Rubriky: Thunderbird

Thunderbird 5 dělá automaticky údržbu složek

Jedna z novinek připravovaného Thunderbirdu 5, o které jsme se dosud nezmiňovali, je automatická údržba složek s poštou. Jak možná někteří z vás víte, jsou jednotlivé složky s poštou uloženy na disku v souborech ve formátu MBOX. Když ve složce smažete e-mail, nedojde z výkonnostních důvodů k jeho fyzickému smazání, ale pouze k „označení jako smazaný“, čímž se ve složce přestane zobrazovat. Soubor se složkou na disku neustále roste a může se stát, že u některých souborových systémů překročí maximální velikost souboru na disku.

Z tohoto důvodu bylo dobré, když jednou za čas provedl uživatel tzv. údržbu složky tj. operaci, v rámci které došlo k fyzickému odstranění již smazaných e-mailů. Tato volba je k dispozici přímo nad konkrétní složkou nebo v nabídce Soubor pro všechny složky. V Thunderbirdu 5 se bude nově tato operace provádět automaticky, jakmile Thunderbird rozpozná, že by se údržbou ušetřilo více než 20 MB na disku.

Provedení údržby Thunderbirdu

Konfiguraci zmíněné funkce naleznete v dialogu Možnosti, v sekci Rozšířené, kde je panel Síť a místo na disku.

7 komentářů k článku “Thunderbird 5 dělá automaticky údržbu složek”

 1. Charla napsal(a)

  Bohužel MBOX sám má omezení na cca 4GB. NTFS jej neomezuje a přesto už mi několikrát odmítl přijmout poštu, na mozillazine jsem našel vyjádření o tom, že je to technické omezení právě mboxu na jeden soubor ale že se snad už brzy přejde na lepší formát…
  A když už byli zmíněny výkonnostní problémy – dnes by smazání jednoho mailu nikdo snad ani nepoznal, leč TB sám o sobě je občas dost těžkopádný, ale snad se na nové verzi i výkon zlepší.

 2. Michal Stanke napsal(a)

  [1] Ta automatická údržba lze nastavit už dnes. Nevím, jak je to spolehlivé, ale celou dobu je to v Možnostech – Rozšířené – Síť a místo na disku.

 3. GeBu napsal(a)

  Huráá, konečně vývojáří pochopili. V době, kdy nasazoval hromadně TB (např. u nás v práci) byl toto hlavní problém – často lidi dost poctivě emaily promazávali takže reálně měli mít pár mega, ale soubory klidně byly o velikosti 4GiB. V podstatě bylo nutné to na všech ručně nastavit.

 4. Charla napsal(a)

  [2] To je pravda, jde nastavit už dnes. Novinka je možná v tom, že v nové verzi to nastavení bude taky fungovat 😀

 5. Ragimiri napsal(a)

  [2] Souhlasím, také nechápu, proč to je prezentováno jako novinka, když to tam je už nyní.

 6. Charla napsal(a)

  když už jsme u těch novinek TB, jako že, moc jich není…Ve které verzi se objeví psaní zpráv v panelu nebo adresář v panelu?

 7. Michal Stanke napsal(a)

  [6] Na adresář v panelu je doplněk AddressBookTab. O tvorbě zpráv v panelu se mluvilo, ale žádný termín nikde nevidím, dokonce ani stav, jak to pokročilo.