Program Test Pilot se příští týden uzavře

Program Test Pilot sloužil téměř tři roky pro testování nových funkcí pro Firefox. Díky němu dnes máme stránku nového panelu, Screenshots pro vytváření snímků stránek, bezpečné sdílení souborů Send, doplněk pro lepší práci a přihlašování k více účtům nebo připravovaný správce hesel Lockbox. Tyto funkce pokračují dál, ale samotný Test Pilot bude 22. ledna 2019 ukončen.

Podle informací na blogu končí Test Pilot částečně díky svému obřímu úspěchu. Původním účelem programu bylo umožnit snadné prototypování funkcí pro Firefox a možnost je nabídnout uživatelům dříve, než je Mozilly úplně „dotáhne“. Zafungovalo to tak dobře, že relativně malá Mozilla teď nemá dost lidí, aby mohla začít další podobné experimenty a věnovat jim péči, kterou si zaslouží.

Test Pilot končí 22. ledna

Nové funkce vyžadují další vývojáře, pokud se mají udělat pořádně. Jen z těch chystaných nebo dále rozvíjených zmíním třeba Lockbox – správce hesel se silným šifrováním, který je zatím k dispozici pro iOS. Mozilla už pracuje na klientech formou aplikace pro Android a doplňku pro Firefox, možná i pro další prohlížeče. Brzy by se do ostré verze mělo dostat také šifrované úložiště Send. Slíbené je navýšení limitů, volitelné přihlášení účtem Firefoxu a také aplikace pro Android.

A co bude s experimenty ze stávající nabídky? Lockbox, Send a poznámky Notes budou pokračovat jako samostatné projekty. Mají nebo brzy dostanou další klienty a Mozilla je rozhodnutá v nich pokračovat. Ostatní se přesunou na server s doplňky, kde budou dále dostupné a vyvíjené jejich autory.

Otazník visí nad pokračováním funkce Screenshots, konkrétně jeho webovou službou pro nahrávání a sdílení snímků. Nedávno dostala volitelné přihlašování pomocí účtu Firefoxu, ale Sören Hentzschel zmiňuje její vypnutí na začátku druhé poloviny roku. Tuto informaci se mi zatím nepodařilo potvrdit z žádného jiného zdroje.

2 komentářů k článku “Program Test Pilot se příští týden uzavře”

  1. Jan Effenberger napsal(a)

    Firefox jsem přestal používat již před několika lety, protože nebyl schopný komunikovat se státní správou a připojovat elektronické podpisy. Teď bude zřejmě následovat i Thunderbird, který od poslední verze nedokáže ani elektronicky podepsat mail. S takovými zlepšováky jděte do háje. Vyžaduje instalaci dalších programů, návod na jejich nastavení neexistuje a trávit noci marnými pokusy to nějak rozchodit mě teda moc nebaví. to si radši koupím outlok, kde to funguje bez problémů.

  2. eded napsal(a)

    dede