Rubriky: Firefox

Mobilní Firefox 2.0 bude mít multiprocesovou podporu

Mobilní Firefox 1.1, který je vyvíjen pod kódovým označením Fennec, ještě nevyšel (k dispozici RC1), ale již se pracuje na verzi 2.0. Ta by měla mezi hlavními novinkami přinést multiprocesovou podporu a podporu hardwarové akcelerace. V rámci multiprocesové podpory by mělo dojít k oddělení běhu grafického rozhraní prohlížeče a práce s webovými stránkami. Odděleně by měly běžet též zásuvné moduly podobně, jako je to již ve Firefoxu 3.6.4. Mělo by tak dojít ke zvýšení stability, rychlosti a bezpečnosti.

Multiprocesová podpora by se měla objevit již v první alfaverzi Fenneku 2.0, která je plánována na červenec. Podpora hardwarové akcelerace by pak měla být dostupná v druhé alfaverzi, u které prozatím nebylo stanoveno přibližné datum vydání.

9 komentářů k článku “Mobilní Firefox 2.0 bude mít multiprocesovou podporu”

 1. frosty napsal(a)

  chapem ze to vyvijaju postupne ale naco bude mobilnemu firefoxu multiprocesorova podpora?

 2. Petr Urban napsal(a)

  [1] „Multiprocesová“, nikoliv „multiprocesorová“.

 3. Luděk Janča napsal(a)

  Například do různých netbooků a hlavně tabletů, kde se Fennec bude lépe ovládat jak desktopový Firefox.

 4. Štěpán Pernický napsal(a)

  Velká škoda, že se ukončil vývoj pro Windows Mobile 6.1/6.5 zvláště, když Microsoft chce větev 6.5 ještě nechat při životě a dál ji bude aktualizovat a podporovat. První alpha verze se mě hodně líbíli jen žraly hodně paměti, takže se nedala moc používat. Kvalitní prohlížeč pro tuto platformu chybí. Možná snad jen Opera Mobile 10, ale konkurence by tu určitě v podobě Firefoxu mohla být. Jak to vlastně vypadá s vývojem pro Windows Phone 7? Někde jsem četl, že Mozilla nechce pro tuto platformu vyvíjet kvůli neuvolnění nativních nástrojů či co. Byla by škoda zahodit příležitos k získání nového trhu. V mobilním internetu je jistě budoucnost a ne jen iPhonem a Androidem je svět živ.

 5. Pavel Cvrček napsal(a)

  [3] Vývoj nativních aplikací pro Windows Phone 7 není v současné době možný. Není to tedy o tom, že by Mozilla nechtěla, ale prostě nemůže. Kdyby Microsoft zpřístupnil něco jako NDK pro Android, jsme pak někde jinde.

 6. Štěpán Pernický napsal(a)

  Tak tohle mě právě není moc jasné co je to nativní aplikace. Vždyť Microsoft uvolnil vývojářské nástroje v rámci balíčku Windows Phone Developer Tools, ve kterém může vytvořit aplikaci i méně zdatný programátor. Sám jsem si to zkusil. Nebo pro tvorbu internetového prohlížeče je potřeba hlubší přístup do systému, který Microsoft zatím nedovolil. Pak bych se divil, kdyby Microsoft nechtěl do svého systému pustit jiný internetový prohlížeč, než ten svůj IE. Vždyť už i Apple na iPhone povolil Opeře vydávat svůj prohlížeč. Díky za objasnění této problématiky

 7. Pavel Cvrček napsal(a)

  [5] Opera na iPhone není webový prohlížeč. Je to jen zobrazování statického obsahu, co se vygeneroval na serveru. Pokud dojde na JavaScript, máš smůlu.

  Co se týče Windows Phone 7, tak tam budou moci běžet pouze aplikace vytvořené v Silverlight, XNA, a .NET Compact Frameworku. Nativní aplikace v C/C++ zde běžet nemohou.

 8. Kamil Pošvic napsal(a)

  Ahoj, jen otázka. V červenci by měla vyjít první alfaverze nebo první betaverze? Na wiki jsem našel první betaverze a pak až RC1 v říjnu. (+-autobus)
  https://wiki.mozilla.org/Releases

 9. Pavel Cvrček napsal(a)

  [8] Ve wiki se píše betaverze, ale v odkazovaném příspěvku hovoří Mark Finkle o alfaverzi. To bych spíše považoval za směrodatné. Informace ve wiki bývají občas zastaralé.