Rubriky: Firefox

Mozilla pozastavila vývoj Firefoxu pro Windows Mobile

Mozilla dnes ústy Stuarta Parmentereho oznámila pozastavení vývoje Firefoxu pro Windows Mobile. Verze pro Windows Mobile byla vyvíjena řadu měsíců a tato platforma se měla stát druhou podporovanou mobilní platformou po Maemu, pro které vyšel Firefox letos v lednu. Příčinou pozastavení vývoje je nadcházející Windows Phone 7 (přejmenovaný Windows Mobile), který není z hlediska běhu aplikací zpětně kompatibilní, a aplikace se pro něj budou tvořit v Silverlightu, XNA a .NET Compact Frameworku. Společnost Microsoft dosud neuvedla, zda a jakou formou bude podporovat běh nativních aplikací (Firefox je nativní aplikací).

Jak Stuart uvádí, za těchto okolností nemá smysl do dalšího vývoje Firefoxu pro Windows Mobile investovat čas a zdroje. A to minimálně do té doby, dokdy se otázka možného běhu nativních aplikací ve Windows Phone 7 vyjasní. Nyní hodlá Mozilla čas a zdroje investovat do vývoje Firefoxu pro Maemo a Android. Druhá zmiňovaná platforma podporuje běh nativních aplikací od verze 1.6. Přibližně od té doby se rozeběhly práce na portování Firefoxu. Prozatím není dostupná žádná veřejná verze, ale očekává se, že bude nějaká v průběhu jara uvolněna.

2 komentářů k článku “Mozilla pozastavila vývoj Firefoxu pro Windows Mobile”

  1. GeBu napsal(a)

    A mě zrovna včera večer klekl mobile s Windows Mobile 🙂

  2. Štěpán Pernický napsal(a)

    Tak to je škoda, chápu, že pro Windows Phone 7 Series se musí začít vývoj od znova, ale Windows Mobile 6.5 bude nadále vyvíjen jak Microsoft sám potvrdil a řekl bych, že ho má nemálo uživatelů a ještě nějakou dobu bude hojně využívan.