Rubriky: Firefox

Návrh jednotné nabídky Firefoxu 4.0

Jednou z výrazných novinek připravovaného Firefoxu 4.0 je bezesporu nový vzhled, se kterým se zcela jistě setkají uživatelé Windows Vista a Windows 7. Na těchto systémech se postupně upouští od používání hlavní nabídky. Firefox 4.0 tento trend následuje a ve výchozím nastavení nahradí hlavní nabídku tzv. jednotnou nabídkou (Firefox button).

Před pár dny byly zveřejněny výsledky studie, kterou zkoumala, jak uživatelé používají hlavní nabídku Firefoxu. Alex Faaborg, který se v Mozille zabývá návrhem uživatelského rozhraní, na výsledcích studie postavil návrh vzhledu jednotné nabídky. Jak by mohlo vypadat rozmístění jednotlivých položek, se můžete podívat na následujícím obrázku.

Jednotná nabídka Firefoxu 4.0

V souvislosti s předchozím obrázkem stojí za zmínku, že funkce pro práci se schránkou budou dost možná umístěny po pravé straně jednotné nabídky a budou viditelné jen tehdy, pokud bude mít jejich využití v daném kontextu smysl. Protože jsou jednou z nejpoužívanějších funkcí záložky, bude existující nabídka „skryta“ pod tlačítko na liště (viz následující obrázek).

Tlačítko Záložky ve Firefoxu 4.0

10 komentářů k článku “Návrh jednotné nabídky Firefoxu 4.0”

 1. Marvin napsal(a)

  Ad položka „New Private Window“ – znamená to tedy, že ve FF 4 bude možné mít jedno privátní okno vedle dalšího normálně běžícího neprivátního?

 2. MUDO napsal(a)

  Neviem preco, ale nerozumiem tejto vete:
  „V souvislosti s předchozím obrázkem stojí za zmínku, že funkce pro práci se schránkou budou dost možná umístěny po pravé straně jednotné nabídky a budou viditelné jen tehdy, pokud bude mít jejich využití v daném kontextu smysl.“ – aka schranka? Ako ze copy + paste, ci o co ide?

  A takisto „Protože jsou jednou z nejpoužívanějších funkcí záložky, bude existující nabídka „skryta“ pod tlačítko na liště (viz následující obrázek).“ – ktore tlacidlo mate na mysli?

  Nerozumiem, preco tie zalozky nie su umiestnene este vyssie ako v Chrome.

  Tesim sa na FF 4.0, dufam, ze to bude novy vietor do plachiet Mozilly 😉

 3. Pavel Cvrček napsal(a)

  [2] Ano, jsou tím myšleny funkce Vyjmout, Kopírovat a Vložit. Zkrátka práce se schránkou. Co se týče záložek, tak si pleteš záložky s panely (resp. karty v Chrome). Já mluvím o záložkách (bookmarks). Viz položka v hlavní nabídce a tlačítko na druhém screenshotu.

 4. marecekk86 napsal(a)

  FF 4.0 bude viacmenej obdoba Opery 10.51 … aspoň v hrubých rysoch to bude rovnaké …

 5. josefec napsal(a)

  A není spíše Opera 10.5 obdobou Firefoxu 4? Vím, že Opera už vyšla, Firefox ještě ne, ale zajímalo by mě, kdo dřív přišel na myšlenku toho jednotného menu, které teď užívá Opera a bude ho užívat Firefox…

 6. Zeus napsal(a)

  A všechno to (bohužel) vypadá jak Chrome …

 7. Tommyk napsal(a)

  Jako Chrome nebo jako Opera? No a? Je to snad nějaký handicap. Btw, vidíte tu ani ne 10% vzhledu prohlížeče a už říkáte, že vypadá jako nějaký jiný prohlížeč. Chcete-li takhle trucovat, trucujte, ale pokrok nezastavíte. Nepamatuju si už, kdo to řekl, ale vyjádřil to naprosto přesně – většina uživatelů podle různých průzkumů má podobné požadavky, a tak je vcelku pravděpodobné, že prohlížeče si budou také v mnohém podobné. Jak funkčně, tak vzhledově.

 8. Zeus napsal(a)

  Jako Chrome I jako Opera, která vypadá jako Chrome :-). A handicap to podle mě je. Dnes máme Operu s milionem integrovaných funkcí, Firefox s milionem rozšíření a superrychlý Chrome. Kdo nechce minimalistický design Chromu nebo panely nad adresním řádkem (jako třeba já), mohl si doteď vybrat. Ale náhle se všichni rozhodli, že Chrome je modla a musí se jí přiblížit. Kdyby aspoň FF 4 byl tak rychlý jako on, a ne jen přebíral vzhled 🙂

  Jinak sloučené tlačítko Stop/Aktualizovat se dá naštěstí vrátit do současného stavu přidáním ‚pružné mezery‘, a ani to pak není poznat, ale co s panely, aby byly dole, a co s Personas, které se složitě integrovaly, aby nakonec vydržely 2 měsíce, a zatím ve vývojových verzích nefungují, to je otázka 🙂 PS: Průhledný styl je sice hezký, ale trochu nepraktický. Při maximalizovaném okně buď zčerná (relativně efektní, ale ne každému vyhovuje), nebo pokud „hacnete“ nastavení Windows, tak zůstane průhledný, ale samozřejmě je „pod ním“ vše vidět, takže najít ikonky na pozadí jiného, prosvítajícího programu, …

  Jinak to tlačítko FF se mně osobně docela líbí, i když zase přijdu o další lištu, a nevím, kam dám uživatelské ikony, co na ní mám …

 9. Pavel Cvrček napsal(a)

  [8] S Firefoxem 4.0 si budeš moci vybrat, zda chceš lištu s panely nad či pod adresním řádkem. Vidíš v této možnosti volby nějaký problém? Vzhledy Personas fungují bez problémů i ve vývojových verzích Firefoxu 4.0 a budou fungovat i nadále.

 10. Mr.Henky napsal(a)

  [9] To je len ďalší dôkaz toho, že tí, ktorí sa sťažujú najviac, toho aj najmenej vedia.