Rubriky: Firefox

Vyšel Firefox 4.0 Beta 7 s rychlým JavaScriptem

Po dlouhém čekání dnes Mozilla uvolnila Firefox 4.0 Beta 7. Novinek je celá řada a jednou z nich je například začlenění úprav JavaScriptového engine, které jsou označovány jako JägerMonkey. Díky nim došlo k podstatnému zrychlení vykonávání JavaScriptu. Na následujícím grafu se můžete podívat na porovnání s předchozími verzemi.

Pokud sledujete Mozilla.cz pravidelněji, pak jistě víte, že průběžné výsledky prací můžete sledovat na webu Are we fast yet?. Jak je z webu patrné, výsledky jsou opravdu zajímavé. A s aktuální betaverzí se se zrychlováním rozhodně neskončilo 🙂

Porovnání rychlostí vykonávání JavaScriptu jednotlivých verzí Firefoxu

V aktuální betaverzi též naleznete novinky v hardwarové akceleraci. Ta je nyní například použita při finálním sestavení stránky. Pokud tedy vlastního odpovídající hardware, došlo díky tomu ke zrychlení vykreslování stránek. Joe Drew k této problematice sepsal dva příspěvky.

V tom prvním se snaží vysvětlit, jaké novinky ohledně hardwarové akcelerace v poslední betaverzi naleznete. Vyzývá též, abyste pomohli s otestováním. V druhém příspěvku pak vysvětluje, jak poznáte, zda je na vaší konfiguraci použita při vykreslování stránek hardwarová akcelerace či nikoliv.

S podporou hardwarové akcelerace úzce souvisí další novinka a tou je aktivována podpora WebGL. Díky ní tak mohou vývojáři vytvářet na webu zajímavé hry či vizualizace bez nutnosti, aby měl uživatel nainstalován nějaký zásuvný modul (plugin).

Mimo to jsou v poznámkách k vydání zmiňovány novinky v podpoře formulářů z rodiny HTML5. O nich se rozepsal Mounir Lamouri, který, pokud se nepletu, stojí i za implementací řady z nich. Novinek se též dočkala podpora OpenType.

Patříte mezi uživatele Mac OS X? Pak vás patrně zaujmou novinky v distribuovaném balíčku. Ten je nyní univerzální i386/x86_64 binární verzí. Pokud používáte Mac OS X 10.6, poběží Firefox standardně v 64bitové variantě. V případě Mac OS X 10.5 pak v 32bitové variantě. A benefity? Ty zaregistrují zejména uživatelé s Mac OS X 10.6, kde díky novému balíčku došlo k výraznému zrychlení startu (až o 25 %) či zajímavých zrychlení v různých testech výkonu.

A novinky speciálně pro koncové uživatele? Je jich opět celá řada a o většině z nich jsme se zde již zmiňovali. Můžete si povšimnout nové lišty doplňků, lepší obnovy panelů při startu prohlížeče či zobrazování cílového odkazu v adresním řádku.

O sedmé betaverzi Firefoxu 4.0 se hovoří jako finální z hlediska funkčnosti. Reálně tomu ale podle nás není. Jsou totiž stále naplánovány některé novinky v uživatelském rozhraní (např. nové tlačítko Firefox pro Linux) či např. asynchronní vykreslování zásuvných modulů (již v zítřejším buildu). Pokud se rozhodnete betaverzi Firefoxu 4.0 vyzkoušet, doporučujeme instalaci rozšíření Add-on Compatibility Reporter, díky kterému potlačíte kontrolu kompatibility doplňků a hlavně budete moci nahlásit ty, které (ne)fungují.

Stejně jako u předchozích betaverzí máte možnost využít tlačítko Zpětná vazba, které je k dispozici na liště aplikace, a poslat informaci o tom, co se vám na nové betaverzi Firefoxu líbí a co ne. Případně můžete využít naše webové fórum.

Firefox 4.0 Beta 7 si můžete volně stáhnout. Jako vždy je k dispozici i česká verze.

23 komentářů k článku “Vyšel Firefox 4.0 Beta 7 s rychlým JavaScriptem”

 1. PepiQ napsal(a)

  Fajn zprava takhle po ranu. 🙂 Tak uz aby tu byla finalni 4ka a aby fraze „Fasten Your Seatbelts“ – pouzita na Mozilla blogu – nebyla pouze nadnesena! 😉

 2. Petr napsal(a)

  Čau, chtěl bych se zeptat, jak moc velký vliv má hardwarová akcelerace na výdrž notebooku? (doteď jsem ji měl vypnutou)

 3. chroust napsal(a)

  Tak jsem zkusil o5 po nekolika betach a porad stejne … bohuzel u me FF4 naprosto nepouzitelny! Nenajede ani homepage, kdyz dam zpetnou vazbu, tak se mi zobrazi prazdny panel atd. atd. U me zatim velke zklamani. Vzpominam kdyz jsem jel na bete FF 3 uz nekde od b2 a uplne v pohode.
  Maji stesti, ze mi vadi par veci na Chrome 🙂 zatim stale na FF stabilnim a bezproblemovym 3.6, i kdyz pomalym. Kazdopadne drzim palce!

 4. Marvin napsal(a)

  Měl bych dotaz, zda se ještě plánuje udělat něco s těmi rozmazanými fonty při vykreslování stránky pomocí hardwarové akcelerace. Vážně se na to nedá teď koukat.

