Rubriky: Firefox

Plány s Firefoxem pro rok 2011

Pokud patříte mezi uživatele Firefoxu, pak vás jistě zajímá, jak bude vypadat jeho další vývoj. Zatímco Firefox 4 má již reálné obrysy, o budoucích verzích se dosud příliš nehovořilo. V Mozilla Wiki se nově objevil plán vývoje budoucích verzí. Ačkoliv je jako vždy orientační, lze předpokládat, že jej řada médií bude chybně vykládat jako finální plán. Jak je ale zmíněno i v dnešních zápiscích vývojářů, jedná se o orientační plán, který byl sepsán loni v prosinci a po vydání Firefoxu 4 bude upraven.

Přesto všechno však dává nahlédnout, kudy se bude vývoj dále ubírat. Jak lze ze stránky vypozorovat, zkrátí se doba mezi vydáváním jednotlivých verzí Firefoxu. Na stránce se hovoří mimo Firefoxu 4 o dalších třech verzích (5, 6 a 7), které by měly být letos vydány. To by odpovídalo vydávání nové verze jednou za 3 – 4 měsíce. Následná realita může být poté někde trochu jinde, ale přesto je zřejmý přechod na kratší vývojové cykly.

Firefox se od svého počátku snaží podporovat otevřený web. Nepřekvapí tedy, že se jej snaží podporovat i nadále a to na úkor částečně uzavřených či kompletně uzavřených řešení. Aktuální situaci na stránce vyjadřuje následující obrázek.

Podle Mozilly je budoucnost v otevřených webových technologií, které zpřístupňují obsah a aplikace nezávisle na konkrétním systému.

Pokud odstoupíme od hrubé vize k více konkrétním věcem, nepřináší až na výjimky plán žádné zásadní překvapení. U budoucích verzí by měl být opět kladen důraz na rychlost a stabilitu. Budoucí verze by měly podporovat běh jednotlivých panelů v samostatných procesech, měli bychom se dočkat 64bitové verze pro Windows či MSI balíčku. Firefox by měl podporovat správu identit skrze Account Manager, který měl být původně součástí již Firefoxu 4.0, ale nakonec se do něj nevešel.

V plánu se na více místech hovoří o podpoře webových aplikací (vzpomeňte koncept Open Web Apps) či o usnadnění sdílení (bez detailnějších informací). Zmiňují se i některé novinky v souvislosti s doplňky či podpora nových systémů jako Mac OS X 10.7 či Android 3.0. Snahou též bude usnadnit uživatelům běžné činnosti, které v prohlížeči dělají.

3 komentářů k článku “Plány s Firefoxem pro rok 2011”

 1. Adam Hauner napsal(a)

  Myslím, že uživatelé by byli vděční, kdyby se letos dočkali verze 4 =)

 2. brk napsal(a)

  Zkrácení vývojového cyklu se mi líbí. Některé věci jsou odladěné dřív, jiné později a ty problematičtější věci jen zbytečně brzdí uvádění nových věcí do praxe.

  Bohužel ze současného stavu mám ale spíš pocit, že Mozilla chce chrlit naprosto nesmyslně nové verze co chvíli, jen aby ji Chrome/Chromium moc neuteklo v číslech verzí. O víkendu jsem s Chromiem přešel z verze 8 na 9 a kdyby se mě někdo zeptal, co tam je nového, tak mu nedokážu odpovědět a stejně tak ani proti verzi 7. Tohle honění verzí se mi také nelíbí.

 3. Edds napsal(a)

  [2] Mozilla jasne nacrtla co by malo byt v dalsich verziach, cize zmeny budu. A celkovo za 3 mesiace sa toho da vela vylepsit. Chrome zvysuje verziu kazdych 6 tyzdnov a to uz fakt extrem.