Rubriky: Mozilla

Mozilla má nové logo

Mozilla si konečně vybrala nové logo. Poté, co postupně minulý rok začala zveřejňovat návrhy a ptala se na názor komunity, bylo konečně rozhodnuto. Vyhrála varianta připomínající URL adresu.

Nové logo Mozilly

Byl použit nový font Zilla, který byl vytvořen právě pro účely tohoto loga v Typotheque. Font má podporu všech možných znaků, včetně těch českých, navíc je open-source. Kdokoli si tak může logo napsat, stačí použít font Zilla a zvýraznit text.

Font Zilla

Nová identita značky se na veřejnost dostane postupně, ne najednou, stejně jako pokyny pro používání nového loga.

9 komentářů k článku “Mozilla má nové logo”

 1. mrfox napsal(a)

  Na začátku týdne Juventus a dnes tohle. Design zažil černý týden 🙁

  1. Lukáš napsal(a)

   Také z toho neskáču radostí. 🙁

 2. Zdenek napsal(a)

  Kdo umřel???

 3. Zbyněk Král napsal(a)

  Koncem každého roku u mě nastane čas podpořit několik vybraných projektů, mezi které patřila díky prohlížeči Firefox i Mozilla. Ano, patřila a opravdu jsem se dlouho rozhodoval, jestli na tlačítko příspěvku kliknout, či nikoliv. Nakonec mě toto rozhodování dovedlo až ke kacířské myšlence, proč vůbec u Firefoxu zůstávám, co mi vlastně Firefox přináší a v čem je lepší? K prohlížení stránek používám několik zařízení, primárně starý dobrý desktop (asi nic nenahradí dva a dvaceti palcový monitor), pak tablet a mobilní telefon. Mám rád utříděné záložky, kterých je tak 250+, synchronizaci mám zapnutou, ale opravdu mě irituje Firefoxácká dvojakost rozdělení na mobilní záložky a záložky z počítače, sakryš proč!? Vždyť je to přeci jedno, dnešní weby se povětšinou rozlišení přizpůsobí, anebo pokud rozeznají mobilní OS, tak se provoz automaticky přesměruje na mobilní verzi stránek. Jasně stačí napsat záložku do adresního řádku a ona se vyhledá, jenže pokud hledám záložku a neznám její jméno, tak to je potom pěkný vopruz. Anebo opačně, kolikrát musíte kliknout na desktopu, abych se dostal k záložce, kterou jsem si přidal na tabletu. Ani se mi to nechce počítat.
  Poslední kapkou do poháru mé nejistoty je změna doplňků, bez kterých žít neumím a kvůli kterým jsem přešel před dávnými časy k Firefoxu, už je to hodně dlouho, bylo to s nástupem IE8 tuším. Mám pět doplňků, bez kterých si neumím představit další existenci s Firefoxem. Tak potom si říkám proč používat, podporovat a vytvářet „klon“ Google Chrome, když ho můžu používat přímo a vychutnávat si všechny doplňky pro Google Chrome, záložky budu mít jednoduše synchronizované a vše poběží slušně i na obyčejném Mediateku. Nač chodit ke kovaříčkovi, můžu-li ke kovářovi, říká se.
  Jasně, byť jsou vývojářské nástroje jako JSON prohlížeč záležitostí minority, dá se to pochopit a někomu to může i posloužit, ale na co opravdu považuju za zbytečnost, jsou tanečky okolo nového loga. Jako fakt si myslíte, že to nějak zamává s podílem Firefoxu? Ale abych nebyl jen pesimistou, stále věřím, že Firefox zamíří do nového roku, ale i dál do budoucnosti, tím správným směrem a já se jen jednoduše mýlil, proto až zas budu na konci roku 2017 podporovat své oblíbené projekty, uznám svou chybu a manko za rok 2016 dorovnám.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Mozilla nemění své logo kvůli podílu Firefoxu. Ale proto, aby od něj dokázala odlišit svoje další aktivity. Dneska si každý myslí, že Mozilla = Firefox, ale to není vůbec pravda.

  2. MiK napsal(a)

   „Dneska si každý myslí, že Mozilla = Firefox, ale to není vůbec pravda.“
   A to chce Moz://a dokázat změnou loga? Proč ne změnou přístupu?

   Mozilla sežrala svoje děti. Mozilla (org) zabila Mozillu (produkt). Mozilla de-facto zabila Thunderbird. Firefox OS. A další.

   Mozilla byl především ekosystém rozmanitých XUL aplikací běžících nad jednotným jádrem Gecko. S ohledem na směřování Gecka a XULu je změna loga jen (zbytečný) zastírací manévr. Moz://a už několik let je *jen* Firefox. Produkt i značka.

   A Firefox už dávno není to, kvůli čemu se Firefox odštěpil od Mozilly. Ale to je zas jiné téma.

  3. Michal Stanke napsal(a)

   Tady nejde o produkty, ale o aktivity, které Mozilla dělá okolo – šifrování, autorské právo, Open Innovation Toolkit, Mozilla Learning Network, Mozilla Thimble, MDN, WebVR, Rust, …, Campus clubs, https://www.mozilla.org/en-US/internet-health/, Let’s Encrypt a určitě jsem na něco dalšího zapomněl.

 4. České logo napsal(a)

  se tomu bude přizpůsobovat?

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Zatím to neplánujeme.