Rubriky: Firefox

Vyšel Firefox 3.6.4 s oddělenými zásuvnými moduly

Mozilla dnes uvolnila Firefox 3.6.4. Jedná se o pravidelnou aktualizaci, která jako hlavní novinku přináší oddělený běh zásuvných modulů Flashe, Silverlightu a Quicktime. Pokud při používání těchto zásuvných modulů dojde k závažné chybě, nedojde již k pádu celého prohlížeče, ale spadne pouze zásuvný modul. Oddělený běh zásuvných modulů je aktuálně dostupný pro Windows a Linux.

Druhou výraznou novinkou české verze jsou změny v integracích RSS čteček. Konkrétně došlo k náhradě čteček Bloglines.com a Članky.cz za Google Reader a Jyxo Články. Další informace o Firefoxu 3.6.4 jsou dostupné v poznámkách k vydání a nová verze se existujícím uživatelům nabízí v rámci automatických aktualizací prohlížeče, případně si ji lze volně stáhnout. Spolu s Firefoxem 3.6.4 vyšla též aktualizace starší řady. Firefox 3.5.10 jako již tradičně opravuje několik desítek chyb.

10 komentářů k článku “Vyšel Firefox 3.6.4 s oddělenými zásuvnými moduly”

 1. Robert Naxera napsal(a)

  Další věc kde Mozilla pomalu, ale přeci dohání konkreci. Doufám, že příště by to mohlo být i inovativní a Mozilla by mohla přijít s něčím, co nemá konkurence. Kde jsou ty doby, kdy byl Firefox nejpokrokovější prohlížeč na trhu. Nechci ale jen kritizovat. S FF jsem pořád spokojený, ale FF ztrácí pozici inovátora. Snad se dočkáme opačného trendu s FF4. Ještě bych dohnal bezpečnost, hlavně sandbox.

 2. Ray napsal(a)

  A oddělený běh panelů ještě není? často se to nestane, aby jeden z panelů zapříčinil pád celého prohlížeče, ale výjimečně se to stává.

 3. Štěpán Pernický napsal(a)

  Spíše bych ocenil kdyby byly oddělený všechny doplňky. Ne jen flash, silverligh a quicktime, ale i rozříření od různých autorů. Možná bych také oddělil vykreslovací jádro od grafického rozhraní, aby každé mělo svůj proces. Mohlo by to opět zrychlit a zlepšit bezpečnost.

 4. Pavel Cvrček napsal(a)

  [3] Vykreslovací jádro Gecko slouží i na vykreslování GUI prohlížeče. To, co máš pravděpodobně na mysli, je oddělení běhu GUI od vykreslování stránek, což je něco, co je v plánu. Taktéž doplňky by měly běžet odděleně. Firefox 3.6.4 je pouze první krok.

 5. marecekk86 napsal(a)

  Ahojte, používam FF už dlho, ale jeho napredovanie ide strašne pomaly, Opera je úplne niekde inde ako FF. Bol by som rád ak by FF bol opäť ten čo to celé „ťahá“ a nie ten čo „doháňa“ …

 6. Charla napsal(a)

  [5] Na druhou stranu, ono nic netrvá věčně a udržet na věčné časy prudké tempo a vysokou úroveň také nejde, občas je nutné trochu zpomalit a nabrat dech.
  Sice je teď FX pozadu, ale možná je to občas i lepší, zavádí pak osvědčená řešení a neriskuje to, že něco implementuje a pak to za půl roku bude rušit, protože se to neujme.
  Ze začátku byla pozice trochu jiná, byl nováčkem, tak musel dohnat zbytek a nabídnout i něco víc aby získal uživatele, ale teď už tolik nemusí a spíš se může chlubit tím, že řešení které někdo vymyslí on zlepší a dotáhne „do konce“.
  Podle testů je třeba co se týče bezpečnosti FX pozadu, třeba za IE 8, ale zase tady je to v tom, že adresy v IE 8 se ověřují vůči nějaké databázi MS, a možná některá data i přes MS jsdou a on ověří jejich pravost ale Mozilla afaik takovouto databázi nemá a asi ani nebude ani zajišťovat filtr uživatelských dat na svých serverech.
  Opera, má třeba v prohlížeči de-fakto webserver, proč by mi mělo něco takového strašit v prohlížeči, když o to nemám zájem? V tomhle se mi FX líbí, dodám si do čistého light way prohlížeče to co já chci a co potřebuji a co se mi líbí.
  Navíc, pokud se někomu Fx nelíbí, nic ho nenutí jej používat. Ale já svou vymazlenou lištičku nedám, mám jí už od liščete a naučíl jsem jí jak se chovat, tak jí teď přece neopustím 😀

 7. marecekk86 napsal(a)

  Ahojte,

  tentokrát píšem trochu smutnejšie, nakoľko mi po poslednej aktualizácií moj FF mrzne a mrzne … dovtedy bol paradoxne stabilnejší ako teraz.
  Akonáhle sa rozbehnem a naklikám viac kariet, tak chudák zmrzne …

  Asi by to chcelo mimoriadnu aktualizáciu …

  Má ešte niekto takýto problém ?

 8. Pavel Cvrček napsal(a)

  [7] Své problémy řešíš na špatném místě. Zde není fórum podpory, to je na adrese http://forum.mozilla.cz/, kde můžeš svůj dotaz položit.

 9. marecekk86 napsal(a)

  ok, pardon 🙂 napravím to 🙂

 10. Jan F. napsal(a)

  Tak už jsem si to bohužel prožil:
  „Zásuvný modul Abdobe Flash spadl. Zjistit více…“ Obnovit stránku

  Snad se dočkáme většího rozšívaní HTML 5 a WebM (V8).