Rubriky: Firefox

Multiprocesový Firefox je součástí nočních verzí

Felipe Gomes se zmiňuje, že součástí vývojové verze Firefoxu je již kód, který umožňuje spustit Firefox v režimu s více procesy. Jinak řečeno, oddělit běh grafického rozhraní Firefoxu od běhu jednotlivých stránek otevřených v panelech. Jedná se prozatím o první sadu změn, v rámci kterých lze prohlížeč spustit, ale řada funkcí prozatím nefunguje.

Pro vyzkoušení musíte mít poslední vývojovou verzi Firefoxu (nightly), na konfigurační stránce about:config založit předvolbu browser.tabs.remote a nastavit jí hodnotu na true. Poté je potřeba prohlížeč restartovat. Předem ovšem upozorňujeme, že řada věcí dosud nefunguje. Byli jste varování 🙂

Jedná se stále o ranou vývojovou verzi, takže na běžné prohlížení webu to prozatím není. Z toho též vyplývá, že prozatím nejsou žádné odhady, kdy se multiprocesová verze Firefoxu dostane ke koncovým uživatelům.

5 komentářů k článku “Multiprocesový Firefox je součástí nočních verzí”

 1. Eddward napsal(a)

  No ta funkcnost je velmi ale velmi tragicka, ale to nevadi, hlavne ze uz vidno konecne nejaky realny progres po tolkych mesiacoch vyvoja. Chcem verit ze do konca roka to bude ovela pouzitelnejsie.

 2. John Maco napsal(a)

  Je to krok dobrým směrem, v dnešní době kdy každý počítač má více procesorů. Jsem fanda Firefoxu od jeho zrodu a vždy mě potěší taková to novinka 🙂

 3. MUDO napsal(a)

  Konecne! Toto malo byt zakomponovane este vo FF 3.0, ak sa nemylim. Kedze sa nestihlo, tak to malo byt vo FF 4.0. Kedze sa nestihlo ani tam, snad sa toho dockame aspon vo FF 8.0.

 4. Pavel Cvrček napsal(a)

  Obávám se, že se pleteš, protože o multiprocesovém Firefoxu se v souvislosti s Firefoxem 3 vůbec nemluvilo, to samé u verze 4. Firefox 8 multiprocesový zcela jistě nebude, není to zdaleka hotovo. Viz komentář od Eddwarda.

 5. Borek napsal(a)

  Vůbec bych se na Mozillu nezlobil, kdyby zastavili vývoj všeho ostatního a 100% vývojářského času věnovali právě multiprocesorovému Firefoxu. Je nepřijatelné, aby nějaká hloupá JS chyba zasekla celý prohlížeč nebo ho vzala s sebou.