Rubriky: Firefox

Veřejná data o Firefoxu

Mozilla zveřejnila data o Firefoxu. Kromě už dříve známých informacích o používaném hardwaru také počty uživatelů nebo nejpoužívanější doplňky.

Na nové doméně data.firefox.com jsou od minulého týdne zveřejněné informace a data o používání Firefox na počítačích. Stránka slibuje, že data o mobilních verzích Firefoxu budou brzy k dispozici také. Pro zajištění soukromí jsou data sbírána jednou týdně od vzorku 10 % uživatelů a data jsou samozřejmě anonymizována a agregována, aby nešlo dohledat konkrétní uživatele.

Kromě počtu uživatelů, který podle různých zemí či sezónních trendů proměnlivě roste nebo klesá, je mezi statistikami třeba i denní doba používání nebo jak rychle většina uživatelů aktualizuje na poslední verzi.

Z dalších statistik se třeba dozvíte, že jen asi 40 % instalací Firefoxu je v angličtině, trvale zapnutou funkci ochrany proti sledování má 1,2 % uživatelů (před rokem to nebylo ani 0,1 %). Na konci tohoto roku (s Firefoxem 63) se dá očekávat další nárůst po chystaných velkých úpravách této funkce.

Také se potvrzuje, že ukončení podpory zastaralých doplňků téměř nezměnilo počet uživatelů, kteří je mají nainstalované. Stále je to přes 35 %. Seznamu nejpoužívanějších doplňků stále vévodí Adblock Plus, následuje ho uBlockem Origin.

Webové vývojáře může zajímat trend používaných rozlišení obrazovky. U uživatelů Firefoxu stále vede 1366×768 (33 %), ale kvapem posiluje 1920×1080 (25 %). Všechny ostatní hodnoty rozlišení zůstávají pod 9 % uživatelů a nezdá se, že by se na tom mělo něco změnit.

Jeden komentář k článku “Veřejná data o Firefoxu”

  1. SpookY napsal(a)

    Hlavně by měli přiznat, kolik doplňků šlo do kytek tím, že zrušili podporu XULu… DownThemAll, ScrapBook, TabMixPlus… doplňků, za které není použitelná náhrada, jsou tisíce, těch důležitých desítky.

    Já jsem třeba kvůli některým doplňkům přešel částečně na klony původního FF (WaterFox,Bazilisk) kde držím co nahradit nejde a zbytek už jedu na Vivaldi… prostě si ze mě Moz://a už nebude dělat pokusného králíka 🙁