Rubriky: Thunderbird

Novinky Thunderbirdu 60

Po vydání další verze Firefoxu s rozšířenou podporou vždy následuje i Thunderbird. Podívejme se, co bude nového.

Těmi nejviditelnějšími novinkami bude redesignovaná ikona a logo, a hned potom si určitě všimnete nového vzhledu s hranatými panely po vzoru Firefoxu. Stejně jako u Firefoxu bude na výběr ze světlé a tmavé varianty.

Thunderbird 60 přidá i čerstvou podporu z Firefoxu pro ověřování pomocí FIDO U2F. Změny z Firefoxu se dotknou doplňků. Na jednu stranu přibyla podpora WebExtensions API pro vzhledy, na druhou stranu doplňky, které jejich autoři sami neoznačí jako kompatibilní s novou verzí, budou tentokrát po aktualizaci zakázány. Půjde je ale ručně povolit pomocí předvolby extensions.strictCompatibility v editoru předvoleb. Obecně podpora pro doplňky využívající XUL zatím zůstává.

Nových funkcí se dočkal i kalendář Lightning. Umí upravovat a kopírovat jednotlivé výskyty, jejich výběr nebo i celé série opakujících se událostí. V zobrazení kalendáře v režimu dne a týdne si můžete zapnout zobrazení místa události. A pokud přidáte k událostem další účastníky, můžete se při vytvoření takové události i při následných úpravách rozhodnout, jestli jim aktualizovanou pozvánku hned poslat, nebo nikoliv.

Z drobnějších změn, které ocením třeba já, je to tlačítko pro odebrání adresáta zprávy, a také vylepšené přidávání příloh a ochrana před jejich nechtěným přidáním. Po změně předvolby bude také možná konverze úložiště pošty mezi formáty mbox a maildir. Zatím je ale v experimentální fázi. Kompletní seznam novinek a změn najdete na této stránce.

5 komentářů k článku “Novinky Thunderbirdu 60”

 1. SpookY napsal(a)

  >> „Těmi nejviditelnějšími novinkami bude redesignovaná ikona a logo, a hned potom si určitě všimnete nového vzhledu s hranatými panely po vzoru Firefoxu. Stejně jako u Firefoxu bude na výběr ze světlé a tmavé varianty.“

  … když je management v úzkých a neví co by, tak začnou měnit loga a vzhledy… 🙁

 2. Charla napsal(a)

  Co x64 verze?
  Stále si myslím, že redesign ikon není na pořadu dne. Co třeba přidat podporu Google kalendářů přímo do kalendáře, aby to nemusel být doplněk, který bůh ví zda bude fungovat? Upřímně spíš než ikonu bych ocenil kdyby TB běžel jako služba, aby mi zobrazil ve W10 notifikaci o tom, že přišla pošta, aniž bych jej musel mít neustále spuštěný. Věcí co chybí je opravdu hodně.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   O 64bitové verzi pro Windows nemám žádné informace. Ale nevím, jestli je vůbec potřeba. Poštovní klient není aplikace, která by to úplně využila.

   Co se podpory Google kalendáře týče, autorem toho doplňku je jeden z vývojářů Thunderbirdu, který mimo jiné pracuje i na tom kalendáři, který je mimochodem taky doplněk. Takže o to bych se nebál.

   Pro běh Thunderbirdu na pozadí mám nastaveno automatické spuštění po startu + doplněk FireTray. To by mohlo pomoci.

  2. Charla napsal(a)

   FireTray zkusím 🙂 Dřív jsem obdobné doplňky používal, ale postupně jsem se snažil mít doplňků co nejméně, aby byl TB co nejsvižnější. Nicméně koukám že FireTray je dva roky neudržovaný 🙁 Takže brzy o něj zase přijdu 🙂

  3. Charla napsal(a)

   Aha, všiml jsem si hned v popisu doplňku je napsáno, že vývoj byl ukončen. Tak nemá cenu ani zkoušet, když by ho update za pár dní zase vyřadil 😉