Thunderbird se staví na vlastní nohy – noví zaměstnanci i vzhled


Poštovní klient Thunderbird přešel letos pod křídla samotné nadace Mozilla Foundation a nadále jej spravuje hlavně komunita. Na blogu se teď objevila dobrá zpráva, že vývoj pokračuje a dokonce se podařilo nabrat pár zaměstnanců.

Vydávání verzí Thunderbirdu sleduje verze Firefoxu s rozšířenou podporou ESR. Nové funkce tak dostáváme jen cca každý rok až rok a půl. Vývoj ale probíhá průběžně podobně jako u Firefoxu a jednotlivé verze jsou dostupné v beta kanále. V betaverzích Thunderbirdu 57 a 58 už je i nový vizuální vzhled Photon s hranatými panely.

Vzhled není to jediné. Tým chce přidat i podporu doplňků WebExtensions postavených na webových technologiích. Uvidíme, jestli budou API stejná jako u Firefoxu, nebo přibudou vlastní specifická pro práci s poštou nebo kalendářem.

Důležité je také zmínit, že projekt postupně posiluje po personální stránce. Od loňského listopadu minulého roku pracuje na Thunderbirdu jako kontraktor dlouholetý přispěvatel Jörg Knobloch. Náplní jeho práce je mimo jiné udržovat denní sestavení Thunderbirdu používající nejnovější kód jádra a Firefoxu a starat se o pravidelná vydávání nových verzí, kontrolu hlášení v Bugzille apod.

V březnu se přidal Andrei Hajdukewycz, který nyní udržuje infrastrukturu u Mozilly a připravuje migraci na vlastní. To jsou jak webové stránky (pomalu se objevují na doméně thunderbird.net), ISPDB (databáze pro automatickou konfiguraci e-mailových schránek), telemetrie, servery pro distribuci aktualizací nebo správu poznámek k novým vydáním. Nyní pracuje na zprovoznění vlastního serveru pro distribuci doplňků, který nahradí AMO.

V polovině roku tým doplnil Tom Prince, který teď udržuje s Jörgem Knoblochovem kód a celý systém pro nová sestavení a vydávání nových verzí.

Posledním „přírůstkem“ je Ryan Sipes, který má na práci komunikaci s komunitou od uživatelů po autory doplňků a další přispěvatele. Je i autorem zmiňovaného článku na blogu.

Držíme Thunderbirdu palce, aby se mu přechod do nové a samostatnější éry podařil na jedničku. 🙂

Přečtěte si také

18 odpovědí

Přidat komentář

 1. Karel napsal(a) :

  Chci se zeptat, jak to vypadá s funkcí maildir?
  Je možné ji normálně používat nebo je stále jenom pro test?
  4 GB na složku je v dnešní době trochu málo.

  Odpovědět

  1. Michal Stanke napsal(a) :

   Karel: Pořád to není určené pro běžné používání natož jako výchozí možnost. Viz https://support.mozilla.org/cs/kb/maildir-v-thunderbirdu a https://wiki.mozilla.org/Thunderbird/Maildir.

 2. peekaa napsal(a) :

  Tak snad půjdou ty taby zaoblit, podobně jako jde u ff.

  Odpovědět

 3. Franta Hanzlík napsal(a) :

  Tak nový vzhled už jsem u Mozillích produktů viděl tolikrát, že to ve mne vyvolává akorát pocit, že to lidi od nich odpudí (zvlášť když byl – IMO – většinou k horšímu). Takže jsem přešel na Seamonkey (je v tomhle konzervativnější, integrace www prohlížeče a mail klienta se mi líbí a zdá se logická) – ale nakonec jsem stejně skončil u Claws mail, který mnohem lépe zvládá práci s velkými složkami, není to moloch, je suprově konfigurovatelný, a bez čeho se neobejdu – umí zapisovat kontakty do LDAP adresářů.

  Odpovědět

 4. Jirka napsal(a) :

  Vypadá to dobře. Já z rozšíření používám zejména plánovač, je senza. Půjde data nějak přenést do TB60?

  A ještě bych se rád zeptal, jaká je situace v oblasti instant messagingu? Chybí mi zejména ICQ a Yahoo.

  Děkuji.

  Odpovědět

  1. volani.tk napsal(a) :

   Ahoj, mě tam zase chyběla podpora OTR u XMPP, nevím zda to tam už přidali.

   Spolupracují vývojaři TB s oastními (palemoon, seamonkey..) ?

   Je otázka zda by nebylo lepší se na TB vykašlat a zlepšit podporu pro Evolution a přidat do něj další funkce a zlepšit vzhled. Mě třeba u outlook kalendáře chybí možnost procházet sdílené kalendáře „ze složky“. Webrozhraní je načte a outlook také. Mobilní aplikace pro windows mobile a poštovní klient ve win 10 je nenačte.

   Co má TB navíc oproti evolutionu? Dřív tam nešel pop3, ale to už asi vyřešilli a někomu by mohli vadit naopak funkce navíc (pak je otázka zda není lepší claws, Sylpheed a spol.. :D)

  2. Jirka napsal(a) :

   Ahoj, mě rozdělení na FF a TB celkem vyhovuje.

   Vlastně nejvíce mě momentálně chybí zálohovací utilitka, jako je dosud MozBackup. Ta zatím funguje, ale chtělo by to jistotu. Řekl bych, že by se něco podobného hodilo i pro firmy.

 5. SpookY napsal(a) :

  už i TB?? … co dál? … Po cca 15ti letech s TB i FF jde oboje do (_!_) … asi se budu muset podívat, jak je na tom ClawsMail … ach jo 🙁

  Odpovědět

 6. Karel napsal(a) :

  Mě osobně se updat FF i TB líbí, a moc, nejde přeci o vzhled. Tvrzení zakládající si na vzhledu je u lidí zabývající se PC nesmysl. Jde o bezpečnost, funkčnost, a to jak je napsaná. FF už nezamrzá celý, jede na lepším grafickém jádru a působí obecně svižněji. Chápu, že někteří z vás si klepou prstem na čelo proč by měl být zrovna TB svižnější, ale zde jde též o bezpečnost a aktualizace. Takže já mozilla teamu fandím!

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *