Rubriky: Firefox

Novinky ve Firefox 9 Beta a Firefox 10 Aurora

Před více než týdnem vyšel Firefox 8 a v rámci něj došlo k přesunutí vývojového kanálu Aurora do betaverze, a vývojová verze (nightly) se pro změnu dostala do Aurory. Na vývojové verzi tak započal vývoj Firefoxu 11. Bližší informace o jednotlivých kanálech vývoje lze získat na přehledové stránce.

No a protože jsme informace o aktuálních vývojových verzích trochu zanedbali, zkusíme to nyní napravit. V betaverzi je nyní Firefox 9, který jako hlavní novinku přináší další výrazné zrychlení vykonávání JavaScriptu označované jako Type Inference (TI). Jedná se o zúročení více než roční práce několika lidí.

Pokud máte pocit, že je vám rychlost vykonávání JavaScriptu „k ničemu“, je dobré podotknout, že kód JavaScriptu je skryt za grafickým rozhraním Firefoxu a na rychlosti vykonávání by tak mělo záležet i těm, kteří zrovna nepoužívají webové aplikace jako GMail či Facebook.

K dispozici by též mělo být několik novinek v integraci s Mac OS X Lion a několik zajímavých novinek je též přichystáno pro webové vývojáře. Bližší informace lze získat v poznámkách k vydání a betaverzi si lze volně stáhnout.

Firefox 10 Aurora bude pravděpodobně jako jednu z hlavních novinek obsahovat implicitní kompatibilitu doplňků. Slovo „pravděpodobně“ je zde zmíněno, protože v současné době tato úprava součástí Aurory ještě není. Podobná situace je u tichých aktualizací, které součástí Firefoxu 10 Aurora taktéž nejsou, ale jsou stále v plánu. Práce na nich jsou skoro hotové.

Určitě si však povšimnete skrývání tlačítka Vpřed, pokud na něj nelze klepnout.

Tlačítka Zpět/vpřed ve Firefoxu

Tlačítka Zpět/vpřed ve Firefoxu

Pro webové vývojáře je zahrnut nový nástroj na prozkoumávání kódu stránky (Inspektor) a CSS stylů. Bližší informace o něm přináší příspěvek na blogu Mozilla Hacks a to včetně ukázky nástroje Zápisník, který obdržel editor Orion.

K úpravě pozadí došlo i v případě nástroje na zobrazení zdrojového kódu stránky, který nyní mimo jiné umí zvýraznit některé chyby v kódu stránky. Grafika realizovaná skrze WebGL se nově dočká vyhlazování a dostupné bude též API pro zobrazení webové stránky přes celou obrazovku.

Další informace jsou jako vždy dostupné v poznámkách k vydání, které mají mimochodem i novou podobu. Auroru si pak lze stáhnout na stránce s přehledem vývojových kanálů Firefoxu.