Jak ve Firefoxu na kontrolu pravopisu


Firefox vám umožňuje, podobně jako další prohlížeče, během psaní kontrolovat pravopis. Hodí se to například pro webové rozhraní e-mailu, nebo i třeba pod touto zprávičkou při psaní komentářů. Pro češtinu existují dokonce dva způsoby, jak takovou funkci do Firefoxu přidat.

První je prostý slovník pro kontrolu překlepů. Ten si můžete stáhnout a nainstalovat jako doplněk do Firefoxu, ale i SeaMonkey a Thunderbirdu. Po instalaci nemusíte nic dělat. Doplněk funguje velmi jednoduše a jakmile začnete psát do textového pole třeba tady dole v komentářích, podtrhne slova, která nezná.

Druhá, trochu složitější, ale i efektivnější možnost je instalace doplňku Korektor, jehož autorem je Ústav formální a aplikované lingvistiky Matematicko-fyzikální fakulty UK. Po napsání textu stačí klepnout pravým tlačítkem do vstupního pole a vybrat kontrolu pravopisu Korektorem. Ten odešle text do stejnojmenné webové služby a najednou zobrazí všechny navržené opravy. Vy pak můžete vybrat, které chcete nebo nechcete použít, a nový text pak vložit do původního vstupního pole. Kromě toho umí doplněk odstranit nebo naopak doplnit diakritiku.

Každý z doplňků má svoje výhody a nevýhody. Slovník funguje offline a hned během psaní, ale obsahuje starší slova a některá novější v něm naopak chybí. Naproti tomu doplněk Korektor používá externí službu, kam posílá text ke kontrole, ale jeho výstup je mnohdy kvalitnější. Vyzkoušejte si hned oba doplňky při psaní komentáře dole pod zprávičkou.

18 komentářů k článku “Jak ve Firefoxu na kontrolu pravopisu”

 1. David J. napsal(a)

  Díky, za tip. Já přidám taky jeden. Zhruba před patnácti lety, když jsem měl krátce svůj první pc a neuměl skoro nic přeložit anglicky, zajímal jsem se o placený online překladač z angličtiny nebo němčiny, jenže i z jednoho jazyku, stál software cca 5000 Kč. Teď jsem narazil na překladač od stejné firmy, samozřejmě s menšími možnostmi ale s tím hlavním, což je překlad. Firma Microton (www.microton.cz/), která vyvýjí právě třeba překladač (www.eurotran.cz/), má doplňek pro prohlížeče. Slibuje pro češtinu lepší výsledky než překladač od Google. Porovnával jsem překlady třeba na http://www.abc.net.au a říkám, překlad není taky dokonalý někde je lepší a někde zase ne. Je to ale dobrá alternativa, a třeba já ji budu používat spolu s doplňkem s3.Translator.
  Microton uvolnil doplňěk pod GPL v3, nicméně překlady jsou na servrech Microtonu, no nic.
  Osobně jsem skeptický k doplňkům které něco někam odesílají, např. k doplňkům od Seznam a.s. které odesílají i když doplněk vypnete (to prý mělo stačit trvdil Seznam), musíte bohužel zakázat (tedy to platilo před verzí Ff 57).

  1. David J. napsal(a)

   Ještě poznámka, text stránky (tvrdí Microton) se odesílá na adresu https://eurotran12.appspot.com/translator, to je api Microtonu na servrech od Google, pravděpodobně kvůli rychlosti oběma směry.
   Bohužel doplněk neumožní již přeložený text vrátit na ten původní, takže je lepší nejdříve duplikovat stránku aby bylo možno posoudit překlad.

 2. ph napsal(a)

  S tím pomalým hnusem se nedá pracovat! S FF končím!

  1. Michal Stanke napsal(a)

   ph: Díky za reakci. Pokud byste to chtěl nějak řešit, obraťte se prosím na https://www.mozilla.cz/podpora/.

