Thunderbird se staví na vlastní nohy – noví zaměstnanci i vzhled


Poštovní klient Thunderbird přešel letos pod křídla samotné nadace Mozilla Foundation a nadále jej spravuje hlavně komunita. Na blogu se teď objevila dobrá zpráva, že vývoj pokračuje a dokonce se podařilo nabrat pár zaměstnanců.

Vydávání verzí Thunderbirdu sleduje verze Firefoxu s rozšířenou podporou ESR. Nové funkce tak dostáváme jen cca každý rok až rok a půl. Vývoj ale probíhá průběžně podobně jako u Firefoxu a jednotlivé verze jsou dostupné v beta kanále. V betaverzích Thunderbirdu 57 a 58 už je i nový vizuální vzhled Photon s hranatými panely.

Vzhled není to jediné. Tým chce přidat i podporu doplňků WebExtensions postavených na webových technologiích. Uvidíme, jestli budou API stejná jako u Firefoxu, nebo přibudou vlastní specifická pro práci s poštou nebo kalendářem.

Důležité je také zmínit, že projekt postupně posiluje po personální stránce. Od loňského listopadu minulého roku pracuje na Thunderbirdu jako kontraktor dlouholetý přispěvatel Jörg Knobloch. Náplní jeho práce je mimo jiné udržovat denní sestavení Thunderbirdu používající nejnovější kód jádra a Firefoxu a starat se o pravidelná vydávání nových verzí, kontrolu hlášení v Bugzille apod.

V březnu se přidal Andrei Hajdukewycz, který nyní udržuje infrastrukturu u Mozilly a připravuje migraci na vlastní. To jsou jak webové stránky (pomalu se objevují na doméně thunderbird.net), ISPDB (databáze pro automatickou konfiguraci e-mailových schránek), telemetrie, servery pro distribuci aktualizací nebo správu poznámek k novým vydáním. Nyní pracuje na zprovoznění vlastního serveru pro distribuci doplňků, který nahradí AMO.

V polovině roku tým doplnil Tom Prince, který teď udržuje s Jörgem Knoblochovem kód a celý systém pro nová sestavení a vydávání nových verzí.

Posledním „přírůstkem“ je Ryan Sipes, který má na práci komunikaci s komunitou od uživatelů po autory doplňků a další přispěvatele. Je i autorem zmiňovaného článku na blogu.

Držíme Thunderbirdu palce, aby se mu přechod do nové a samostatnější éry podařil na jedničku. 🙂

18 komentářů k článku “Thunderbird se staví na vlastní nohy – noví zaměstnanci i vzhled”

 1. Karel napsal(a)

  Chci se zeptat, jak to vypadá s funkcí maildir?
  Je možné ji normálně používat nebo je stále jenom pro test?
  4 GB na složku je v dnešní době trochu málo.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Karel: Pořád to není určené pro běžné používání natož jako výchozí možnost. Viz https://support.mozilla.org/cs/kb/maildir-v-thunderbirdu a https://wiki.mozilla.org/Thunderbird/Maildir.

 2. peekaa napsal(a)

  Tak snad půjdou ty taby zaoblit, podobně jako jde u ff.

 3. Franta Hanzlík napsal(a)

  Tak nový vzhled už jsem u Mozillích produktů viděl tolikrát, že to ve mne vyvolává akorát pocit, že to lidi od nich odpudí (zvlášť když byl – IMO – většinou k horšímu). Takže jsem přešel na Seamonkey (je v tomhle konzervativnější, integrace www prohlížeče a mail klienta se mi líbí a zdá se logická) – ale nakonec jsem stejně skončil u Claws mail, který mnohem lépe zvládá práci s velkými složkami, není to moloch, je suprově konfigurovatelný, a bez čeho se neobejdu – umí zapisovat kontakty do LDAP adresářů.

 4. Jirka napsal(a)

  Vypadá to dobře. Já z rozšíření používám zejména plánovač, je senza. Půjde data nějak přenést do TB60?

  A ještě bych se rád zeptal, jaká je situace v oblasti instant messagingu? Chybí mi zejména ICQ a Yahoo.

  Děkuji.

  1. volani.tk napsal(a)

   Ahoj, mě tam zase chyběla podpora OTR u XMPP, nevím zda to tam už přidali.

   Spolupracují vývojaři TB s oastními (palemoon, seamonkey..) ?

   Je otázka zda by nebylo lepší se na TB vykašlat a zlepšit podporu pro Evolution a přidat do něj další funkce a zlepšit vzhled. Mě třeba u outlook kalendáře chybí možnost procházet sdílené kalendáře „ze složky“. Webrozhraní je načte a outlook také. Mobilní aplikace pro windows mobile a poštovní klient ve win 10 je nenačte.

   Co má TB navíc oproti evolutionu? Dřív tam nešel pop3, ale to už asi vyřešilli a někomu by mohli vadit naopak funkce navíc (pak je otázka zda není lepší claws, Sylpheed a spol.. :D)

  2. Jirka napsal(a)

   Ahoj, mě rozdělení na FF a TB celkem vyhovuje.

