Rubriky: Firefox

Firefox bude od verze 53 obsahovat prohlížeč JSON

Pokud vyvíjíte webové aplikace a občas se potřebujete podívat na data ve formátu JSON, jistě vás potěší zpráva, že Firefox bude od verze 53 obsahovat jejich integrovaný prohlížeč, který kromě strukturovaného prohlížení nabídne možnost filtrace a uložení na disk.

Původní zobrazení JSON ve Firefoxu

Nový JSON prohlížeč

Tato funkce byla doposud dostupná pouze ve verzi Developer Edition. Firefox 53 podle plánu vyjde 18. 4. 2017.

(Zdroj: ghacks.net)

7 komentářů k článku “Firefox bude od verze 53 obsahovat prohlížeč JSON”

  1. mrfox napsal(a)

    A my ( odhadem 99,99% uživatelů ff) co webové aplikace nevyvíjíme to tam budeme mít úplně zbytečně. Tohle přece nemá v moderním lehkém prohlížeči co pohledávat. Stejně jako teď ty nástoje pro vývojáře…

    1. Michal Stanke napsal(a)

      Dnešní prohlížeče už bohužel dávno nejsou „lehkými“ ani tenkými klienty – dávno je v nich logika jako JavaScript nebo podpora multimediálních formátů.

      Ad. nástroje pro vývojáře – už delší dobu Mozilla pracuje na možnosti jejich běhu kdekoliv i mimo Firefox a možnosti jejich „vyndání“ do doplňku.

  2. Jiří Macich ml. napsal(a)

    Microsoft Edge se naučí prohlížet ePub. Mozilla Firefox bude umět prohlížet JSON. Když už „musí“ prohlížeče bobtnat, co asi široká uživatelská veřejnost ocení více? Řečnická otázka …

    1. Tomáš Zelina napsal(a)

      Řečnická otázka, ale stejně na ni odpovím 🙂

      Podpora vývojářů je podle mého názoru stejně důležitá, jako podpora uživatelů – chceme-li aby vývojáři optimalizovali své stránky pro Firefox, musíme je k němu nějak přilákat, a jednou z cest je poskytnout jim kvalitní vývojářské nástroje. Takže ačkoli běžní lidé ocení spíše čtečku ePub, nakonec budou uživatelé více těžit z toho, že vývojáři primárně vyvíjejí – a optimalizují – své webové aplikace právě pro jejich prohlížeč.

  3. Charla napsal(a)

    Prohlížeč je od slova prohlížet, tedy by se měl soustředit na rychlost, stabilitu a bezpečnost. Vývojářské nástroje, které osloví tak 5% uživatelů by měly být jako doplněk. Sice nikdo už dnes neřeší pár MB místa, ale je docela hrůza když Chrome ukousne přes 150 MB místa. A FX i na novém HW se spouští několik sekund.
    FX byl vždy lepší prohlížeč, protože se uživateli narodilo lišče, které si svou výchovou (doplňky) vychoval k obrazu svému a přesto to stále byla ona rychlá liška. Teď Mozilla liščata nechá přežrat, takže se uživateli dostane liščí koule, která se sotva hýbe. A abychom to kompenzovali, tak osekáme ouška (např. indikaci RSS) protože tu nikdo nepotřebuje. Ale přesto si myslím, že RSS využije více % uživatelů jak JSON. Mrzí mě, že z FX se stává moloch podobný NetScape. Otázka tedy zní: Když se FX tolik přibližuje Chrome, proč nepoužívat rovnou Chrome? V čem je FX lepší pro uživatele, než Edge, Chrome, apod? Co mi Mozilla nabídne?
    Vážně je Mozilla se svým podílem v takové pozici, aby mohla kašlat na to co si uživatelé přejí?

    1. Michal Stanke napsal(a)

      Zrovna přidání toho zobrazení JSONu je jenom kosmetická úprava. Ta funkcionalita tam už dávno je v nástrojích pro vývojáře, jenom se zobrazení nepoužívalo při načtení JSONu přímo v okně.

      U porovnání prohlížečů moc nerozumím, proč se stále vytahuje přibližování Chromu a otázka proč používat Firefox. Třeba proto, že Firefox je jiný a ti, co si stěžují, hned pod dalším článek vidí Google jako největšího nepřítele? Firefox používá jiné vnitřnosti, má funkce jako ochranu proti sledování nebo režim čtečky. V nočních verzích jsou třeba kontejnerové panely a další věci si můžete vyzkoušet v Test Pilotu.

      Docela by mě zajímalo odpověď na otázku, proč používat Chrome a nepřejít na Firefox. Jediný pádný argument je možná rychlost, kde už naštěstí po zapnutí e10s není tak propastný rozdíl a díky Quantum by se to mělo smazat. Naopak mi osobně na Chromu vadí, že mi na každém druhé webu od Chromu vyskočí nějaká nabídka na překlad stránky apod. a nastavení je dost nepřehledné (jediná stránka, kde je polovina skrytá a po jejím zobrazení musím scrollovat).

    2. Michal Stanke napsal(a)

      A jako bonus u Firefoxu se můžete mnohem snáz zapojit do překladů a ovlivnit jak bude Firefox v češtině vypadat. 🙂