Rubriky: Firefox

Prezentovány plány pro Firefox 4.0

O tom, co by se mělo objevit v připravovaném Firefoxu 4.0, jsme tu již hovořili několikrát. Včera však Mike Beltzner, šéf vývoje Firefoxu, prezentoval první ucelený náhled na příští verzi. Ta by měla, jak bylo již několikrát řečeno, přijít na řadu na podzim a jako hlavní cíle si klade zrychlení prohlížeče, podporu nových webových technologií (jako např. HTML5) a poskytnutí lepší kontroly nad prohlížečem a daty, se kterými pracuje.

Přehled hlavních plánovaných novinek naleznete v následující prezentaci. Nikoho nepřekvapí, že velká pozornost je věnována připravovanému novému vzhledu, novému Správci doplňků či možnosti synchronizovat data jednotlivých instalací Firefoxu. V prezentaci jsou však zmíněny i další novinky jako je nová nemodální forma notifikací, app tabs či nové automatické aktualizace prohlížeče.

V prezentovaném plánu vývoje je i předběžný časový rozvrh. Přibližně od konce června začnou v intervalech 2-3 týdnů vycházet betaverze. Finální verze je pak plánována na říjen či listopad. Jak Mike Beltzner dodává, data jsou jako vždy orientační a mohou se dle potřeby změnit.

Pokud vám nestačí prezentace, můžete shlédnout video (OGG).

14 komentářů k článku “Prezentovány plány pro Firefox 4.0”

 1. Vladimír napsal(a)

  No mě by spíš zajímalo jestli Mozilla zareaguje na vyjádření MS že IE9 bude mít podporu videa v H264 a konečně jej implementuje také nebo bude jako jeden z mála prohlížečů tento kodek (co nejdéle) ignorovat, čímž by mohla přijít o mnoho uživatelů.

 2. Ondřej Fibich napsal(a)

  To se asi jen tak nestane kvůli licenci H264.

 3. Charla napsal(a)

  Takže v lednu, nebo spíš v únoru 🙂 Ona i 3.6.4 byla už asi 4x odložena ^^

 4. PepiQ napsal(a)

  [2] Takze 3.6.4ka nevyjde puvodne planovanyho 13.5.? Vsiml sem si, ze zmizela ze sekce „Kdy vyjde…“, ale zadny konkretni clanek o odkladu jsem necetl – neco jsem prehlidl?

 5. Pavel Cvrček napsal(a)

  [3] Datum vydání Firefoxu 3.6.4 není aktuálně známo. Viz https://wiki.mozilla.org/Releases

 6. PepiQ napsal(a)

  [3] Ok, dekuji za link. Nicmene skoda, tesil jsem se na oddeleny beh procesu pluginu – stejne bych ale uvital i jednotlive procesy na taby. 🙂

 7. Pavel Cvrček napsal(a)

  [5] Můj osobní odhad je, že Firefox 3.6.4 vyjde do konce května. V případě zájmu si můžeš stáhnout betaverzi.
  http://www.mozilla.com/cs/firefox/all-beta.html

 8. PepiQ napsal(a)

  [6] No, bude-li to tak, tak si jeste pockam(e). 🙁 Dva dny zpet jsem zkousel aktualni nightly-build – porad doufam, ze verze 4 vleje Firefoxu novou krev do zil (uz sem to tu myslim psal, ale nemuzu si v tom pomoct). Jinak je fajn, ze existujou tyhle stranky, rad si vzdy prectu novinky o tvorbe Mozilly. 🙂

 9. Charla napsal(a)

  Osobně bych uvítal možnost, sdělit FX, že pro danou stránku chci vypnout veškeré zásuvné moduly (nebo některé), jednak tam kde jsou flash reklamy by se nenačetly a navíc by to vše běželo rychleji a ve vedlejším tabu by spokojeně mohl Flash běžet.

 10. Mr.Henky napsal(a)

  [8] Flash Block.

 11. Charla napsal(a)

  [9] Jenže nejde jen o Flash, ale třeba o QT a další. a Jinak FlashBlock používám, žel občas zlobí a některé objekty pak nefungují jak mají.

 12. Hu napsal(a)

  Skoda, ze Mozilla stale vymysli nejake blbosti ohledne skinu,tabu a na podporu spravcu (centralni instalace+sprava) vubec nehledi. Myslim, ze vymysleni nejakeho (a oficielne podporovaneho) postupu by Firefoxu hned zvedlo penetraci o 10-20% 😉

 13. Pavel Cvrček napsal(a)

  [11] Pokud vím, tak se na tom pracuje.
  https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=231062

 14. Hu napsal(a)

  Oooops, tak to se omlouvám – to jsem našel taky, ale začátek v roce 2004 mne odradil to číst až dolů, kde diskuze stále probíhá i po šesti letech. Jak píšou i jiní tam – vypadá to, že PLÁNŮM na corporate Firefox popřejeme dalších šťastných šest let. Ale docela mne překvapila zmínka o tom, že po centrálně spravovaném Firefoxu volají hlavně zákazníci z Evropy, kde už Firefox má sám o sobě cca 40% trhu. Z obchodního hlediska bych předpokládal, že v Americe se buď sama Mozilla bude snažit dostat do korporací tím, že správcům usnadní implementaci nebo tamní správci budou volat po takové podpoře, aby mohli snáz nasazovat. Asi jsou Amící víc loajální k MS nebo moc líní a řídí se heslem „když něco funguje (IE), tak na to nešahám“. 🙂