Rubriky: Firefox Mozilla

Telefon s „Mozilla OS“ příští týden?

Šuškají si vrabci na střeše, že Mozilla příští týden na Mobile World Congress v Barceloně představí telefon s Boot to Gecko (B2G), kterému je často přezdíváno „Mozilla OS“. Jedná se o operační systém pro mobilní telefony, který je vystavěn na základech Androidu a je určen pro běh webových aplikací.

Celá idea za projektem je vlastně hrozně jednoduchá. Existující operační systémy pro mobilní telefony si hrají každý „na vlastním písečku“. Pokud vytváříte mobilní aplikace, jste tak často nuceni vytvořit speciální verze aplikace pro iPhone, Android, Windows Phone a případně další systémy. Co kdyby to šlo ale jednodušeji a bylo by možné vytvářet webové aplikace, které by běžely všude? Každý výrobce OS se nyní snaží uživatele svázat právě se svými službami a produkty, co kdyby to ale šlo jinak?

Mozilla do této oblasti v poslední době hodně investuje a kromě projektu Boot to Gecko (B2G) alias Mozilla OS připravuje též spuštění katalogu webových aplikací Mozilla Marketplace. Webové aplikace dnes již nejsou pouhé statické stránky. Jejich velkou výhodou je běh nezávisle na OS, nevýhodou pak absence API pro specifické věci. I v této oblasti se ale Mozilla snaží hrát aktivní roli a zlepšovat situaci.

Konkrétnější informace o telefonu nejsou aktuálně k dispozici. Brandon Eich z Mozilly ale přislíbil, že na konferenci Mozilla představí partnery. Objevily se též nepotvrzené informace, že první telefon s Boot 2 Gecko bude od LG. Bude se ale spíš jednat o telefon pro vývojáře na zkoušení, než o masovou produkci. Do té musí Boot 2 Gecko ještě projít nějakou tu cestu.

2 komentářů k článku “Telefon s „Mozilla OS“ příští týden?”

  1. Luděk Janča napsal(a)

    Asi první co mne napadlo po přečtení tohoto příspěvku je Android a patentní spory. A že by snad i stálo za to počkat na vydání webOS pod GPL a použít ho jako backend.

  2. Pavel Cvrček napsal(a)

    Patenty jsou dnes prakticky na všechno, ale stejně… jaké konkrétní patenty máš na mysli? Pokud vím, „Java“ tam není, grafické rozhraní z Androidu také ne.