 5. Honza napsal(a)

  V rychlosti vykreslování stránek se (alespoň dle mého laického odhadu) podařilo dohnat Chrome. V čem ale pořád výrazně FF4 ztrácí je start (myšleno start čistého browseru bez více panelů a žádných doplňků), který mu na mé sestavě (W7 x64, 3,6Ghz, 4GB RAM) trvá cca 6 vteřin, tatímco Chrome je ready během jedné! vteřiny.

 6. Pavel Cvrček napsal(a)

  [2] Dobrá otázka, netuším, ale zkusím to zjistit.
  [3] Pokud máš s poslední betaverzí Firefoxu 4.0 nějaký problém, omrkni rozšíření a popis svůj problém do fóra podpory, které je na adrese http://forum.mozilla.cz/.
  [4] Ano.

 7. Charla napsal(a)

  [5] Souhlasím. Ten start je dost bolestivý, tím spíš když někdo používá doplňky. Pochopím, že nebude do sekundy jako u Chrome. Jiné jádro, jiná technologie na které prohlížeč stojí, ale i přesto by mohl start trvat tak 3 sekundy a ne 15.

 8. Lib44 napsal(a)

  Tak o proti beta 6 je opoznání rychlejší.

  Co mi vadí je, že u tlačítka „zobrazit záložky“ nyní schází položka „otevřít postraní panel“. Když teď chci otevřít postraní panel, tak musím pomocí tlačítka Alt do hlavní nabýdky, dále do zobrazení > postraní lišta > záložky což zronvna není moc praktické.

  Otázka: Neplánuje se vylepšení knihovny stránek? Navím jak vám ale mě se zdá být trochu nepřehledná.

 9. v6ak napsal(a)

  Možná by na rychlost startu pomohlo, kdyby implementovali trvalou JIT cache. Nevím proč se to moc nedělá (kromě .NET frameworku nevím o jiné implementaci). Kdyby JIT cache fungovala i pro skripty na webu, bylo by to super.

 10. alex napsal(a)

  funguje vám s tímto firefoxem roboform (beta)? mě zdá se jo, jen taková drobnost, když kliknu na Fill Form, tak se nic nevyplní. zkoušel jsem to přeinstalovávat a různě, ale nic. tak jsem se musel vrátit k 3.6.12. chtěl bych vědět, jestli to nejde i ostatním, dík

 11. utri napsal(a)

  tak mi po aktualizaci na beta 7 zmizely vsechny zalozky, hesla a obcas blbne tlacitko zpet (nefunguje). dela vam to nekomu taky?
  kdyz pouziju cistej profil, tak to celkem vali, ale zas pro zmenu nejde foxyproxy (nedari se mi ani za nic pridat novou proxy), kterou potrebuju, takze holt zatim muzim zpet na 3.5

 12. Stanislav Marek napsal(a)

  [8] Problém chybějící položky to nevyřeší, ale postranní lištu se záložkami můžeš zobrazit pomocí CTRL+B

 13. Michal Stanke napsal(a)

  [8] Tlačítko pro otevření postranního panelu se záložkami lze přidat přes P tl. a Nastavit lišty…
  Knihovna stránek by asi zasloužila úpravu ve stylu Total Commanderu, neboli přidat nahoru možnost přechodu o úroveň výše.

 14. Petr napsal(a)

  Mám ještě jeden dotaz, taky vám některé stránky zamrznou přibližně na 30 sec?
  Mě zamrzává třeba tato:
  http://extrahardware.cnews.cz/extremni-pretaktovani-principy-rekordy-osobnosti-extreme-oc-ln2

  (neberte to jako reklamu).Vyhazovalo mi to nějakou chybu s javascriptem tuším, než jsem zaškrtl, aby se ta hláška nezobrazovala a pokračovalo načítání, dokud to nenaběhne celý (což byla chyba a nemůžu ani najít kde to přenastavit)

 15. Pavel Cvrček napsal(a)

  [14] To je chyba, která již byla opravena. V Beta 8 by mělo být vše ok. Nastává ti to ještě na jiných serverech?

 16. Michael napsal(a)

  [15] Vcera mi to delalo na http://www.czc.cz

 17. Tommyk napsal(a)

  [14,15] Dnes mi to ještě dělá s nejnovější verzí b8pre. Není možný, že je něco v nepořádku spíš s tou stránkou než s browserem?

 18. Michal Stanke napsal(a)

  [14] Firefox toto dělal na některých stránkách již dříve, zejména jsem se s tím potýkal na prvních verzích 3.5. Je to zřejmě nějaká chybka při vykonávání skriptů. Může to být přímo v prohlížeči, nebo jen nerozdýchá chybu přímo v tom skriptu.
  [15] Mohu potvrdit i dnes, na betě 6 jsem tento problém měl také, ale jen při zobrazování většího počtu produktů.

 19. Petr napsal(a)

  [15] Zatím jsem si toho všiml jen na webech cznews (extrahardware.cnews.cz , extrawindows.cnews.cz , http://www.cnews.cz) a taky czc mi trochu lagne

 20. Pavel Cvrček napsal(a)

  [17] Je to opraveno v Tracemonkey buildu. Z něj se úpravy objevují ve standardní vývojové verzi Firefoxu vždy po pár dnech.

 21. fanys napsal(a)

  Musíte dát Ukončit script , ne pokračovat.

 22. Tommyk napsal(a)

  [20] Ano, v posledních nightly buildech se načítání sekne jen na zlomek vteřiny a pak se stránka vykreslí. Všechno je v pořádku.

 23. anikini napsal(a)

  u firefox 3.6.12 je vedle tlačítka zpět taková lišta, kterou když otevřete tak se vám zobrazí historie asi až do deseti stránek a to mi právě u bety 4-7 chybí…