Rubriky: Firefox

Firefox 8 zatáčí s nechtěnými doplňky třetích stran

Přesně podle plánu dnes Mozilla uvolnila Firefox 8. Patrně hlavní novinkou je implicitní blokování automaticky instalovaných doplňků tj. takových doplňků, které si sami neinstalujete, ale jsou do Firefoxu doinstalovány automaticky v rámci instalace jiného software. Příkladem budiž například ICQ Toolbar, s kterým se uživatelé často potýkají, a na jehož odstranění se v fóru podpory často ptáte.

Počínaje Firefoxem 8 budou takto automaticky instalované doplňky implicitně zakázány a vy budete při spuštění Firefoxu dotázáni, zda si je přejete povolit či ne. Zároveň Firefox 8 provádí revizi již nainstalovaných doplňků a nabídne vám zakázání těch doplňků, které se nainstalovaly automaticky. Možná budete sami překvapeni, co vše se vám do Firefoxu „samo“ doinstalovalo. Není ostatně žádným tajemstvím, že tyto doplňky bývají častým zdrojem problémů, kdy Firefox začne padat či si brát více paměti než je zdrávo. Jedním z často diskutovaných bývá například Skype Toolbar.

Dotaz na instalaci doplňku od třetí strany

Další novinkou, která vás může zaujmout, je podpora pozdržení načtení panelů z minula při startu Firefoxu. Panel se při zapnutí této funkce obnoví jen tehdy, když jej aktivně zvolíte. Získáte tak rychlejší start Firefoxu, zejména, pokud jste měli otevřeno více panelů. Funkci naleznete v dialogu Možnosti v sekci Obecné.

Nová volba pro obnovu relace

V několika jazykových variantách se ve výchozí sadě vyhledávacích modulů můžete nově setkat s Twitterem. V české verzi jej nenaleznete. Jedním z důvodů je fakt, že web Twitteru není dostupný v češtině. Případní zájemci si jej však mohou snadno doinstalovat.

Co však v české verzi zcela jistě naleznete, je přehled stažených souborů přímo v Knihovně stránek. Na původním místě tj. ve Správci stažených souborů tento seznam naleznete i nadále. Změna nastane až s připravovaným novým správcem stahování.

Historie stahování v Knihovně stránek

Někteří z vás si patrně povšimnou nové podoby vzhledu lišty aplikace. Setkají se s ní ti z vás, kteří mají nastavena malá tlačítka na liště. Pokud máte malé rozlišení monitoru, můžete nastavením malých tlačítek získat něco málo místa navíc pro zobrazení webových stránek. Jak na to vám poradí článek na webu podpory Firefoxu.

Firefox 8 je již nabízen v rámci automatických aktualizací prohlížeče, případně si jej můžete volně stáhnout. Pokud nemáte co dělat, můžete si kromě poznámek k vydání přečíst i kompletní přehled úprav. Ještě lepší však bude, pokud se ve svém volném čase zapojíte do projektu Mozilla podobně, jako to děláme my.

13 komentářů k článku “Firefox 8 zatáčí s nechtěnými doplňky třetích stran”

 1. Woodstock napsal(a)

  A stále ne oficiální vydání 64 bitové verze pro Windows? Lze někde zjistit důvody proč ne? Vždyť ve vývojových verzích existuje již pěkných pár let…

 2. Pavel Franc napsal(a)

  Vývojáři o tom diskutovali např. zde:
  http://groups.google.com/group/mozilla.dev.planning/browse_thread/thread/32b6daea1be5e7ec/b97a69b99decbd79

 3. marecekk86 napsal(a)

  Mne bohate stačí, že opäť nejde fast dial 🙁

 4. Martin Hubáček napsal(a)

  Zase nová verze, vše pracuje v pořádku. Na jednom stroji se mi zaktualizoval FF automaticky a dalších manuálně.

 5. Michal Stanke napsal(a)

  marecekk86: Můžeš použít Speed Dial http://goo.gl/7Vc3K nebo zatím neschválenou novou verzi Fast Dialu http://goo.gl/M6VCi .

