Rubriky: Doplňky Firefox

Nástroje pro vývojáře se možná stanou doplňkem


Tento týden jsme už psali o tom, že Firefox 53 bude automaticky zobrazovat JSON ve stejném zobrazení, které používají vývojářské nástroje. Během ledna ale také začala Mozilla uvažovat nad oddělením vývojářských nástrojů od Firefoxu.

Nástroje pro vývojáře prošly velkým přepisem a tým, který se stará o jejich vývoj, by uvítal možnost jejich častějších aktualizacích nezávisle na vydávání nových verzí Firefoxu. Tuto možnost nabízí iniciativa Go Faster, v rámci které už Mozilla dříve vyčlenila Hello nebo Pocket do tzv. systémových doplňků. Systémové doplňky jsou předinstalované už při instalaci Firefoxu a nejsou vidět ve správci doplňků. Na první pohled tak není patrný žádný rozdíl, ale pro vývojáře se tím otevírá možnost doplněk aktualizovat i bez aktualizace celého Firefoxu. Navíc už před více než rokem také padla zmínka o cíli rozchodit nástroje i v ostatních prohlížečích a vyčlenění kódu do systémového doplňku, případně přímo jako WebExtension, už by tak vlastně vedlo na půl cesty k tomuto cíli.

V tuto chvíli není jisté, jestli a kdy se vývojářské nástroje vyčlení. Každopádně Mozilla by ráda dosáhla stavu, kdy budou vývojářské nástroje volitelnou součástí Firefoxu – buď ve výchozím stavu vypnuté a nebo dokonce s možností instalace až na vyžádání.

2 komentářů k článku “Nástroje pro vývojáře se možná stanou doplňkem”

 1. Že by… napsal(a)

  …si přečetli můj předchozí komentář na toto téma? 😉

  1. Že by… napsal(a)

   Hmm, smazalo to odkaz (tfuj, takhle bez upozornění), takže ještě jednou:

   http://www.mozilla.cz/zpravicky/prechod-firefoxu-na-webextensions-api/#comment-6602