Rubriky: Firefox

Kompletně tmavý vzhled ve Firefoxu 61

Ve výchozí instalaci má Firefox tři motivy vzhledů – výchozí, který přebírá barvy některých prvků ze systému, světlý a tmavý. Ten se dosud aplikoval jenom na lišty, ale od Firefoxu 61 změní i nabídky.

Kdo má rád tmavé prostředí aplikací, zřejmě ho dosud Firefox moc netěšil. Použití tmavého vzhledu se totiž vztahovalo jenom na lišty, ale zbytek Firefox zůstával vlastně světlý. Ve verzi 61 ale tmavý vzhled ovlivní i nabídky tlačítek na lištách, našeptávání v adresním řádku a dokonce obsah nového panelu a domovské stránky. Pro porovnání se můžete podívat níže.

Tmavý vzhled ve Firefoxu 59 (finální vydání)

Tmavý vzhled v Nightly 61

Pokud by vám byl i tento nový vzhled málo, do programu Test Pilot se připravuje experiment Firefox Themer, se kterým snadno využijete stále se rozšířující API pro motivy vzhledů.

11 komentářů k článku “Kompletně tmavý vzhled ve Firefoxu 61”

 1. Marián Kyral napsal(a)

  Tmavé téma je fajn, ale některé weby jsou pak nepoužitelné – tmavé písmo na tmavém pozadí, světle šedá na bílé, nečitelné formuláře…

  Bez speciálního rozšíření (Stylus) ani ránu.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Na obsah webových stránek vzhled Firefoxu vliv nemá. Na to jsou pak potřeba nějaká rozšíření a nebo právě Stylus/Stylish.

  2. Marián Kyral napsal(a)

   A to je možná škoda. Těch stránek, které automaticky předpokládají bílé pozadí a černý text je hromada. Alespoň by se mohl pokusit takové případy detekovat a buď nabídnout opravu nebo rovnou posílat hlášení o problému příslušnému web adminovi.

  3. Michal Stanke napsal(a)

   Tady asi došlo k nedorozumění. Ten vzhled mění jenom rozhraní Firefoxu a jeho výchozí domovskou stránku. Webové stránky pořád mají stejné podmínky a stejné výchozí stylování.

  4. Michal Stanke napsal(a)

   Pro to, aby byly i webové stránky tmavé, je na AMO plno doplňků, ať už pro konkrétní weby nebo obecné, které se o to snaží všude. https://addons.mozilla.org/cs/firefox/search/?q=dark

 2. tutu napsal(a)

  MK: to bys chtěl asi moc, ne? Já třeba používám místo těch dvou xStyle. Tmavý styl mi chyběl dost, taky to mohli udělat podobně jako byl doplněk FTDeepDark který nebyl dle názvu tak tmavý jako noc jako ten od Mozilly ale zaplať ..

 3. Tomas napsal(a)

  No opet asi zrejme vyvojari kouri nejakej super matros , to je zase napad udelat cernou listu , jak zminuje prispevek prede mnou spousta stranek je nepouzitelnejch protoze na rovinu cerny pismo je na bilem pozadi lepe citelne , vyvojari dobre vidi tudiz je jim to uplne jedno , nehlede na to ze se zase jen po nekom opici , tohle uz tady jednou bylo a nejak se to nechytlo tak se to po case znova oprasi a dela se s tim dira do sveta . Pokud to pujde takhle dal , ajo ze jo tak Firefox bude nepouzitelnej prohlizec , z nekolika duvodu , nepujde prizpusobit rozsireni neexistuje nejsou lidi ktery by to napsali , dalsi vec cerna lista krok dozadu a spousta dslich veci ktery proste nefungujou . Nezbejva nez prejit k zalujicimu a bonzujicimu konkurencimu Exploreru nebo Chrome po tolika letech bohuzel.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Když si zprávičku přečtete, tak zjistíte, že tmavý vzhled je ve Firefoxu už od verze 57, a je jenom jedním ze tří, který si můžete nastavit (a z dalších stovek, které jsou ke stažení). Je tam pro ty, kteří ho preferují. Pokud ho rád nemáte, ve světlém vzhledu se nic nemění a je a bude pořád výchozí.

 4. tutu napsal(a)

  Přesně tak. S čitelností webu to nesouvisí protože to nezasahuje do dokumentu ale jen na UI.
  Pro obarvení dokumentu se používají doplňky, jinak to ani nejde, automaticky to fungovat nemůže.
  Maximálně by šli barvy v dokumentu inverzovat ale dokument není jen pozadí a text ale i obrázky které počítají s bílým pozadím. Takže nejlepší je individuální nastavení přes doplňky.

  1. tutu napsal(a)

   Pro obarvení webu do tmava jsem našel https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/dark-mode-webextension/. Kde jsem to zkoušel to víceméně fungovalo obstojně.

 5. franta napsal(a)

  Už jsem se obával, že Firefox nepůjde tímto stupidním stylem. Samozřejmě kvituji za černý vzhled u mobilních vidlí. Ale na desktopu se vracíme zajímavým způsobem do doby, kdy počítač měl málo ram.