Rubriky: Firefox Mobily

Firefox Focus pro Android začne používat Gecko

Firefox Focus je velmi jednoduchý prohlížeč pro Android a iOS, zaměřený čistě na soukromé prohlížení. Jeho hlavními funkcemi je blokování sledovacích prvků na internetu a následně okamžité smazání cookies a historie prohlížení, jakmile ho zavřete.

Na obou systémech, Androidu i iOS, používá Focus vykreslovací jádro zabudované v systému. Protože Android umožňuje používat i jádro vlastní, Mozilla toho brzy využije. S vydáním verze 7.0 bude Firefoxu Focus používat vlastní komponentu GeckoView, kterou nahradí vestavěné WebView.

WebView je komponenta přímo v Androidu a je určené pro základní zobrazování HTML stránek. Postavená je pochopitelně na Chromiu. GeckoView je oproti tomu verze jádra z Firefoxu upravená pro mobilní zařízení, která je společně s dalšími komponentami od Mozilly vytvářená speciálně pro tvorbu webových prohlížečů. Mozilla už ji vyzkoušela v prohlížeči pro virtuální realitu a GeckoView bude používat i nový Fenix.

Výhodou GeckoView ve Focusu bude potenciál pro další funkce pro zvýšení soukromí. Hlavní komponentu, vykreslovací jádro, bude mít Mozilla pod kontrolou, vývojáři budou pracovat s vlastním kódem, a budou mít větší možnosti jak využít všechny funkce z Gecka. Podle měření je navíc Focus s Geckem o něco rychlejší. Jediným negativem je velikost aplikace, která kvůli přidaným komponentám naroste.

Focus s Geckem můžete vyzkoušet ve veřejné betě. Přihlásit se do ní dá přímo na stránce aplikace v obchodu Google Play a v rámci A/B testování beta používá buď původní WebView, nebo nové GeckoView. Ve finální verzi už by se WebView používat vůbec nemělo.

Zatím žádné komentáře

Přidat komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *