Rubriky: Mozilla

Mozilla si za rok 2009 finančně opět polepšila

Mozilla dnes publikovala finanční výsledky za rok 2009. Oproti předchozím letům má report trochu jinou podobu a na místo „obyčejné“ řeči čísel je psán více z pohledu projektu, jeho cílů a toho, co se v uplynulém období událo a co nás čeká. Zmíněn je tak například připravovaný Firefox 4.0, jeho mobilní varianta či důraz na webové aplikace a služby.

Z finančního hlediska byl rok 2009 opět úspěšný. Příjmy Mozilly dosáhly 104 miliónů dolarů, což představuje meziroční nárůst 34 %. Za rok 2008 činily příjmy 78 miliónů. Náklady za rok 2009 pak činily 61 miliónů, z čehož šla převážná část na platy zaměstnanců a infrastrukturu. Mozilla v současné době má přibližně 250 zaměstnanců a mnoho přispěvatelů po celém světě.

Hlavním zdrojem příjmů zůstává integrované vyhledávání. Mimo společnosti Google putují finanční prostředky od Yahoo, Yadexu, Amazonu či EBay. S Firefoxem 4.0 k nim přibude i Bing. Mozilla též v uplynulém roce finančně podpořila řadu projektů a instituací jako například Creative Commons, W3C či StopBadWare.

Jak se též ve zprávě zmiňuje, cíle projektu se nemění. Jeho snahou je i nadále prosazovat vizi otevřeného webu, kde hrají roli otevřené standardy, software a obsah, který je přístupný napříč platformami. Cíle projektu jsou definovány v manifestu Mozilly. Pokud jsou vám tyto cíle blízké, neváhejte se do projektu zapojit.

Infografika projektu Mozilla

Jeden komentář k článku “Mozilla si za rok 2009 finančně opět polepšila”

  1. yzan napsal(a)

    Ať už čtu počet zaměstnanců v grafu jak čtu, tak to nevypadá na 250 zaměstnanců. Jak to tedy je?