Rubriky: Firefox

Jaké novinky přinese Firefox 8?

V rámci vydání Firefoxu 7 se do fáze betaverze dostal Firefox 8, který bude pro uživatele k dispozici ve finální verzi za 6 týdnů. Zatímco sedmá verze byla hlavně ve znamení snižování paměťových nároků, po které volala řada uživatelů, tak osmá verze učiní přítrž nekontrolované instalaci doplňků třetích stran.

Ne, nemluvíme o doplňcích, které si sami cíleně nainstalujete. Mluvíme o těch, které se do Firefoxu snaží doinstalovat v rámci instalace aplikace třetí strany a vy si toho ne vždy všimnete (hezkým příkladem je například ICQ Toolbar). Podobné doplňky neprochází standardní kontrolou u Mozilly (jako doplňky dostupné na serveru Doplňky Mozilly) a mají tak často horší kvalitu. Hezkým příkladem může být doplněk instalovaný spolu se Skype, který s Firefoxem 7 způsobuje výrazně zvýšené paměťové nároky.

Ve Firefoxu 8 budete při startu nově dotazováni, pokud se aplikace třetí strany pokusí provést instalaci doplňku a bude na vás, zda jeho instalaci povolíte či nikoliv.

Dotaz na instalaci doplňku od třetí strany

U existujících doplňků budete při prvním spuštění po instalaci dotázáni, zda si je přejete ponechat. Ty, které jste sami nainstalovali, budou implicitně ponechány, automaticky nainstalované doplňky budou ve výchozím nastavení zakázány. Je pak na vás, který v rámci následujícího dialogu povolíte či zakážete. Možná budete sami překvapeni, co vše máte do Firefoxu doinstalováno.

Volba doplňků, které chcete nadále používat

Nově získáte možnost rychlé obnovy relace Firefoxu při startu. V dialogu Možnosti je nově dostupná volba, díky níž se budou panely po startu načítat až tehdy, když na ně klepnete. Jinak řečeno, nebudou se při startu načítat postupně všechny panely. Je přitom na vás, kterou variantu si zvolíte.

Nová volba pro obnovu relace

V anglické verzi Firefoxu bude nově ve výchozí sadě vyhledávacích modulů vyhledávání na Twitteru. V české verzi Firefoxu zůstává výchozí sada nabízených vyhledávacích modulů.

V dialogu Knihovna stránek se nově setkáte s historii stažených souborů.

Historie stahování v Knihovně stránek

Akce přeskupování panelů nyní obsahuje animaci a došlo k upravení vzhledu hlavní lišty aplikace, pokud máte zobrazeny ikonky v malé variantě.

Bližší přehled novinek v betaverzi Firefoxu 8 naleznete jako vždy v poznámkách k vydání.

3 komentářů k článku “Jaké novinky přinese Firefox 8?”

 1. Martin Hubáček napsal(a)

  Nové funkce, trochu optimalizace atp., tak to se mi líbí. FF 7 je pro mě velmi vyhovující. FF 8 jde podle mě správným směrem, ale neusnout na vavřínech a pořád optimalizovat a ladit. Velmi se těším na funkci „kontroli“ doplňů třetích stran. Takový vychytávka se mi líbí, protože má užitnou hodnotu určitě větší než animace.. (osobní názor).

 2. volani.webnode.cz napsal(a)

  Já zase oceňuji nenačítání panelů (ubyde bartab) ještě by to mohlo umět spouštět pluginy na klik jako opera a chrome :)..

  Mám dotaz, jak je to s nastavením prohlížeče, pokdu bych nainstalval betu nebo auroru a zároveň s ní používal plnou?

  A také by jste mohli napsat co se chystá v devítce (aurora..) 🙂

 3. Menty napsal(a)

  Uvidíme. Animované panely se mi líbí, ale zatím se trochu sekají, navíc když pusím v okně video (třeba YouTube), tak se to v panelu nezobrazí. Pravda je, že mi to vůbec nevadí, ale zajímá mně, jestli to bude dotažené uplně. Stáhl jsem si Nightly, a byl tam nový Download Manager, který nás zřejmně čeká, upřímně ale doufám, že ho nezavedou, a radši to dají jako dalíš kartu, podobně jako třeba Správce Doplňků. Podobně by mohla být i historie. Doufám, že to tak nějak dopadne…