Rubriky: Firefox

Nainstalujte si do Firefoxu rozšíření pro Google Chrome

O Firefoxu je všeobecně známo, že je velmi dobře rozšiřitelný. Jedním hezkým příkladem je nedávno uveřejněné rozšíření Google Chrome extensions manager, které do Firefoxu přidává podporu rozšíření, které byly napsány pro prohlížeč Google Chrome. Vzhledem k rané fázi vývoje tohoto doplňku je podporována pouze část API, ale autor jej postupně doplňuje. Brzy se tak můžeme dočkat situace, kdy budeme moci ve Firefoxu plnohodnotně provozovat rozšíření, která byla napsána pro jiný prohlížeč. Umí tohle váš prohlížeč? 🙂

7 komentářů k článku “Nainstalujte si do Firefoxu rozšíření pro Google Chrome”

 1. Qwer napsal(a)

  Zkusím to. Jsem zvedají, jaký to bude mít vliv na rychlost firefoxu-.

 2. Qwer napsal(a)

  pardon – zvědavý.

 3. v6ak napsal(a)

  Čekal jsem něco jako sjednocení Chrome extensions s Jetpackem a toto je vlastně něco podobnýho. Nebyl bych proti, kdyby se později i Mozilla připojila ke specifikaci těchto rozříření. Jetpack by pak nejspíš padl.

 4. chrono napsal(a)

  Jetpack práve teraz prerábajú a dosť pochybujem, že by to zrušili (keďže to bude mať oveľa viac možností, ako to, čo je teraz v Chrome).

 5. v6ak napsal(a)

  Já se v těchto věcech nevyznám moc. Dovedl bych popsat koncepční rozdíl mezi starými (vlastně spíš dnešními) XPI rozšířeními a Jetpackem nebo Google Chrome rozšířeními, ale rozdílů mezi Jetpackem a Google Chrome rozšířeními rozdílů moc nevím, snad jen podporu XUL apod. Ale koncepci mají v zásadě podobnou.

 6. chrono napsal(a)

  Pri starom aj novom Jetpack sa dali do Jetpack pridávať rozšírenia, ktoré potom mohli tvorcovia využívať (napr. práca s clipboardom, práca s kartami…).
  Pri novej verzii Jetpack je (bude) kompletne prepracované všetko, čo sa týka bezpečnosti a autor doplnkov založených na Jetpack bude môcť využívať funkcie, ktoré potrebujú vyššiu úroveň oprávnenia len cez API, ktoré budú poskytovať tie rozšírenia pre Jetpack. Ak bude takéto rozšírenie API schválené, budú ho môcť využívať tvorcovia doplnkov založených na Jetpack (predpokladám že bude aj možnosť, aby doplnok obsahoval aj vlastné rozšírenie API).

  Teda Chrome a Jetpack sú podobné len v tom, že pre rozšírenia používajú „klasické“ webové technológie. Problém je, že API pre tie rozšírenia pri Google Chrome schvaľuje/vymýšľa/implementuje Google a pri Jetpack tak môže urobiť ktokoľvek, takže Jetpack bude mať oveľa väčšie možnosti. Z toho dôvodu bude pravdepodobne možné používať rozšírenia pre Chrome aj vo Firefox, ale naopak to (podobne ako pri Greasemonkey) často nebude možné.

 7. v6ak napsal(a)

  Společného toho mají víc: Zatímco dnešní XPI rozšíření jsou celkem drastická, protože zasahují do implementace (dobře, rozšíření v Mozilla Suite s install.js byla ještě o něco málo drastičtější), z čehož pramení ta nekompatibilita (někdy i faktická) s novější verzí aplikace, tyto nové dva způsoby rozšiřování AFAIK využívají výhradně připraveného API, takže by se těmto problémům měly vyhnout.
  Informace o rozšiřování API je určitě zajímavá. Nicméně si nemyslím, že instalaci Chrome rozšíření umožní jen přidání dalšího API, protože se pravděpodobně Firefox a Chrome mají jiné balíčkování. Možná by ale šlo za pomocí toho vytvořit univerzální balíček pro Chrome i Firefox, to ale záleží na tom, jak podobné a případně jak benevolentní balíčkování tyto dva systémy mají.
  Jinak si myslím, že 100% kompatibilita tu kdykoli nebude kvůli odlišnosti jader, ale to snad nebude takový problém, zvlášť pokud budou vývojáři chtít vyvíjet pro oba prohlížeče.