Rubriky: Mozilla

Jak jsme se měli na DevConfu 2018

Když se mi podařilo domluvit zapůjčení HTC Vive, myslel jsem si, že letošní DevConf bude bomba. 25. ledna 2018 jsem převzal obrovskou krabici, se kterou jsem se dostal až na pražské hlavní nádraží. Tentokrát jsme se na konferenci vypravili v dost netradiční sestavě, kromě mě a Tomáše Zeliny nás totiž doprovázel už jen Pavol Hejný, který nám ve frameworku Babylon.js vytvořil skvělé WebVR demo. Spolu s ním a velkou krabicí jsem nastoupil do vlaku a vydal se vstříc Brnu, kde nás čekaly netradiční tři dny na stánku Mozilla.cz.

Snažili jsme se headset rozchodit už na hotelu

Ráno se k nám ještě připojil Ondra Langr, který nám zapůjčil HW, na kterém jsme mohli VR rozjet. Sice jsme si na hotelu ještě pohrávali s kombinací headset + ultrabook (která celkem dobře fungovala), ale když jsme měli možnost mít jednu z nejlepších GPU od AMD a k tomu šestijádrový procesor, který by si měl poradit i s těmi nejjemnějšími particle effecty, proč to nevzít?

WebVR demo od Pavola: zboř budovu Red Hatu

Jak jsem si myslel, byla to bomba. Sice jsme měli prvních pár hodin drobné problémy se zapojením (čti: vůbec to nefungovalo), ale už během pokusů o spuštění Pavolova dema se kolem nás začaly tvořit hloučky lidí a zajímat se o to, co to tu tvoříme. Když se konečně headset podařilo zprovoznit, nadšeně se do něj všichni vrhli. Prakticky celou dobu ho měl někdo na hlavě a během prvního dne si ho vyzkoušelo kolem 100 lidí. V průběhu dne jsme objevili i další dema, která jsme lidem ukazovali, nejtypičtější otázkou z naší strany bylo „Chcete bořit budovu, malovat nebo střílet do slepic?“

I během dalších dní se na virtuální realitu hrnula spousta lidí. Někteří to nevydrželi ani půl minuty a motala se jim hlava, jiní se zápalem házeli kostky na budovu nebo stříleli do slepic desítky minut. Když jsme jim potom řekli, že je to všechno v JavaScriptu, jen nevěřícně zírali. Pokud byste náhodou měli doma headset, určitě si vyzkoušejte dema na MozVR a Google WebVR Experiments, stačí je spustit ve Firefoxu a kliknout na tlačítko pro zapnutí VR módu.

I když byla tentokrát virtuální realita hlavním tahounem našeho stánku, nešlo jen o ni. Samozřejmě jsme odpovídali na všemožné otázky o Firefoxu, Mozille nebo propagovali projekt Common Voice. Neodmyslitelnou součástí našeho stánku se už od naší první účasti na LinuxDays staly samolepky a badge, kterých jsme tentokrát měli připravených 1 400. Na konci nezbyl ani jeden.

Samolepky a badge na letošní DevConf

Na letošním DevConfu, který byl mimochodem 10. v pořadí, se za tři dny vystřídalo 1600 lidí. U našeho stánku se zastavilo alespoň 400 z nich, což je skvělé číslo. Fakulta informačních technologií doslova praskala ve švech, v nejexponovanějších momentech se skoro nedalo ani dojít na záchod. My jsme to ale ve zdraví a s velkou cool novinkou přežili a budeme se těšit na další konference, kam se pokusíme WebVR znovu přivézt.

Rád bych ještě na závěr poděkoval Pavolovi za vytvoření našeho vlastního dema, Ondrovi za zapůjčení sestavy, ASUSu za zapůjčení GPU a českému zastoupení HTC za zapůjčení headsetu.

2 komentářů k článku “Jak jsme se měli na DevConfu 2018”

  1. Calvin napsal(a)

    Samolepky a badge na letošní DevConf … To napíšu obojí česky nebo anglicky, tak půl na půl to vypadá divně.

    1. Michal Vašíček napsal(a)

      „Mezi námi“ říkáme samolepkám česky a odznáčkům anglicky. Vzhledem k tomu, jak jsem report pojal, to nechám takhle, ale souhlasím, že všeobecně by se měl použít buď český výraz, nebo ten anglický. 🙂