Rubriky: Firefox

O kolik zpomalují start Firefoxu nainstalovaná rozšíření?

Nainstalovaná rozšíření mohou mít nepochybně vliv na odezvu Firefoxu a jeho start. Zajímá vás o kolik? Justin Scott z Mozilly se o tom rozepsal a tvrdí, že nainstalované rozšíření zpomaluje start Firefoxu v průměru o 10 %. Pokud si jich nainstalujete 10, doba startu se přibližně zdvojnásobí. Vše samozřejmě závisí na tom, jaká rozšíření si nainstalujete. U některých zpomalení startu prakticky nezaregistrujete, u jiných může nastat opačný extrém.

Publikovaná čísla vychází z posbíraných dat od uživatelů Firefoxu 4. V následujících 14 dnech by se mělo na serveru Doplňky Mozilly začít zobrazovat varování u těch doplňků, které zpomalují start Firefoxu o 25 % a více. Ve Firefoxu 5 by se tato informace měla začít zobrazovat přímo ve Správci doplňků.

Již dnes je na serveru Doplňky Mozilly k dispozici stránka, kde můžete vidět seznam 50 doplňků ze 100 nejpopulárnějších, které nejvíce zpomalují start Firefoxu (což nemusí znamenat, že zpomalují jeho běh). Brzy bude tato stránka rozšířena na seznam všech doplňků a do budoucna se počítá i s rozšířením statistik o další ukazatele (např. vliv rozšíření na rychlost načítání stránek). A vývojáři? Pro ně je k dispozici sada tipů, jak kódem rozšíření start Firefoxu zbytečně nezpomalovat.

8 komentářů k článku “O kolik zpomalují start Firefoxu nainstalovaná rozšíření?”

 1. Charla napsal(a)

  Těším se, až to bude zobrazováno u všech doplňků přímo ve správci doplňků, třeba potom zjistím, že mi prohlížeč vlastně nemá běžet vůbec 😉 Některých doplňků bych se klidně i rád zbavil, kdyby jejich funkci dělal firefox nativně, například download statusbar, jsem rád když se něco stahuje a já mrknu a hned vidím kolik % a podobně. Pokud by taková informace šla zobrazovat třeba na liště doplňků jako text „stahuje se X souborů, soubor 1 – X%….“ nebo podobně bylo by to fajn. Rozhodně by bylo dobré kdyby firefox měl něco takového, on ten správce stahování je v novém firefoxu jak pěst na oko a tím spíš že vlastně nic neumí, krom zabírání místa celým okýnkem. 🙁

 2. Reimei napsal(a)

  Doufám, že to vytvoří tlak na vývojáře doplňků, aby je optimalizovali.

 3. Robert N. napsal(a)

  Některé doplňky ihned, některé zejména při stratu FF a jiné až později. Nemluvě o jejich nastavení. To vše se nedá úplně spočítat, ale i tak tyhle informace jsou velmi užitečné.
  Škoda že se netestuji zásuvné moduly jako jsou třeba Google Update, VLC media plug-In, DivX Helper Director, DivX Web Player, Windows Live Photo Gallery, Windows Live Messenger Companion Helper a mnoho podobných, co si nezkušený uživatel nainstaluje, aniž by je potřeboval.

 4. Michal Stanke napsal(a)

  Moje angličtina není na moc dobré úrovni, hlavně Mozillácká terminologie, ale pokusil jsem se ten návrh, protože se mi líbí, vložit do bugzilly – Bug 647515.

 5. Velda napsal(a)

  Docela mě zarazilo, že to rozšíření co má zrychlovat Firefox (Fastest Fox) zpomaluje jeho start o 23 % 😀

 6. Michal Stanke napsal(a)

  [1,4]
  Takže nějaká zjednodušená indikace, resp. nový Download Manager je Bug 564934.
  http://bugzil.la/564934

 7. Michal Stanke napsal(a)

  Až se to zprovozní, budou mne zajímat čísla Fasterfoxu, jestli opravdu zrychluje a při jakém nastavení.

 8. josefec napsal(a)

  Jen aby výrazné zobrazování sice možná nějak relativně dobře a důvěryhodně měřitelné informace neupoutalo u běžných uživatelů zbytečně mnoho pozornosti, přestože to nejspíš není zdaleka tak důležitý údaj jako například to, jak právě doplněk zpomaluje Firefox při jeho běhu (vytěžování CPU, memory leaky). To už ale nikdo nikde nenapíše, protože se to dá nejspíš měřit o dost hůře.
  BFU se lekne nějakého žlutého vykřičníčku, doplněk odinstaluje, a přitom spouští Firefox jednou za tři dny, takže to pro něj vlastně nebylo moc podstatné. Zatímco jiný doplněk, který mu brzdí Firefox a on se diví, proč je tak líný, ten mu tam zůstane, protože samotný start nezdržuje. 🙂