Rubriky: Firefox

Novinky u mobilní verze Firefoxu

V poslední době jsme se příliš nevěnovali mobilní verzi Firefoxu. Je čas to napravit. Asi nejvýraznější novinkou je připravované nativní rozhraní, které by mělo vyřešit problémy s rychlostí spuštění a některé výkonnostní problémy. Potěšující je, že si již můžete vyzkoušet vývojovou verzi. Stojí za to ale upozornit, že se skutečně jedná o vývojovou verzi, v které zdaleka nejsou k dispozici všechny funkce, které u mobilní verze Firefoxu znáte a ne vše musí fungovat korektně. Na telefonu HTC Desire je rychlost spuštění do dvou sekund.

Ukázka Firefoxu pro tablety

Nativní rozhraní ovšem není jedinou novinkou. V mobilní verzi Firefoxu 8 se budete moci setkat s úvodní podporou Open Web Apps, která přináší možnost instalace webových aplikací. Ve stejné verzi též přibyla podpora pro hlavní heslo, kterou znáte z desktopové verze. Hlavní novinkou verze 9 bude bezesporu grafické rozhraní pro tablety, s kterým se pracuje skutečně dobře. Přibude též podpora pro foťák mobilního zařízení, který budou moci vývojáři využít při tvorbě webových aplikací.

V aktuální vývojové verzi Firefoxu 10 se pracuje hned na několika věcech. Kromě již zmíněného nativního rozhraní si ve vývojové verzi můžete povšimnout podpory pro Flash, jehož podpora byla často žádána. Na některých místech se hovoří, že podpora je prozatím pro Firefox běžící na Androidu 2.3 či nižší. Je však možné, že je to již zastaralá informace. Nebylo bohužel možno ověřit. Další výrazná novinka, na které se pracuje, je podpora pro detekci podvodných stránek. Opět se jedná o funkci, kterou znáte z desktopové verze a v té mobilní dosud chyběla.

Mimo již zmíněné novinky bude samozřejmě k dispozici řada úprav vylepšujících výkon a paměťové nároky.