Rubriky: Firefox Mozilla

Mozilla představila platformu pro mobilní zařízení

Podle očekávání Mozilla na Mobile World Congress oficiálně představila projekt Boot to Gecko (B2G), na kterém již nějaký čas pracuje. Operační systém pro mobilní zařízení určený pro běh webových aplikací založených na HTML5, který se snaží ukázat, že web je otevřenou platformou. Projekt je v současné době ve vývoji a snaží se ukázat směr, který se odlišuje od existujících platforem, které se snaží přivázat uživatele ke svým službám a produktům.

Nepřekvapí, že důraz je kladen na otevřenost. Kromě uzavřenosti existujících mobilních ekosystémů Mozilla ukazuje na problém s vývojem aplikací. Pokud chcete vytvořit aplikaci pro mobilní telefony, musíte zpravidla vytvořit odlišnou verzi pro iOS (iPhone), Android, Windows Phone a případně další, což se prodraží. Co kdyby to šlo jinak? Co třeba webové aplikace běžící všude?

Jak bylo na konferenci zmíněno, Mozilla se také snaží projektem Boot to Gecko inspirovat ostatní, aby začali více preferovat propagaci a tvorbu webových aplikací pro mobilní zařízení. Mozilla do této oblasti hodně investuje a za posledních několik měsíců navrhla řadu API (společně často označované jako WebAPI), které mají nainstalovaným webovým aplikacím zpřístupnit „vnitřnosti telefonu“. Orientace telefonu, vibrace, informace o WIFI, NFC, kontakty a další. Řada API je již ve fázi standardizace, některé již byly i implementovány jinými.

Web je platforma

Pokud jste od konference očekávali představení konkrétního telefonu, budete patrně zklamáni. Mozilla sama telefony vyrábět neplánuje, ale bylo oznámeno partnerství se společnostmi Telefónica a Deutsche Telekom. Zástupce společnosti Telefónica se nechal slyšet, že telefon založený na projektu Boot to Gecko bude 10x levnější než iPhone. Prozatím ale není k dispozici žádný referenční hardware, systém běží aktuálně na existujících telefonech s čispetem od Qualcomm. Na referenční hardware si tak budeme muset ještě chvíli počkat.

Platforma sama o sobě nemůže fungovat bez aplikací, v tomto případě webových. Mozilla dnes oznámila spuštění Mozilla Marketplace, pro hostování otevřených webových aplikací. Z webu je patrné, že prozatím se jedná o otevření pro vývojáře. V budoucnu budou aplikace hostované na Mozilla Marketplace k dispozici jak pro mobilní OS, tak pro samotný Firefox.

Jeden komentář k článku “Mozilla představila platformu pro mobilní zařízení”

  1. Petr Janda napsal(a)

    Tak konečně chápu, kam by to mohlo cílit. Navíc HTML 5 a JavaScript nelze patentově napadnout. I když lze napadnout něco jiného, ale to hrozí vždycky. Mimochodem četl jsem někde, že projekt hodlá podpořit i Adobe.