   Vlastně nejvíce mě momentálně chybí zálohovací utilitka, jako je dosud MozBackup. Ta zatím funguje, ale chtělo by to jistotu. Řekl bych, že by se něco podobného hodilo i pro firmy.

 5. Jaromír Vít na Facebooku napsal(a)

  Hurá! Nový update Firefoxu mi nerozbil doplněk New Tab Homepage! Ale hloupé grafické ikony „zpět, vpřed, obnovit a domů“ zatím nejdou potextovat. To jste se vyznamenali, panáčkové.

 6. SpookY napsal(a)

  už i TB?? … co dál? … Po cca 15ti letech s TB i FF jde oboje do (_!_) … asi se budu muset podívat, jak je na tom ClawsMail … ach jo 🙁

  1. Jaromír Vít na Facebooku napsal(a)

   Nový vzhled? Tak to prrr. Už u FF toho máme dost. Samá grafika a novodobé nesmysly hodné hračky do dětského mobilu. OK, přejdu zpět na The Bat! Licenci mám.

  2. Jaromír Vít na Facebooku napsal(a)

   Byla by slušnost jak u FF tak u TB ponechat možnost přepnout na klasický textový vzhled UI. Jenže s váma cloumá grafická horečka, jako s ostatními. Vzhled prohlížečů a webů se těžce pokazil.

  3. Mozilla.cz na Facebooku napsal(a)

   Jaromír Vít Děkujeme vám za zpětnou vazbu. Mozilla.cz je česká uživatelská komunita. FF ani TB nevyvíjíme a nejsme ani zaměstnanci Mozilly. Váš názor ale budeme tlumočit dále.

  4. Mozilla.cz na Facebooku napsal(a)

   Jaromír Vít Na našem webu jsme se snažili o novém vzhledu (Photon) informovat s co největším předstihem ještě v době, kdy byl ve fázi návrhu. Thunderbirdu se změna týká až někdy během tohoto roku, ne dříve než s verzí 59. U něj jde vlastně jenom o změnu tvaru panelů a pár drobností. Pokud byste chtěl zpět starší vzhled Firefoxu, je tu jedna, i když trochu technicky náročnější možnost https://www.mozilla.cz/zpravicky/nahrada-za-classic-theme-restorer-pomoci-userchrome-css/

  5. Jaromír Vít na Facebooku napsal(a)

   Mozilla.cz – Ano, ta možnost existuje, už jsem na to narazil, když jsem hledal řešení. Jenže komu se s tím chce patlat? Měla se nechat možnost, aby tlačítka Zpět, Vpřed, Zastavit, Obnovit a Domů mohla být nejen grafická, ale i textová. Pak by byl klid.

  6. Mozilla.cz na Facebooku napsal(a)

   Jaromír Vít Jak to bude u Thunderbirdu nevím. Podle dostupného snímku to ale vypadá, že tam text pořád bude. Přecijen ovládacích tlačítek je tam více než u Firefoxu. Popis akce každého tlačítka se ještě ukazuje ve vysvětlivce po najetí myší, což zůstalo.

   Uživatelé s horším zrakem mohou ve Firefoxu použit nějakou čtečku obrazovky (screen reader), které Firefox podporuje, i když je to někdy pomalé. Případně si můžete rozhraní upravit – tlačítka si zvětšit a případně mezi ně přidat mezery, abyste tam měl jen ta, která používáte, a aby se vám na ně myší lépe strefovalo https://support.mozilla.org/cs/kb/jak-si-upravim-listy-firefoxu

  7. Jaromír Vít na Facebooku napsal(a)

   Mozilla.cz – Ano, to všecko vím, díky.

 7. Karel napsal(a)

  Mě osobně se updat FF i TB líbí, a moc, nejde přeci o vzhled. Tvrzení zakládající si na vzhledu je u lidí zabývající se PC nesmysl. Jde o bezpečnost, funkčnost, a to jak je napsaná. FF už nezamrzá celý, jede na lepším grafickém jádru a působí obecně svižněji. Chápu, že někteří z vás si klepou prstem na čelo proč by měl být zrovna TB svižnější, ale zde jde též o bezpečnost a aktualizace. Takže já mozilla teamu fandím!

  1. Jaromír Vít na Facebooku napsal(a)

   Pokud člověk nepoužívá počítač jako hračku, ale třeba jako kompenzační nebo pracovní pomůcku, tak i na vzhledu opravdu hodně záleží. Ovládání přes tři grafické čárky místo klasického menu, nebo grafické prvky místo tlačítek bez textového popisu může některým, hlavně lidem s vadami zraku, velmi znepříjemnit život. U Firefoxu jsem zůstal hlavně proto, že ostatní prohlížeče se vzhledově zkazily a začaly používat právě ovládání jen skrze grafické symboly.