  2. ph napsal(a)

   Firefox se chová jako virus! Sám se pokoutně nainstaloval místo Seamonkey který jsem používal právě proto, že nechci po vydání FF 57 s tímto svinstvem mít nic společného! A vida, člověk se toho vira zbaví pouze tak, že všecko co pochází od Mozilly musí z počítače odinstalovat!

  3. Michal Stanke napsal(a)

   ph: Tak to vážně netuším, jak se vám povedlo. 😀 SeaMonkey neumí místo sebe samo od sebe Firefox nainstalovat, ani ho nevyvíjí sama Mozilla, ale komunita okolo.

   Pokud jste si SM nějak omylem odinstalovat, můžete si ho stáhnout z https://www.mozilla.cz/stahnout/seamonkey/.

  4. ph napsal(a)

   To já se tomu divím také pane Stanke. Nevím co v té Mozille kterou tady tak hájíte vaši přátelé zmršili že to zasahuje až do Seamonkey, ale vidím to na arogantním vnucování shitu FF 57 lidem kteří o to svinstvo neprojevili zájem! Tak nějak nám soudruzi v Mozille vykročili podobným směrem jakým se vydal Microsoft a začali lidem po jeho vzoru pokoutně zasahovat do jejich PC. Vzal jsem si z toho ponaučení a všecko co od Mozilly pochází jsem z notebooku vykopal!

  5. Michal Stanke napsal(a)

   ph: Osobně si myslím, že jste si Firefox nainstaloval sám a SeaMonkey omylem nějak schoval nebo smazal. Není cesty, aby se Firefox sám od sebe nainstaloval jenom proto, že používáte SeaMonkey. Navíc před třemi dny jste tu o Firefoxu psal, jak se vám nelíbí, takže jste ho asi měl už dříve. Nechci do toho ale výrazně zabíhat. Jak odinstalovat Firefox, pokud ho nechcete používat, asi víte, jak nainstalovat zpátky SeaMonkey také.

  6. ph napsal(a)

   Tak to si myslíte pane Stanke špatně, protože FF jsem nainstaloval a poté odinstaloval do druhého notebooku. Do pracovního stroje bych to svinstvo FF 57 nepustil víte. Na pokusy mám starý notebook který už bych asi jen těžko prodával. Ten se na testování stále hodí velmi dobře právě z důvodu slabšího výkonu.

 3. EM napsal(a)

  To by mne zajímalo co že se to v Mozile děje. Teď se mi místo úvodní stranky začala objevovat bílá plocha s nápisem GMX a většinou v angličtině.,datum a čas.
  A zbavit se toho nelze,. Co s tím,. A když dám vyhledávání – tak vše v angličtině. To už si z nás dělají srandu nebo co.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   EM: Zkuste provést obnovu Firefoxu a projet počítač antivirem, MBAMem apod.

  2. ph napsal(a)

   Mozilla je virus. Co se jako virus chová prostě virus je.

  3. EM napsal(a)

   díky za radu, podařilo se. UFF

 4. Václav Klaus. napsal(a)

  To je děs co tu píše za retardy.

  1. DavidM napsal(a)

   Dobrý.
   Mám jeden dotaz.Jsem jediný komu nefunguje kontrola překlepů na webovém rozhraní pošty Atlas(u) ?
   Díky.

  2. Michal Stanke napsal(a)

   DavidM: Schránku na Atlasu nemám, ale vyzkoušel jsem to na Volny.cz, kde by to mělo být stejné. Tam je problém s vizuálním editorem v JavaScriptu, který si všechno dělá po svém a pro Firefox to není normální vstupní pole. Řešením pro kontrolu pravopisu je skrýt vizuální editor. Na Volny.cz to je tlačítko vpravo nad polem pro psaní textu.

 5. Ludek napsal(a)

  Já používám SeaMonkey taky a nikdy mi Firefox do SM nijak nezasáhl. Ani když se mi instalovala verze FF 57 (kterou jsem vzápětí odinstaloval a vrátil se k poslední podverzi verze 56).

 6. OmG napsal(a)

  PH snad nikdy nebudeš mít volební právo.