídatelné problému)?

 2. Luděk Janča napsal(a)

  Jen doufám, že se tam objeví Acount Manager. Je to pro mě už nepostradatelná funkce a minule mu to nevyšlo jen tak tak.

  Navíc ten grafický návrh co jsem viděl vypadá naprosto úžasně 🙂

 3. Edds napsal(a)

  Treba povedat ze mozilla uz zverejnila velmi detailny proces dalsieho vyvoja firefoxu aj s datumami: http://mozilla.github.com/process-releases/draft/development_specifics/
  Odporucam prestudovat. Okrem ineho sa tam dozviete, ze Firefox 5 ma vyjst 21.6.2011 a Firefox 6 16.8.2011. Vyvoj FF5 na urovni mozilla-central bude ukonceny uz v utorok 12.4. a este v ten den sa zacne vyvoj FF6.
  Nocne a Aurora(stabilnejsie nightly) verzie budu vychadzat denne.
  Beta verzie tyzdenne.
  Stabilne verzie kazdych 6-12 tyzdnov.
  Vsetky detaily su na tej stranke.

 4. Edds napsal(a)

  + budu celkom pekne nove loga: http://mozilla.seanmartell.com/engagement/logos-v2.png

 5. Pavel Cvrček napsal(a)

  [3] Ano, včera byl tento dokument aktualizován a objevil se o tom zápisek na Mozilla DevNews (https://developer.mozilla.org/devnews/index.php/2011/04/07/new-development-channels-and-repositories-for-rapid-releases/). Jak si můžeš všimnout z URL, je to draft (návrh) tj. nejedná se o nic finálního, i když se pravděpodobně už výrazněji měnit nebude. Co se týče těch dat vydání, jsou orientační. Viz informace, že nová verze vyjde každých 6 – 12 týdnů.

 6. w4rr10r napsal(a)

  Epic fail. Mozilla se připojuje k honu na co nejvyšší čísla verzí ve jménu marketingu. S takovou tu _velice_ brzy budeme mít IE 193, Chrome 567 a Firefox 165. Přitom každý „major release“ bude obsahovat zhruba tři opravy chyb a jedno odstraněné tlačítko (ve jménu kopírování Chrome). Bohužel není kam utéct, takže u Firefoxu, jakožto nejmenšího zla, musím zůstat