 6. marecekk86 napsal(a)

  @Michal Stanke

  Ďakujem, ale asi počkám na schválenie … aj keď do budúcna by mohol sám FF mať takúto „zvláštnosť“ v sebe … a tým sa odstránili zbytočné problémy …

 7. Charla napsal(a)

  Na serveru ExtraWindows se objevila informace, že už nebude dort od Microsoftu, lze tuto informaci potvrdit?

 8. ROMMYGER napsal(a)

  Měl bych dotaz k citované funkci v novém FF 8 ohledně zákazu načítat panely, dokud nejsou vybrány. Funce jistě skvělá, nahrazující původní doplněk (tuším BarTab), nicméně s jednou fatální vadou. Když zakážete načtení zbylých panelů, tak se místo původního názvu na panelech objeví pouze nicneříkající „http…jaz, http…ii_4 atd. což je naprostá zhovadilost a pro mou orientaci v mnoha čekajících panelech naprosto nepoužitelné a celé zamýšlená výhoda je v tahu. Věděl by někdo jak docílit aby se název na panelech zachovaly, aniž by se načetly? V původním doplňku tento problém nebyl. Děkuju za všechny případné reakce na můj dotaz.

 9. Martin Hubáček napsal(a)

  Po několika dnech používání jsem narazil na problém v prostředí Mic.WinXP. Z neznámého důvodu při otevření několika flash aplikací se „zakousne“ FF. Na jiných systémech to nedělá. Tak se zdá, že není nic tak bezrpoblémové jak se na první pohled zdá 😉

 10. Michal Stanke napsal(a)

  ROMMYGER: Já tento problém nemám. Obrať se na fórum podpory http://forum.mozilla.cz/ .

  Martin Hubáček: Platí to samé – http://forum.mozilla.cz/ .

 11. ROMMYGER napsal(a)

  Michal Stanke: Děkuju za reakci. Problém mám vyřešen, sehnal jsem na této adrese: http://www.mediafire.com/?7zhs6h11vii7zi4 BarTab3, tedy zmiňovaný a aktualizovaný doplněk, který má stejnou úlohu jako zabudovaná nová funce, takže funkci ve FF8 jsem zakázal a používám dál bezproblémový doplněk.

 12. Schyzofrenyk napsal(a)

  Klávesová zkratka Ctrl + Shift + Tab mi teď ani se zapnutými browser.ctrlTab.previews neukazuje náhledy všech panelů, ale cpe mi rozbalenou roletku. Jsem zvyklý hledat panel podle náhledu a tahle změna mi opravdu hodně nevyhovuje. Ve verzi 7 ještě Ctrl + Shift + Tab fungovalo, jak bych to rád měl i teď.

  Nevíte, jak se k náhledům všech panelů dostat bez nutnosti prolézat Panorama? Tam sice náhledy mám, ale musím lézt do seznamu všech skupin panelů, myší najít tu správnou a klepnout na malé tlačítko, které teprve ukáže zhruba to, co chci. Pomalé, nepohodlné a vyhledávání v titulcích a URL musím řešit jinde (v adresním řádku).

  Přijde mi to jako opravdu hloupá regrese. Když už Panorama nejde skoro vůbec ovládat pomocí klávesnice, tohle pánové vývojáři zachovat mohli.

 13. Schyzofrenyk napsal(a)

  Tak jsem po půl hodině hledání poslal dotaz a pár minut nato konečně mám řešení. Tím je browser.allTabs.previews v about:config. Sice se pak nedostanu ke staré roletce, ale to mi po pravdě řečeno nevadí.

  Dřív se po zapnutí téhle předvolby jenom vyměnilo tlačítko v liště panelů, teď ovlivňuje i zobrazování náhledů. Očividně se mezi verzemi 7 a 8 dělalo hodně změn v panelech, tahle se asi spláchla jako jedna z drobností s tím.

  Škoda, že http://kb.mozillazine.org/About:config_entries nezná browser.ctrlTab.previews ani browser.allTabs.previews. Bohužel nemám čas ten přehled vylepšovat.