Rubriky: Mozilla

Telefon postavený na Mozille blížeji realitě

O ambicích Mozilly na poli „operačních systému“ pro mobilní zařízení jsme tu již jednou mluvili. Projekt Boot to Gecko (B2G) není od začátku psaný systém. Bere si jako základ Android, nad kterým běží platforma Mozilly. Ideou je, že běžící aplikace nebudou nativní, ale webové. Již dlouho se mluví o tom, že jednou webové aplikace na mobilech nahradí ty nativní a poběží nezávisle na zařízení. Prozatím se o tom více mluví a Mozilla by ráda tuto myšlenku přenesla do praxe.

V Mozilla Wiki se před nedávnem objevilo několik náčrtků uživatelského rozhraní „Mozillího telefonu“. Na jakém hardwaru platforma poběží a jak takový telefon bude vypadat, není známo. Jak vidno, rozhraní není nikterak revoluční a je dobré poznamenat, že jsou to skutečně jen náčrtky. Realita nakonec může být úplně jinde.

Jestli v nějaké oblasti mají nativní aplikace na telefonech navrch, tak jsou to bezesporu možnosti v přístupu k jednotlivým částem telefonu. Webová aplikace většinou běží „ve svém chlívečku“, z kterého nesmí ven. Mozilla se snaží tuto oblast zlepšit a pracuje návrhu a implementaci řady standardů, které webovým aplikacím umožní přistupovat k akcelerometru, foťáku, informacích o stavu baterie a dalších oblastech. V Mozilla Wiki se tato snaha shrnuje pod výraz Web APIs.

Řadu z vás jistě zajímá, kdy to bude. V Mozilla Wiki je zmiňováno, že funkční prototyp pro vývojáře, kteří jej budou standardně používat, bude dostupný do konce roku. O rozšíření pro běžné uživatele se počítá v druhém čtvrtletí příštího roku.

Jeden komentář k článku “Telefon postavený na Mozille blížeji realitě”

  1. Japo napsal(a)

    A kdo bude ty telefony vyrábět?
    Takové MeeGo (open source od Intelu/Nokie) je opravdu kvalitní OS, ale nesetkalo se s potřebnou podporou výrobce. Intel začal pracovat na už další open source platformě. Bude to TIZEN. Spolupráci má mimo jiné zajištěnou se Samsungem, který jinak sází na Androida. A to má Samsung ještě v záloze, také kvalitní Bada OS. Jehož zdroj také uvolní. Což je dobře, protože je to kvalitní systém, který z úplně jiných důvodů nedosáhl odpovídajícímu podílu na trhu. Symbian je už prakticky mrtví. LiMo (linuxový operační systém pro mobily) má podobný osud. BlackBerry OS má také problémy, ale tam je to trochu složitější. Windows Phone má poslední šanci naskočit na rozjetý trh, na kterém se mu dosud nedařilo zrovna nejlépe. Spíš by mohl nový OS uspět na tabletech. Microsoft ale bude nepřímo vydělávat i na tabletech Kindle Fire (OS je hodně modifikovaný Android). Tady se ukazuje, že i když se Microsoftu dlouho na mobilech nedařilo, tak získal potřebné patenty. Dnes je problém udělat OS, který by byl schopný a přitom v něm nebylo něco, co už tu bylo a je patentováno. HP tablety s operačním systémem WebOS byly také propadák, i když nebyl problém s patenty.