Rubriky: Doplňky Firefox

Koncept F1 přináší snadné sdílení odkazů ve Firefoxu

Mozilla Labs tento týden uvolnila další z řady svých konceptů. Nese označení F1 a jedná se o rozšíření pro Firefox, které do něj přidává možnost snadného sdílení odkazů s webovými aplikacemi jako je Facebook, Twitter či e-mailová služba GMail. Sdílení odkazů je dnes vcelku rozšířenou věcí. Na řadě webů naleznete pod článkem/videem řadu odkazů či ikonek, pomocí kterých můžete sdílet odkaz na daný obsah. Na jednu stranu hezká možnost s sebou nese hned několik problémů.

Například nelze mít v seznamu všechny možné služby, ale pouze ty nejpopulárnější. V praxi tak autoři webu předpokládají, že tím uspokojí většinu návštěvníků. Pomůže to však uživateli, který používá méně frekventovanou službu, skrze kterou lze odkaz nasdílet? Pravděpodobně nikoliv. Druhým problémem pak bývá, že tyto odkazy či ikonky obtěžují uživatele, kteří sdílení nepoužívají.

Není žádnou revoluční myšlenkou, že by roli ve sdílení odkazů mohl převzít webový prohlížeč. Je prakticky jedno, který prohlížeč používáte, pravděpodobně pro něj bude dostupné rozšíření či bookmarklet, pomocí kterého to bude možné. Rozšíření F1 (neplést se závody formulí :), které se představuje v následujícím videu, je jedním z takových.

Přidává na lištu Firefoxu tlačítko, skrze které jsou dostupné funkce nasdílení odkazu na Facebooku, Twitteru a skrze GMail. V současné době jsou prozatím podporovány tyto tři služby. Čím se však toto rozšíření liší od ostatních je snaha standardizovat rozhraní, skrze které by webová stránka „podstrčila“ odkaz prohlížeči, který by jej poslal webové službě dle vašich preferencí.

Jak jsem již zmínil, sdílení je dostupné skrze tlačítko na liště Firefoxu. Po jeho stisknutí se nad stránkou vysune oblast, pomocí které můžete odkaz na sdílet ve vámi preferované služba. Její vzhled zapadá asi nejlépe na Mac OS X, kde byl patrně doplněk vyvíjen. Do budoucna bude asi doladěn tak, aby respektoval nativní vzhled systému, kde Firefox běží.

Ukázka rozšíření F1

Pakliže vás rozšíření zaujalo, můžete si jej stáhnout z domovské stránky. Není bez zajímavosti, že za tímto rozšířením pro Firefox stojí jeden z vývojářů Thunderbirdu a rozšíření je vyvíjeno v rámci Mozilla Messaging. Zda by se něco takového mělo stát součástí některé z budoucích verzí Firefoxu, nebylo uvedeno. Je ovšem fakt, že připravovaný Firefox 4 pro mobilní zařízení funkce na sdílení odkazů nově obsahuje.

Jeden komentář k článku “Koncept F1 přináší snadné sdílení odkazů ve Firefoxu”

  1. Terepin napsal(a)

    Vynikajúci nápad!