Poslední pohled na Photon před vydáním Firefoxu 57


Jak jsem slíbil, tak také plním. Včera jsme se podívali na ochranu proti sledování a dnes je čas vlastně na to první, čeho si všimnete. Uživatelské rozhraní Photon.

Po 3 letech se vrací hranaté panely i tlačítka zpět/vpřed oddělená od adresního řádku. Adresní řádek je vycentrovaný pomocí pružných mezer a ve výchozím stavu v nové instalaci chybí samostatné políčko pro hledání. Chytrý adresní řádek totiž veškerou jeho funkcionalitu nabízí taky. Nebyl by to ale Firefox, kdybyste to nemohli změnit.

Možností a tlačítek je pořád hodně, a to se některá přesunula do nabídky s akcemi stránky. Je to nabídka na pravém konci adresního řádku, která sdružuje akce a úkony specifické pro stránku v právě otevřeném panelu. Všechna tlačítka můžete mít buď v nabídce po rozkliknutí, nebo si je připnut přímo do adresního řádku. Je tu také nové tlačítko Knihovna stránek, které sdružuje všechny informace o prohlížení, které můžete hledat – záložky, historii, stahování, synchronizované panely a další.

Nová hamburgerová nabídka funguje jako plnohodnotná náhrada hlavní nabídky (ta samozřejmě nikam nezmizela a je pořád, kde byla). Nejde ale měnit její obsah. Pro tlačítka můžete použít rozšířující nabídku hned vedle, aby vám na hlavní liště nepřekážela.

Novinkou, která si zaslouží speciální ocenění, je taky nastavení velikosti rozhraní. Na výběr jsou tři velikosti – výchozí, kompaktní a pro dotyk. Poslední lze zapínat automaticky pro dotykové notebooky, já osobně naopak volím kompaktní. Všechny tři můžete navíc kombinovat dalšími s barevnými motivy vzhledu. Na výběr je výchozí, světlý a tmavý.

Kromě kosmetických změn věnovala Mozilla zvláštní péči rychlosti a reakcím rozhraní (v rámci projektu Quantum Flow). Přibyly nové animace tlačítek, které nijak nezpomalují reakce prohlížeče a naopak napomáhají intuitivnímu ovládání. Zrychlilo spouštění Firefoxu, otevírání nabídek i přepínání a zavírání panelů. Firefoxem 57 to ale rozhodně nekončí a na začátek příštího roku jsou připravené už jen malé, ale příjemné drobnosti. O nich ale zase někdy příště…

14 komentářů k článku “Poslední pohled na Photon před vydáním Firefoxu 57”

 1. Marián Kyral napsal(a)

  Když už je řeč o tom vyhledávacím okýnku. Nějak, nevím jak, se mi stalo, že se mi nastavil jako výchozí vyhledávač Seznam. Musel jsem to přepnout v konfiguraci ručně. Ale absolutně netuším, jak se mi tam ten Seznam dostal. Vědomě jsem si jej tam určitě nedal.

  Gentoo Linux – FF56.

 2. Charla napsal(a)

  Osobně mi vadí, že už nelze uzpůsobit hamburgerové tlačítko, odebrat z menu položky, apod. Zase jedna možnost přizpůsobení padá.

  1. Marián Kyral napsal(a)

   A taky nejde jednoduše přesunout jinam.

 3. Josef Krásný na Facebooku napsal(a)

  Bral bych ještě větší velikost uživatelského rozhraní. Kdysi jsem používal motiv vzhledu SphereGnome Big, později Aeon Big. Větší byla nejenom tlačítka, ale taky celé uživatelské rozhraní.

  1. Marek Suchánek napsal(a)

   Zkuste si nastavit větší škálování rozhraní: na stránce about:config vyhledejte klíč layout.css.devPixelsPerPx a nastavte hodnotu třeba na 1.5

 4. Lukáš napsal(a)

  Mi docela vadí, že tam není prosté tlačítko restartovat aplikaci. Customizace menu by byla super 🙂

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Lukáš: V ideálním stavu by nemělo být Firefox potřeba restartovat. Je nějaký důvod nebo situace, kdy to děláte?

 5. Martin Kudela napsal(a)

  Bral bych nový vzhled ale ještě před verzí 57. Doplňků se prostě nevzdám. Resp už jsem tak nějak přešel na Chrome, ač jsem jej naprosto nesnášel předtím. Bohužel pomalost Firefoxu mne k tomu donutila…

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Martin Kudela: A zkoušel jste nový Firefox, nebo zkoušel problémy řešit? Nová verze je o dost rychlejší. Pokud by i tam nějaké problémy přetrvávaly, doporučuji obrátit se na podporu. Právě od toho ji máme. 😉

   Které doplňky vám chybí?

  2. Lukáš napsal(a)

   No Chrome jak to říct? Pokud chceš zjistit info o certifikátech, tak se v Chrome uklikáš. Tohle Firefox má daleko lepší.

 6. Lukáš napsal(a)

  Michal Stanke: nicméně pokud chci aplikaci restartovat s více okny, tak mi to tlačítko chybí. Takhle to musím zavřít vše a pak jak mám hlavní okno. Tak mohu vypnout a zapnout.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Lukáš: Mě spíš zajímá proč vůbec prohlížeč restartovat? K čemu je to dobré?

 7. snezna napsal(a)

  Je nějaká možnost, jak opět vrátit lištu panelů pod příkazový řádek ?

  1. Michal Stanke napsal(a)

   snezna: Ano viz https://support.mozilla.org/cs/questions/1185851.