Rubriky: Firefox

U Firefoxu se možná „zruší“ kontrola kompatibility doplňků

V souvislosti s častějším vydáváním Firefoxu a doplňky se v Mozilla Wiki objevil jeden návrh od Justina Scotta, který má v Mozille na starosti věci okolo doplňků. V rámci něj navrhuje, aby se změnil přístup ke kontrole kompatibility doplňků. Jak asi řada z vás ví, nese si s sebou každý doplněk informaci o své kompatibilitě (do jaké verze aplikace jej lze nainstalovat). Informace je uvedena přímo v balíčku, případně se Firefox při instalaci zeptá serveru Doplňky Mozilly, zda je instalovaný doplněk kompatibilní.

Pokud doplněk kompatibilní není, jednoduše se odmítne nainstalovat (s výjimkou případů, kdy je kontrola kompatibility potlačena). Přitom většina doplňků, která se navenek jeví jako nekompatibilní, je ve skutečnosti funkční. Autor jen nezaktualizoval informaci o kompatibilitě. V Mozilla tak před nedávnem přišli s automatickým povyšováním kompatibility u doplňků hostovaných na serveru Doplňky Mozilly, pokud u nich není nadetekována nekompatibilita vzhledem ke změnám, které s novou verzí aplikace přichází.

Díky tomu byla drtivá většina doplňků z Firefoxu 4 dostupná i ve verzi 5 bez nutnosti aktualizace ze strany jejich autorů. Automatické povyšování se však týkalo „pouze“ doplňků umístěných na zmíněném serveru Doplňky Mozilly, kterých je pravda většina, ale přesto stále existuje řada těch, které mají autoři umístěny přímo na svých stránkách.

A právě sem směřuje návrh Justina Scotta, který navrhuje, aby byly doplňky ve výchozí situaci kompatibilní s novějšími verzemi Firefoxu. Návrh počítá s tím, že autor doplňku bude moci říci, že si toto automatické povyšování kompatibility nepřeje. I v rámci této úpravy by existovaly situace, kdy by k automatickému povýšení kompatibility nedošlo. Týkalo by se to jako již tradičně případů, kdy doplněk obsahuje binární komponentu (minoritní počet doplňků), případně se skrze Add-on Compatibility Reporter získají reporty o tom, že je doplněk nekompatibilní.

Ačkoliv se prozatím jedná o návrh, je velká pravděpodobnost, že bude ve výsledku realizován. Nic samozřejmě nemění na tom, že budou autoři doplňků hostovaných na serveru Doplňky Mozilly i nadále upozorňování, pokud jejich doplněk obsahuje nějaký kód, který je neslučitelný s připravovanou verzí Firefoxu.

2 komentářů k článku “U Firefoxu se možná „zruší“ kontrola kompatibility doplňků”

 1. KaaMoS napsal(a)

  I agree…

  Add-On Compatibility Reporter should be a part of Firefox by default, this way we could report any incompatible add-on.

  „Min-Version/Max-Version“ should be used as informative values (like a warning).

  This way, Add-On Compatibility Reporter could be change to a menu/button above Add-Ons Manager HEAD code.

 2. Pooky napsal(a)

  No konečně už to někoho napadlo! Vypnutou kontrolu verzí doplňků mám už dlouho vypnutou, tak už snad nebude potřeba…