Rubriky: Mobily

Nové verze Firefox OS budou vycházet čtvrtletně

Firefox OS je v současné době ve verzi 1.0.1. Tato verze je nabízena na prvních prodávaných telefonech a naleznete ji i na těch vývojářských. Mozilla však již pracuje na verzi 1.1, která by měl být dostupná teď v létě. Zároveň i poodhalila, jak bude probíhat vydávání budoucích verzí. V plánu je vydávat nové verze čtvrtletně.

Tento plán ale v současné době není vytesán do kamene, takže se jednak ještě může změnit, ale hlavně termínově striktně dán podobně, jako u vydávání nových verzí Firefoxu pro desktop. Existujícím uživatelům by pak měla být nová verze systému nabízena jako aktualizace „vzduchem“ (OTA). Neměl by tak být takový problém s fragmentací verzí systému jako byl/je u Androidu.

Výrobce konkrétního telefonu si samozřejmě přesto může řídit aktualizace „po svém“. Příkladem mohou být oficiální vývojářské telefony od Geeksphone, ke kterým nabízí aktualizace přímo Geeksphone a nikoliv Mozilla. Geeksphone tak například v tomto týdnu nabídl image vývojové verze Firefoxu 1.1.

2 komentářů k článku “Nové verze Firefox OS budou vycházet čtvrtletně”

  1. Petr Šteiner napsal(a)

    Zase časté aktualizace? Snad to nepovede k vysoké fragmentaci, která způsobuje řadu problémů. Hrozí taky efekt známí z prohlížeče FF. Nové verze vychází tak často, že to uživatele až obtěžuje. Časté aktualizace znamenají malé krůčky. Pro uživatele nevykompenzují možné problémy s přechodem na novou verzi. Navíc odpadá to, že dřív byla nová verze velkým posunem, teď je to jen trapný krůček. Nová verze, tak ztrácí své kouzlo. Většinou ani nic nepoznáte. To není zrovna výhodné k prezentaci jakéhokoli produktu. Mají snad být psány články o další obyčejné verzi FF? Navíc se nedaří rychleji novinky dostat do finální verze (k uživatelům) v porovnání s tím, jak to fungovalo dřív. Některá vylepšení se stejně odsouvají. Hned několik tvůrců doplňků, které jsem používal přestali opravovat chyby, protože Mozilla prý často mění API. Takže, abych se vrátil k Firefox OS… rychlejší vydávání nových verzí není vždy výhodou.

  2. Lucas napsal(a)

    Jo s Petrem se dá souhlasit 🙂