Firefox 57 nabídne ochranu proti sledování pro běžné prohlížení


Už příští týden v úterý vyjde ve stabilní verzi Firefox 57. Pokud budu mít dost času, představím vám postupně všechny větší změny, které nás tam čekají. Velmi užitečnou změnou je přidání volby pro zapnutí ochrany proti sledování i v režimu běžného prohlížení. Tato funkce blokuje prvky na webových stránkách, které jsou známé, že sledují uživatele. Blokuje tak některé reklamy, tlačítka sociálních sítí pro sdílení nebo měřící analytické kódy.

Dosud ji ale šlo používat jenom v anonymním režimu. Výzkum publikovaný před dvěma roky ukázal, že používání ochrany proti sledování v té době zrychlilo načítání stránek asi o 44%, přenos dat o 39% a počet HTTP cookies dokonce o 67,5%. Od začátku roku pak Mozilla testovala zapnutí i pro běžné prohlížení, hlavně s ohledem na množství rozbitých a nefunkčních stránek, aby mohla funkci pořádně vyladit.

Ve Firefoxu 57 půjde ochranu proti sledování zapnout i pro běžné prohlížení. Já jsem to udělal před týdnem a zatím jsem nenarazil na problém. Používám ji dohromady s doplňkem uBlock Origin a všechno funguje na jedničku. Zapnutí je velmi jednoduché – stačí přejít do Možnosti/Předvolby > Soukromí a zabezpečení a najít odpovídající sekci. Můžete samozřejmě použít i zabudované vyhledávání předvoleb. 😉

Na první stránce, kde Firefox najde nějaké sledující prvky, uvidíte průvodce, který vám vysvětlí, co od funkce očekávat a jak ji ovládat.

Pokud by se nějaká stránka rozbila, můžete pro ni vmžiku blokování vypnout.

6 komentářů k článku “Firefox 57 nabídne ochranu proti sledování pro běžné prohlížení”

 1. Lukáš napsal(a)

  Do začátku toku pak Mozilla … asi překlep

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Díky Lukáši, opravil jsem.

 2. xystus napsal(a)

  Používám s Adblocker Ultimate a vše v pořádku.
  Dotaz, jako beta verze mi naskočil FF Quantum 57.0 ( 64 bitů). U vás je také tak?

  1. Lukáš napsal(a)

   To značí, že release je na spadnutí. Vývoje verze 57 v kanálu beta je ukončen. Tuto verzi dostanou ostatní ve stable.

 3. Kover napsal(a)

  Aky je rozdiel medzi spustenim FF v „Sukromnom rezime“ a klasicky so zapnutym blokovanim?
  Ak sa nastavi pri vypnuti FF vsetko zmazat v nastaveniach sukromia – Historia – Vymazat historiu, tak je to vlastne to iste?

  1. Marián Kyral napsal(a)

   Občas se ale hodí si některé věci nechat uložené 😉