Rubriky: Firefox Mobily

Firefox Focus pro Android začne používat Gecko

Firefox Focus je velmi jednoduchý prohlížeč pro Android a iOS, zaměřený čistě na soukromé prohlížení. Jeho hlavními funkcemi je blokování sledovacích prvků na internetu a následně okamžité smazání cookies a historie prohlížení, jakmile ho zavřete.

Na obou systémech, Androidu i iOS, používá Focus vykreslovací jádro zabudované v systému. Protože Android umožňuje používat i jádro vlastní, Mozilla toho brzy využije. S vydáním verze 7.0 bude Firefoxu Focus používat vlastní komponentu GeckoView, kterou nahradí vestavěné WebView.

WebView je komponenta přímo v Androidu a je určené pro základní zobrazování HTML stránek. Postavená je pochopitelně na Chromiu. GeckoView je oproti tomu verze jádra z Firefoxu upravená pro mobilní zařízení, která je společně s dalšími komponentami od Mozilly vytvářená speciálně pro tvorbu webových prohlížečů. Mozilla už ji vyzkoušela v prohlížeči pro virtuální realitu a GeckoView bude používat i nový Fenix.

Výhodou GeckoView ve Focusu bude potenciál pro další funkce pro zvýšení soukromí. Hlavní komponentu, vykreslovací jádro, bude mít Mozilla pod kontrolou, vývojáři budou pracovat s vlastním kódem, a budou mít větší možnosti jak využít všechny funkce z Gecka. Podle měření je navíc Focus s Geckem o něco rychlejší. Jediným negativem je velikost aplikace, která kvůli přidaným komponentám naroste.

Focus s Geckem můžete vyzkoušet ve veřejné betě. Přihlásit se do ní dá přímo na stránce aplikace v obchodu Google Play a v rámci A/B testování beta používá buď původní WebView, nebo nové GeckoView. Ve finální verzi už by se WebView používat vůbec nemělo.