Firefox bude od verze 53 obsahovat prohlížeč JSON

Pokud vyvíjíte webové aplikace a občas se potřebujete podívat na data ve formátu JSON, jistě vás potěší zpráva, že Firefox bude od verze 53 obsahovat jejich integrovaný prohlížeč, který kromě strukturovaného prohlížení nabídne možnost filtrace a uložení na disk.

Původní zobrazení JSON ve Firefoxu

Nový JSON prohlížeč

Tato funkce byla doposud dostupná pouze ve verzi Developer Edition. Firefox 53 podle plánu vyjde 18. 4. 2017.

(Zdroj: ghacks.net)

Přečtěte si také

7 odpovědí

 1. mrfox napsal(a) :

  A my ( odhadem 99,99% uživatelů ff) co webové aplikace nevyvíjíme to tam budeme mít úplně zbytečně. Tohle přece nemá v moderním lehkém prohlížeči co pohledávat. Stejně jako teď ty nástoje pro vývojáře…

  1. Michal Stanke napsal(a) :

   Dnešní prohlížeče už bohužel dávno nejsou „lehkými“ ani tenkými klienty – dávno je v nich logika jako JavaScript nebo podpora multimediálních formátů.

   Ad. nástroje pro vývojáře – už delší dobu Mozilla pracuje na možnosti jejich běhu kdekoliv i mimo Firefox a možnosti jejich „vyndání“ do doplňku.

 2. Jiří Macich ml. napsal(a) :

  Microsoft Edge se naučí prohlížet ePub. Mozilla Firefox bude umět prohlížet JSON. Když už „musí“ prohlížeče bobtnat, co asi široká uživatelská veřejnost ocení více? Řečnická otázka …

  1. Tomáš Zelina napsal(a) :

   Řečnická otázka, ale stejně na ni odpovím 🙂

   Podpora vývojářů je podle mého názoru stejně důležitá, jako podpora uživatelů – chceme-li aby vývojáři optimalizovali své stránky pro Firefox, musíme je k němu nějak přilákat, a jednou z cest je poskytnout jim kvalitní vývojářské nástroje. Takže ačkoli běžní lidé ocení spíše čtečku ePub, nakonec budou uživatelé více těžit z toho, že vývojáři primárně vyvíjejí – a optimalizují – své webové aplikace právě pro jejich prohlížeč.

 3. Charla napsal(a) :

  Prohlížeč je od slova prohlížet, tedy by se měl soustředit na rychlost, stabilitu a bezpečnost. Vývojářské nástroje, které osloví tak 5% uživatelů by měly být jako doplněk. Sice nikdo už dnes neřeší pár MB místa, ale je docela hrůza když Chrome ukousne přes 150 MB místa. A FX i na novém HW se spouští několik sekund.
  FX byl vždy lepší prohlížeč, protože se uživateli narodilo lišče, které si svou výchovou (doplňky) vychoval k obrazu svému a přesto to stále byla ona rychlá liška. Teď Mozilla liščata nechá přežrat, takže se uživateli dostane liščí koule, která se sotva hýbe. A abychom to kompenzovali, tak osekáme ouška (např. indikaci RSS) protože tu nikdo nepotřebuje. Ale přesto si myslím, že RSS využije více % uživatelů jak JSON. Mrzí mě, že z FX se stává moloch podobný NetScape. Otázka tedy zní: Když se FX tolik přibližuje Chrome, proč nepoužívat rovnou Chrome? V čem je FX lepší pro uživatele, než Edge, Chrome, apod? Co mi Mozilla nabídne?
  Vážně je Mozilla se svým podílem v takové pozici, aby mohla kašlat na to co si uživatelé přejí?

  1. Michal Stanke napsal(a) :

   Zrovna přidání toho zobrazení JSONu je jenom kosmetická úprava. Ta funkcionalita tam už dávno je v nástrojích pro vývojáře, jenom se zobrazení nepoužívalo při načtení JSONu přímo v okně.

   U porovnání prohlížečů moc nerozumím, proč se stále vytahuje přibližování Chromu a otázka proč používat Firefox. Třeba proto, že Firefox je jiný a ti, co si stěžují, hned pod dalším článek vidí Google jako největšího nepřítele? Firefox používá jiné vnitřnosti, má funkce jako ochranu proti sledování nebo režim čtečky. V nočních verzích jsou třeba kontejnerové panely a další věci si můžete vyzkoušet v Test Pilotu.

   Docela by mě zajímalo odpověď na otázku, proč používat Chrome a nepřejít na Firefox. Jediný pádný argument je možná rychlost, kde už naštěstí po zapnutí e10s není tak propastný rozdíl a díky Quantum by se to mělo smazat. Naopak mi osobně na Chromu vadí, že mi na každém druhé webu od Chromu vyskočí nějaká nabídka na překlad stránky apod. a nastavení je dost nepřehledné (jediná stránka, kde je polovina skrytá a po jejím zobrazení musím scrollovat).

  2. Michal Stanke napsal(a) :

   A jako bonus u Firefoxu se můžete mnohem snáz zapojit do překladů a ovlivnit jak bude Firefox v češtině vypadat. 🙂